Gwiazdy

Nieznana historia Piłsudskiego na dużym ekranie. Reżyser: "To opowieść o człowieku"

Gwiazdy

Wczoraj na ekrany polskich kin wszedł film „Piłsudski”. To jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji historycznych ostatnich lat. W rolach głównych: Borys Szyc, Magdalena Boczarska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy reżysera Michała Rosę oraz odtwórców filmowych postaci: Marię Dębską oraz Jana Marczewskiego.

„Piłsudski” na ekranach kin

Fabuła filmu przedstawia prywatną historię marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wciela się Borys Szyc. Jego żonę gra Magda Boczarska.

Jak zdradził reżyser filmu:

Myśmy chyba po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o człowieku. To nie jest opowieść legendzie, o polityku, o ojcu marszałku. Filtrowaliśmy jego cały świat przez zwykłego człowieka.

Maria Dębska dodała, że według niej film to opowieść o mężczyźnie rozdartym między silnymi kobietami. Co więcej o jej postaci nie przeczytamy w podręcznikach od historii.

Wytrwać przy Piłsudskim nie było łatwo. Moja bohaterka przez lata nie mogła się z nim być, ponieważ pierwsza żona nie chciała mu dać rozwodu. Dopiero po jej śmieciu mogli oficjalnie się związać.

***

Akcja filmu rozpoczyna się w 1901 roku, kiedy Józef Piłsudski postanawia uciec ze szpitala psychiatrycznego. Następnie ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Prywatnie jest rozdarty między dwoma kobietami: żoną (Magda Boczarska) i kochanką (Marią Dębską).

Przez współpracowników uważany za terrorystę. Piłsudski nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników, szmuglowaniem bomb, napadem na pociąg. Wszystko po to by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację swojego niemożliwego celu. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości