Moda i Uroda

Pomaga innym pogodzić się ze stratą bliskich: "Szyję z odzieży po zmarłym coś nowego"

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Ratuje jeans
Ratuje jeans Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Moda z drugiej ręki cieszy się coraz większą popularnością. Okazuje się, że używane ubrania można wykorzystać na wiele sposobów. Monika Czwornóg-Kula przerabia stare jeansy na ubrania, biżuterię, akcesoria dla zwierząt, a nawet meble. W Dzień Dobry TVN artystka opowiedziała o swojej niezwykłej pasji.

Monika Czwornóg-Kula nadaje drugie życie jeansom

Monika Czwornóg-Kula to szczęśliwa mama i żona, ale także artystka wykorzystująca wyjątkowy potencjał rzeczy z drugiej ręki. W jej pracowni powstają ubrania i dodatki, obok których trudno jest przejść obojętnie. Powód? Wszystkie wykonane są z używanego jeansu.

- Pracowałam jako ratownik medyczny w pogotowiu ratunkowym. Wcześniej ratowałam ludzi, a teraz ratuję niechciane tekstylia (...). Tak sobie wymyśliłam pewnego wieczoru, że będzie to właśnie jeans z upcyclingu. Pełno się go marnuje, pełno jest na wysypiskach, a do tego lubię kolor niebieski w różnych odcieniach (...). Zdecydowałam się też na pójście do szkoły. Skończyłam krawiectwo, później technikę przemysłu mody - zdradziła autorka nieprzeciętnych projektów.

Wyjątkowe projekty w duchu less waste

W swojej pracy Monika Czwornóg-Kula stara się wykorzystywać każdy skrawek materiału. Pierwszą kreację stworzyła z ponad 220 kawałków jeansu. Potem w jej głowie zrodziły się pomysły na kolejne nieprzeciętne ubrania.

- Wpadłam też na pomysł stworzenia projektu "Memory", w którym pomagam pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Szyję z odzieży po zmarłej osobie coś nowego (...). Namawiam każdego do takich zachowań ekologicznych. Wykorzystujmy to, co mamy wokół siebie - podsumowała artystka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości