Miłość do mody vintage. "Najczęściej znajdowana jest w second-handach"

Ubrania z duszą
Źródło: Dzień Dobry TVN
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają rzeczy z drugiej ręki, które mają już za sobą jakąś historię. Miłość do rzeczy z dawnych lat podziela Katarzyna Podstawek. Teraz wielbicielka mody vintage opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim wyjątkowym sklepie.

Czym jest Breslauerin?

Katarzyna Podstawek jest obecną właścicielką Breslauerin, czyli nietypowego sklepu vintage z Wrocławia. Jego nazwa pochodzi od mieszkanki Goerlitz pochodzącej z Breslau, która kiedy była małą dziewczynką, musiała opuścić swój dom i przenieść się za granicę. Kobieta później przez długi czas nie mogła odwiedzić swojego rodzinnego miasta. Jako staruszka spotkała założycielki Breslauerin ubrane w sukienki z lat 50. w swoim antykwariacie i bardzo się ucieszyła. Nazwa ich sklepu miała odzwierciedlać eklektyzm.

W sklepie sprzedają ubrania vintage, a także antyki, bo zdarza im się wystawiać przedmioty nawet z przełomu XIX i XX wieku. Co ciekawe, są one w świetnym stanie, ponieważ kiedyś ubrania były wykonywane tak, aby dobrze wyglądać na człowieku, nie na wieszaku. Wygrywają z tymi wytwarzanymi obecnie nie tylko krojem, ale i jakością. Kim są klientki?

- Głównie to są kobiety w moim wieku, czyli tak 25-35 lat. Osoby zupełnie różne, najczęściej nauczycielki, często blogerki... Jest przedział naprawdę różny. (...) Są też osoby transseksualne, które się lubią ubierać w ten sposób - mówiła Katarzyna Podstawek w Dzień Dobry TVN.

Miłość do ubrań vintage

W Breslauerin rzeczy mogą odzyskiwać dawny blask. Założycielki jednak wiedzą już, że restaurowanie starych ubrań to zderzenie z historią brudu i osadem kilkudziesięcioletniego kurzu. Rozpoznają epokę, z której jest dany element garderoby po szwach, zapięciach, guzikach, a nie po kroju. Na bazarach i w lumpeksach zwracają uwagę na te rzeczy, które na wieszaku nie wyglądają zbyt kusząco. 

- Najczęściej odzież vintage znajdowana jest w second-handach po prostu - czyli w lumpeksach - i żeby na nią natrafić, należy ją po czymś rozpoznać. Krój nie jest determinujący ze względu na to, że teraz też jest popularna moda retro, czyli reprodukcje tego, co było kiedyś. Można rozpoznać strój vintage po tym, jak wywlecze się go na drugą stronę. Ewentualnie po jakichś małych detalach - dodała Katarzyna Podstawek w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości