Gwiazdy

Oto filmy z szansą na tegorocznego Oscara. Który z nich jest najlepszy?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Już niebawem Oscary 2021. Choć tegoroczna gala będzie nietypowa, rozdane Nagrody Akademii Filmowej będą równie prestiżowe. Jakie produkcje znalazły się w gronie tych najlepszych? Oto filmy nominowane do statuetki.

Oscary 2021. Film "Sound of metal"

Film Dariusa Mardera opowiada o parze, której życiem jest muzyka. Pełen pasji perkusista Ruben (Riz Ahmed) oraz wokalistka Lou (Olivia Cooke) ruszają w trasę koncertową. Gdy ich marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, mężczyzna z dnia na dzień zaczyna traci słuch - ponad siedemdziesiąt procent w obu uszach. Zmiany są nieodwracalne. W jednej chwili jego życie i marzenia lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Zrozumieniu zdarzeń towarzyszy narastające przerażenie. Lou jednak nie daje za wygraną i wysyła partnera na terapię. Podróż przez kolejne stadia tego doświadczenia jest nieprawdopodobnie rozczarowująca.

Oscary 2021. Film "Ojciec"

Produkcja Floriana Zellera jest przejmującym obrazem o przemijaniu i miłości. 80-letni Anthony (Anthony Hopkins) odmawia wszelkiej pomocy od swojej córki Anny (Olivia Colman), gdy się starzeje. Wykazuje oznaki demencji, kaprysi i odrzuca kolejnych opiekunów. Kiedy próbuje zrozumieć to, co się z nim dzieje z upływem czasu, zaczyna wątpić w swoich bliskich, własny umysł, a nawet rzeczywistość.

- Bardzo pięknie zagrane i pięknie pokazane to, co się dzieje z człowiekiem w momencie, kiedy zaczyna mu jedna z najważniejszych rzeczy szwankować, czyli pamięć, i co się dzieje ze światem dookoła niego - stwierdziła w Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

Oscary 2021. Film "Mank"

Obraz Davida Finchera to opowieść o Hermanie J. Mankiewiczu (Gary Oldman), który w latach 30. ubiegłego wieku ma napisać scenariusz do najnowszego filmu Orsona Wellesa, "Obywatela Kane'a". Ma to być przełomowe dzieło i wielkie wyzwanie, jednak bohaterowi nie idzie to łatwo. Zostaje wysłany do posiadłości na pustyni, gdzie niczym niepokojony ma dokończyć pracę. Tego od niego żąda systematycznie sprawdzający postępy Orson Welles (Tom Burke). Choć Herman co jakiś czas przekazuje swoje pomysły osobistej sekretarce (Lily Collins), nadal wytykany jest mu brak zaangażowania.

Oscary 2021. Film "Minari"

To dzieło Lee Isaaca Chunga opowiada o koreańskiej rodzinie, która w latach 80. ubiegłego wieku w pogodni za amerykańskim snem przeprowadza się z Kalifornii do sielskiego Arkansas i zakłada farmę. Jakob Yi (Steven Yeun) pragnie, by jego plony mogły zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z tych przenosin, tym bardziej, gdy okazuje się, że ich dom jest niezwykle mizerny i nie przetrwa huraganu, a pole to niewielki ogród porośnięty trawą. Z biegiem czasu poza troską o plony, będą musieli zawalczyć o siebie nawzajem.

Oscary 2021. Film "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

"Obiecująca. Młoda. Kobieta" jest pomysłem Emeralda Fennella. Opowiada o znudzonej trzydziestolatce Cassie Thomas (Carey Mulligan), która niegdyś była obiecującą studentką medycyny. Obecnie jest stałą bywalczynią knajp i co noc wychodzi z nich z innym mężczyzną. Nie szuka jednak "szybkiego numerka", a z premedytacją obnaża naturę tych, którzy chcą ją wykorzystać. Jej zemsta jest wysublimowana i trafnie piętnuje codzienny seksizm.

Oscary 2021. Film "Nomadland"

Film Chloé Zhao przedstawia historię 60-letniej Fern (Frances McDormand), która w wyniku recesji traci cały dobytek swojego życia. Wówczas pakuje swojego vana i wyprowadza się z pustoszejącego miasteczka wzniesionego dla pracowników lokalnej fabryki. Wyrusza w drogę jako współczesna nomadka. Jej dorywcze prace i spotkania zmieniają jej życie, a każdy kolejny kilometr coraz bardziej zbliża do odkrycia siebie.

Oscary 2021. Film "Proces siódemki z Chicago"

Produkcja Aarona Sorkina cofa nas w czasie do protestu podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku. Został on bardzo brutalnie stłumiony przez policję, która na takie zachowanie miała pozwolenie władzy. Siedmiu z uczestników demonstracji trafiło do więzienia i zostało postawionych w stan oskarżenia. Tak rozpoczął się jeden z najgłośniejszych procesów w historii.

Oscary 2021. Film "Judas and the Black Messiah"

Obraz Shakiego Kinga to historia Freda Hamptona (Daniel Kaluuya), afroamerykańskiego działacza społecznego oraz wiceprzewodniczącego sekcji Czarnych Panter w Illinois. To on w latach 60. ubiegłego wieku został zdradzony przez swojego ochroniarza Williama O'Neala (Lakeith Stanfield), który okazał się agentem FBI.

Który z wymienionych filmów ma szansę na statuetkę? Czy macie swojego faworyta? Oddaj swój głos i zobacz, który film wskazali inni.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości