Nasze akcje

Tylko u nas: Diamentowy Klaps Filmowy 2020 oficjalnie wręczony. Cezary Pazura: "To jest zwieńczenie wielu lat kariery"

Nasze akcje

Kino Letnie Sopot – Zakopane to najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce. Z uwagi na panującą pandemię formuła imprezy musiała zostać zmieniona. W tym roku wręczenie Diamentowego Klapsa Filmowego odbyło się w studiu Dzień Dobry Wakacje. Do kogo powędrowała ta prestiżowa nagroda?

Festiwal Kino Letnie Sopot – Zakopane

Trzynasta edycja festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane wystartowała 1 lipca. Przez 62 dni Sopot, Zakopane i Giżycko, czyli najbardziej oblegane kurorty turystyczne w Polsce, zmieniają się w kina pod gwiazdami. Ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy dołożyli wszelkich starań, żeby zapewnić uczestnikom darmowych seansów absolutną wygodę i bezpieczeństwo.

Z okazji 125-lecia kina na wielbicieli filmowych wrażeń czeka moc atrakcji.

W tym roku festiwal jest podzielony na dni tematyczne i w każdy dzień tygodnia, przez całe wakacje to jest inny dobór repertuaru

- powiedział Paweł Adamski, dyrektor festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane.

Magdalena Boczarska – laureatka nagrody Diamentowy Klaps Filmowy 2020

W tym roku przypadła 10. edycja przyznania Diamentowego Klapsa Filmowego. Laureatką wyróżnienia została Magdalena Boczarska.

Ta nagroda jest dla aktorki wybitnej. To jest nagroda dla aktorki. To jest nagroda dla aktorki wielkiej. To jest nagroda dla aktorki bardzo, bardzo zdolnej i to jest nagroda dla aktorki, która jeszcze nam w życiu umili niejeden wieczór i niejeden sezon

– mówił Cezary Pazura - zeszłoroczny zwycięzca Diamentowego Klapsa Filmowego.

Tradycyjnie nagroda wręczana jest przez laureata z poprzedniego roku. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa Cezarego Pazurę zastąpił dyrektor festiwalu, Paweł Adamski.

Ja naprawdę się strasznie wzruszyłam. Czuję się zakłopotana. Nie do końca czuję się godna tych słów. To naprawdę zobowiązuje, ale mam ogromną nadzieję, że nagroda za dokonania, za całokształt nie jest jeszcze ostatnim klapsem

– wyznała Magdalena Boczarska.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jestem ogromną szczęściarą, że mam takie role na koncie

– dodała aktorka.

Diamentowy Klaps Filmowy

Diamentowy Klaps Filmowy to nagroda festiwalowa przyznawana od 2011 roku. Wyróżnienie wręczane jest aktorowi lub aktorce za osobowość, która wnosi do filmu pozytywne przesłanie, dostarczając widzom wielu wzruszeń, emocji i pozytywnej energii.

W poprzednich latach laureatami Diamentowego Klapsa Filmowego byli Borys Szyc, Anna Przybylska, Piotr Adamczyk, Agnieszka Grochowska, Artur Żmijewski, Alicja Bachleda – Curuś, Maciej Stuhr, Agnieszka Dygant i Cezary Pazura.

Takie Klapsy to ja mogę dostawać nawet kilka razy w roku

– przyznał żartobliwie Cezary Pazura.

Czy ta nagroda stanowi podsumowanie kariery lub przejaw wdzięczności i uznania dla jego talentu?

To chyba w ogóle jest taka nagroda, że pokazujemy artystę i jego dokonania, i w pewnym sensie to jest takie zwieńczenie wielu lat kariery

- stwierdził Cezary Pazura.

Gdybyśmy popatrzyli na laureatów z poprzednich lat, to oni spełniają te warunki. To są aktorzy, aktorki, którzy naprawdę dużo zrobili dla polskiej kinematografii i wystąpili w wielu cudownych filmach, które pozostają w naszej pamięci i w naszym sercu. To są filmy, do których się wraca po wielokroć

- zaznaczył aktor.

Repertuar festiwalu Kino Letnie Sopot – Zakopane:

  • Poniedziałki: Siła Muzyki. "Amy", czyli dokument opowiadający o charyzmatycznej wokalistce Amy Winehouse oraz "8. mila" - film, zainspirowany życiem rapera Eminema.
  • Wtorki: Klasyki polskiego kina. Na ekranie pojawią się filmy, z których dialogi weszły na stałe do codziennego życia Polaków, wśród nich: "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Kiler”"
  • Środy: Oscary. W niepowtarzalnych plenerowych okolicznościach widzowie zobaczą najsłynniejszego "Shreka" na świecie, "Narodziny gwiazdy" z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem, oraz obsypany nagrodami "Green Book".
  • Festiwalowe czwartki: Kino artystyczne. Tego dnia będą pokazywane najciekawsze produkcje docenione na festiwalach w Berlinie, Cannes czy San Sebastian, w tym m.in. "Carol" ze zjawiskową Cate Blanchett, "Ból i blask" Pedro Almodovara z nagrodzonym Złotą Palmą Antonio Banderasem , czy łamiący serce "Kafarnaum" Nadine Labaki.
  • Piątki ze Storytel: Kino w związku z literaturą. Na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: "Wielki Gatsby", "Mały Książę", i "Sherlock Holmes".
  • Soboty: 125 lat kina. Tego dnia na wielkim ekranie będą królować kultowe produkcje, do których widzowie zawsze wracają z dużym sentymentem – np. wzruszający film "Cinema Paradiso", komedia "Pół żartem, pół serio" z Marylin Monroe, czy musical "Blues Brothers".
  • Kobiece Niedziele. W tej sekcji zgromadzono filmy pokazujące wyraziste kobiece bohaterki. W repertuarze sąsiadują ze sobą: głośny film "Jestem taka piękna" z niezrównaną Amy Schumer, kameralne "Podwójne życie" z Juliette Binoche oraz porywający musical "Dreamgirls" z Beyoncé Knowles i Jennifer Hudson.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Trwa Festiwal Filmowy w Sandomierzu. Andrzej Seweryn pracuje w roli wolontariusza

Festiwal muzyczny Freekwencja - gdzie zagrają Podsiadło, Zalewski, Rojek, Zawiałow? Wszystko zależy… od was

Oscary i BAFTA 2021 przesunięte z powodu koronawirusa. Kiedy odbędą się najważniejsze imprezy filmowe?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości