Suknia ślubna księżnej Diany powstała na nowo. Stworzył ją polski projektant mody

Autor:
Oskar
Netkowski
Tomasz Ossoliński

Legendarna suknia księżnej Diany, którą miała na sobie podczas ślubu z Karolem, dziś zdobi jedną z krakowskich wystaw. A właściwie jej replika - choć na pierwszy rzut oka trudno doszukać się różnic. Projektant Tomasz Ossoliński zadbał o każdy detal, by jego kreacja wiernie przypominała oryginał.

Wyjątkowy ślub księżnej Diany

Księżna Diana była ulubienicą mediów na całym świecie. Choć jej głowę zdobiła tiara, a o życiu jakie wiodła marzyły miliony, zawsze wybierała prostotę. Powstało o niej wiele filmów dokumentalnych i do dziś uchodzi za "królową ludzkich serc".

#BezCukru z Oskarem Netkowskim

#BezCukru 17. z Natalią Lesz
#BezCukru 17. z Natalią Lesz Dzień Dobry TVN Online
wideo 2/18

Przyszłego męża, księcia Karola, poznała jako 16-latka. Początkowo to jej starsza siostra Sara zabiegała o względy monarchy, który ostatecznie wybrał Dianę. Książę oświadczył się jej, ale niestety nie z miłości, a przez naciski ze strony rodziny. Prosząc wybrankę o rękę podczas randki w Windsorze, nie przyniósł nawet pierścionka. Para pobrała się 29 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie.

Tomasz Ossoliński odtworzył suknię Lady Di

Oryginalna suknia ślubna księżnej Diany została stworzona przez małżeństwo Davida i Elizabeth Emanuel. Najbardziej charakterystyczny był długi, ośmiometrowy tren ciągnący się za suknią. Uroku dodawały falbaniaste rękawy i ręcznie przyszywane cekiny. Uwagę zwracało także... ponad 10 tysięcy pereł.

Polski projektant Tomasz Ossoliński został poproszony o stworzenie repliki kreacji, którą dziś można zobaczyć w filmie Agnieszki Smoczyńskiej "The Silent Twins". Sceny zostały nakręcone na Zamku Królewskim w Warszawie. - Dla projektanta mody i krawca propozycja uszycia repliki najsłynniejszej sukni ślubnej wszech czasów to wielka przygoda. Ale uszycie jej po to, by została uwieczniona w filmie na zawsze, to już szaleństwo! Gdy kostiumografka Katarzyna Lewińska złożyła mi taką propozycję, nie miało znaczenia, że suknia na ekranie pojawi się przez jakiś ułamek chwili - wyznał Ossoliński.

- Bardzo czasochłonny był tren, który – podobnie jak oryginał – ma ponad 7,5 m długości. Praca nad całością zajęła mi ponad tydzień. Do sukni powstała też replika bukietu ślubnego księżnej Diany - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości