Gwiazdy

Bunt gwiazd wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. "Straszny dzień dla polskich kobiet"

Gwiazdy

Aktualizacja:
Dzien Dobry TVNKamil Piklikiewicz/East News

W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. W sieci zawrzało, gwiazdy wyraziły masowy bunt.

Orzeczenie ws. ustawy aborcyjnej

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy aborcyjnej. Decyzja o niezgodności konstytucyjnej zapadła większością głosów.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji

- wygłosiła w wyroku prezes TK Julia Przyłębska.

Gwiazdy walczą o prawa kobiet

W sieci pojawiła się fala jawnego sprzeciwu. Gwiazdy oraz niektórzy politycy buntują się przeciw orzeczeniu ws. ustawy aborcyjnej. W mediach społecznościowych zawrzało. Głos zabrały zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wśród celebrytek i artystek walczących o prawa kobiet znaleźli się: Anja Rubik, Magda Gessler, Maja Ostaszewska, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Sokołowska, Anna Nowak-Ibisz, Martyna Wojciechowska, Kinga Rusin, Matylda Damięcka, Joanna Koroniewska i Olga Frycz. Wsparcie dla kobiet wyrazili także Michał Piróg, Robert Biedroń, Rafał Trzaskowski, Maciej Dowbor i Kuba Wojewódzki.

22.10 Straszny dzień dla polskich kobiet. Pseudo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciąż patoembrionalnych jest niezgodna z konstytucją. Zmuszając kobiety do utrzymywania ciąż, w przypadku nieodwracalnie uszkodzonych płodów. Bezczaszkowce, bezmózgowce, z organami poza obrębem ciała nie mają żadnych szans na przeżycie po urodzeniu

– napisała Maja Ostaszewska

Aktorka dodała również, że takie ciąże mogą być nie tylko wielką traumą dla kobiety i jej bliskich, ale także zagrożeniem dla zdrowia i życia matki. Nikt nie ma prawa osądzać decyzji kobiet, a co gorsze decydować za nie.

Głos zabrała również Magda Gessler. Restauratorka zamieściła na Instagramie poruszający wpis. Jak przyznała, wyrok Trybunału skazuje kobiety na cierpienie.

Stało się coś okropnego. Za wyrok Trybunału kobiety będą płacić nieopisanym cierpieniem. Nieliczne, wybranki losu zapłacą za bilet i zabieg za granicą. Zmuszanie do rodzenia istot niemających szans na przeżycie. Skazywanie matek na patrzenie jak życie, które bez nadziei wydały na świat, kona, czynienie z macierzyństwa męki, to wszystko są szalone wizje fanatyków religijnych. A na stosie ich gorliwej wiary spłoną jak zwykle kobiety

- napisała.

Sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego wyraziła także Joanna Koroniewska. Aktora w mediach społecznościowych zdradziła, że choć obecnie jest mamą dwóch zdrowych córek, w przeszłości bardzo wiele przeszła.

Mam za sobą traumatyczne przeżycia i jestem w szoku, że ktoś odbiera mi MOJE prawa. Dawno NIC mnie tak nie poruszyło. Dawno nie wstydziłam się za to, w jakim kraju przyszło mi żyć. Nie przypuszczałam, że MOJE dzieci będą świadkami TAKICH wydarzeń

- przyznała.

Zdaniem Martyny Wojciechowskiej organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest aktem politycznego wyrachowania. Gwiazda pod nowym postem zadała kluczowe pytanie:

Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat. Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety

- czytamy.

Męski punkt widzenia przedstawił między innymi Maciej Dowbor. Dziennikarz przyznał, że dobrze wie, jakim uczuciem jest strata dziecka, walka o jego życie. Wraz z partnerką doświadczył, czym jest potworny strach towarzyszący rodzicom, którzy nie wiedzą, czy ich nienarodzone dziecko na pewno będzie zdrowe.

Jeszcze raz powtórzę - nie angażujemy się publicznie w politykę, nie zwalczamy kościoła, nie uczestniczymy w żadnej propagandzie. Po prostu mamy tu swoje zdanie oparte na własnych doświadczeniach!!

- dodał Maciej.

"Apelujemy do lekarzy: miejcie odwagę". B. Nowacka o wyroku TK ws. aborcji:

Zobacz także:

Z dzieckiem do szpitala w czasie pandemii. "Jeśli rodzic chce zostać, to zostaje na całą hospitalizację"

Premier Finlandii wywołała skandal. Czy szefowej rządu wypada wziąć udział w sesji zdjęciowej bez biustonosza?

Jak hejt wpływa na samoocenę? Hania Balwierczak z "Hotelu Paradise" radzi, jak sobie z nim radzić

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości