Na czym polega dysonans poznawczy? Przykład znany nam z życia to sytuacja, gdy postępujemy nieracjonalnie (np. stosujemy niezdrowe używki) i tłumaczymy sobie zasadność takiego wyboru – odreagowaniem stresu, brakiem zasadności badań lub chęcią lepszej zabawy.
Decyzje podejmujemy każdego dnia. Niektóre z nich nie mają bardzo dużego wpływu na nasze życie, np. co zjemy na śniadanie, a inne mogą na nim zaważyć – decyzja o tym, aby zostać rodzicami czy decyzja o zaciągnięciu kredytu na mieszkanie. Podejmowanie decyzji nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, a jednak proces podejmowania decyzji jest dość zawiły.
Marzenia senne to dla ponad połowy osób źródło ważnych życiowych wskazówek – wykazali w badaniu ankietowym naukowcy. W jakich sferach życia najczęściej kierujemy się podpowiedziami ze snów i dla kogo są one ważne?
Ten rok przyniósł nam mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji, na które musieliśmy się zgodzić niezależnie od nas. Zmęczeni pandemią, zdalną pracą, świętami bez rodziny czy ograniczeniami w wyjazdach marzymy o wielkich zmianach. Czy będziemy do nich tacy skorzy, gdy wszystko ucichnie? O strachu przed tym, co nowe i trudnościach, jakie sprawia podejmowanie życiowych decyzji, opowiedział Jakub Bączek, trener mentalny.
W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracającego upośledzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP. W sieci zawrzało, gwiazdy wyraziły masowy bunt.
„Definitywnie?” i „Ostatecznie?” to zdecydowanie najczęściej padające w Milionerach pytania. Podobno brzmią one w głowach wszystkich maturzystów, którzy musieli stawić czoła pytaniom zamkniętym na egzaminie po liceum. Które z nich jest bardziej ostateczne? A jakie pytanie Filip Chajzer zadał Hubertowi Urbańskiemu?