Pielęgnacja twarzy i ciała

Kwasy na twarz, szyję i dekolt. Dermatolog: "Trzeba to robić naprawdę mądrze"

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:

Przyszła jesień, a wraz z nią nowe kosmetyczne możliwości. O tym, który moment jest najlepszy na zastosowanie kwasów opowiedział ekspert, dr Łukasz Preibsz. Czy można z nimi "przedobrzyć"?

Kwasy - właściwości i stosowanie

Przede wszystkim kwasy pobudzają skórę do pracy. Stosujemy je, kiedy chcemy, żeby nasz naskórek się odnowił. Substancje czynne przenikają w głąb skóry i różnymi mechanizmami powodują procesy naprawcze. Dermatolog, dr Łukasz Prebisz, zaznacza, że aby uzyskać zamierzony efekt, trzeba odpowiednio dobrać kwas do swoich warunków.

Epoka peelingu bardzo się rozwinęła. To gałąź medycyny, która rośnie i coraz więcej wiedzy mamy na ten temat

- wyjaśnia.

I dodaje, że im jesteśmy starsi, tym więcej mamy zrogowaciałego naskórka. Peelingi pomagają nam usunąć jego niepotrzebny nadmiar.

Dochodzimy do wniosku, że lepiej stosować peelingi częściej, ale o mniejszych stężeniach, żeby po takim peelingu człowiek nie wyglądał jak poparzony, tylko, żeby mógł normalnie funkcjonować

- powiedział dermatolog.

Medycyna i kosmetologia

Jak zapewnia dr Łukasz Preibsz, najlepsze efekty daje połączenie medycyny i kosmetologii. Kwasy są używane także do leczenia trądziku. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki nim można z łatwością oczyścić zaskórniki, powodując jednocześnie, że nie będą one takie twarde, a więc i czas leczenia się skróci.

Stosowanie kwasów w domu

Nie zawsze nasz skórny problem jest tak poważny, żeby konieczna jest wizyta u dermatologa czy kosmetyczki. Z kolei produkty ze sklepowych półek wręcz krzyczą do nas "weź mnie". Czy jednak warto stosować kwasy w domowym zaciszu?

Uważam, że świadome samoleczenie jest czymś wspaniałym, tylko musi być świadome. Musimy mieć wystarczającą wiedzę, nie wyciągniętą z jakiegoś forum dyskusyjnego na temat peelingów, tylko rzetelną wiedzę. Kosmetolog, czy dermatolog mogą pomóc

- mówi dr Preibsz.

Jeżeli chcemy podjąć się samoleczenia, wybierzmy produkty z odpowiednich źródeł - aptek, dobrych drogerii. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, żeby nie zaszkodzić sobie. Co może się stać, jeśli zbyt długo będziemy trzymać kwas na skórze?

Spali się buzia. Głębokie poparzenie. To są rzeczy, na które trzeba uważać (…) Trzeba to robić naprawdę mądrze

- apeluje dermatolog.

Zobacz też:

Poznaj niezwykłe właściwości oleju konopnego. Jak go stosować?

Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie

Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości