Gwiazdy

Gruziński zespół Trio Mandili podbija sieć polskim przebojem. Znasz "Lipkę"?

Gwiazdy

Trio Mandili – to gruziński zespół folkowy założony przez trzy przyjaciółki. Popularność zyskały po tym, jak w 2014 roku opublikowały w sieci piosenkę nakręconą telefonem. Ich najsłynniejsze wideo to utwór wykonany w polskim języku. O tym, skąd wziął się pomysł na śpiewanie muzyki ludowej i dlaczego zdecydowały się na wykonanie polskiego utworu, wokalistki opowiedziały Gabi Drzewieckiej.

Trio Mandili – skąd pomysł na śpiewanie po polsku?

Trio Mandili to gruziński zespół folkowy, założony w 2014 roku przez trzy przyjaciółki. Tercet wykonuje pieśni z akompaniamentem tradycyjnego instrumentu strunowego panduri. Gruzinki podbiły sieć po tym, jak opublikowały swoją piosenkę, nakręconą przy pomocy telefonu komórkowego. We wspólnej pracy pomaga fakt, że wokalistki przyjaźnią się ze sobą od wielu lat. Poznały się jeszcze jako dzieci na jednym z festiwali muzycznych. Obecnie, jak zgodnie przyznają, są dla siebie jak rodzina.

Utwór "Apareka" zaśpiewany w języku gruzińskim ma kilkanaście milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Co ciekawe, zespół Trio Mandili sięga także po obcojęzyczne piosenki. Jednym z ich najpopularniejszych filmów jest ten, na którym śpiewają ludowy utwór "Lipka". W rozmowie z Gabi Drzewiecką wokalistki wyjaśniły, skąd wziął się pomysł na śpiewanie po polsku.

- Był to nasz wspólny pomysł, ponieważ byłyśmy w Polsce kilkukrotnie na koncertach. Zakochałyśmy się w waszym kraju, a przede wszystkim w ludziach i ludowej kulturze, dlatego chciałyśmy zaśpiewać tę piosenkę. Jest piękna. Kilkukrotnie śpiewałyśmy ją na koncertach w Polsce. Pamiętam, że polska publiczność była nami oczarowana i bardzo im się podobało, jak śpiewamy – mówiła wokalistka Trio

Trio Mandili o miłości do muzyki ludowej

Wokalistki nie tylko śpiewają utwory ludowe. Na klipach udostępnianych w sieci, często ubrane są w tradycyjne stroje, co wyróżnia je na tle innych zespołów muzycznych.

- Każda z nas pochodzi z innego miasta Gruzji, które charakteryzuje się zupełnie inną kulturą. Ale gdy się poznałyśmy to okazało się, że to co nas łączy to zamiłowanie do folkloru, tradycji i rodzinnych stron. Zanim zaczęłyśmy razem występować już wtedy naszą pasją była taka muzyka i chciałyśmy iść w ten styl muzyczny, aby pielęgnować tradycję. Dzięki tej muzyce się poznałyśmy i zdecydowałyśmy, że będziemy występować razem. Chciałyśmy śpiewać głównie takie utwory, choć nie tylko w naszym ojczystym języku – wyjaśniła wokalistka zespołu

Gabi Drzewiecka zapytała wokalistki Trio Mandili, jak wiele czasu muszą poświęcić, aby nauczyć się piosenki w obcym języku. Okazuje się, że nie jest to tak czasochłonne zajęcie, jak mogłoby się wydawać.

- Potrzebujemy na to maksymalnie tydzień. W jeden dzień jesteśmy w stanie przyswoić muzykę i nauczyć się tekstu. Później regularnie ćwiczymy, żeby utwór stawał się lepszy – powiedziała wokalistka

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Martyna Trębacz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości