Koronawirus

Jak interpretować wynik testu na obecność COVID-19? Wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski

Koronawirus

Choć pandemia trwa w Polsce już prawie rok, to wciąż trudno znaleźć na niektóre pytania odpowiedź. Dlatego do dyspozycji naszych widzów jest czat, na którym można podzielić się wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi koronawirusa. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 odpowiedział w naszym programie na pytanie dotyczące wyniku testu. Co oznacza "reaktywny (dodatni)"?

Koronawirus: jak interpretować wyniki testu?

Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Nasi specjaliści z dokładnością wyjaśniają wszystkie kwestie, które poruszacie na naszym czacie . Jeden z widzów zapytał, co oznacza wynik testu: SARS-CoV-2 (RNA): REAKTYWNY (DODATNI). Czy to możliwe, że osoba z taką diagnozą przeszła wirusa bezobjawowo?

To może świadczyć o dwóch stanach, albo jest to osoba aktualnie chora, albo jest to osoba, która jest już ozdrowieńcem, ale ma opóźniony okres wydalania resztek wirusa

- powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Czy jestem ozdrowieńcem?

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 przyznał także, że wynik testu należy przede wszystkim skonsultować z lekarzem. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu można zdiagnozować, czy osoba z wynikiem reaktywnym dodatnim może być ozdrowieńcem.

- To wszystko zależałby od dobrego wywiadu, od stwierdzenia, czy ta osoba miała objawy w ostatnim czasie. Jeśli minęło 14 dni od wystąpienia pierwszych objawów, można by uznać, że ta osoba jest już ozdrowieńcem, ale m oże mieć dodatni test PCR ponieważ ma okres wydłużonego wydalania wirusa . To nie znaczy, że jest ona zakaźna i to nie znaczy, że jest aktualnie chora - podsumował specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Unia Europejska zapowiada letnie podróże z paszportem szczepionkowym. Ekspert: "To powrót do przeszłości, kiedy były żółte książeczki"

Dodatkowy urlop na czas epidemii. Komu przysługują wolne dni?

Polacy piją coraz więcej! Psychoterapeuta alarmuje: "Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym przez całą dobę można kupić alkohol"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości