Tajemnice ołtarza Wita Stwosza. Takich informacji nie znajdziesz w przewodnikach

Ołtarz Wita Stwosza to absolutne arcydzieło sztuki późnego gotyku. Zarówno sam ołtarz, jak i autor kryją wiele tajemnic, jakich nie znajdzie się w przewodnikach. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan postanowił je odkryć.

Ołtarz Wita Stwosza, zwany również potocznie "ołtarzem mariackim" jest największym drewnianym ołtarzem gotyckim. Jego centrum to opowieść o życiu matki Jezusa - Maryi.

>>> Zobacz także:

Historia powstania ołtarza mariackiego

Historia powstania dzieła łączy się z drugą połową XV wieku, kiedy zawaliło się sklepienie bazyliki Mariackiej. Po przystąpieniu do obudowy sklepienia zamówiono ołtarz u znanego już wówczas rzeźbiarza z Norymbergi Wita Stwosza.

Struktura ołtarza Wita Stwosza

Struktura ołtarza mariackiego jest bardzo rozbudowana. Posiada on dwa skrzydła nieruchome, z których każde posiada trzy kwatery, a także dwa skrzydła nieruchome, które z każdej strony posiada po trzy kwatery.

Cała struktura jest zbudowana z trzech gatunków drewna. Największy ciężar spoczywa na konstrukcji dębowej, drugi materiał to drewno iglaste, na ogół jodła, a trzeci - drewno lipy.

Niezwykłe odkrycie przy okazji ostatniej konserwacji

Przy okazji ostatniej konserwacji ołtarza odryto dotąd nieznaną i przez nikogo nie odnotowaną pierwotną datę - 1486.

To jest fenomenalna rzecz, ponieważ ołtarz mariacki nie jest sygnowany. Odkrycie przez nas daty rzeczywiście daje nam ogromny potencjał możliwości interpretacji lub rozpoczęcia nowego pakietu badań na temat również datowania całego ołtarza.

- zdradził dr hab. Jarosław Adamowicz, kierownik prac konserwatorskich, ASP Kraków.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości