Gwiazdy

Festiwal Wodecki Twist 2021 w wyjątkowym miejscu - aż 102 metry nad Krakowem

Gwiazdy

Zbigniew Wodecki
Bartosz Krupa/East News

Podczas festiwalu Wodecki Twist muzycy wystąpią na wybudowanym niedawno najwyższym wieżowcu w Krakowie Unity Tower. Już 4 czerwca widzowie będą mogli śledzić, co dzieje się ponad 100 metrów nad ziemią na telebimie oraz podczas transmisji online. Za wszystko odpowiada córka muzyka, Katarzyna Wodecka-Stubbs.

Wodecki Twist

Czwarta edycja festiwalu nawiązuje do lat 70., czyli jednego z najbardziej inspirujących, bogatych i szalonych czasów dla muzyki, designu, mody i ludzi. Kayah, Hanna Banaszak, Mrozu, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski i inni zaśpiewają zagrają piosenki Zbigniewa Wodeckiego na dachu najwyższego budynku w Krakowie . Tegoroczna edycja Wodecki Twist Festiwalu zapowiada się inaczej niż zwykle.

– Zbigniew Wodecki nie tylko zadebiutował wtedy na polskiej estradzie, ale też chętnie eksperymentował, sięgał po różne style i gatunki. Wtedy właśnie rodzi się płyta "1976", która – choć on tego nie mógł przewidzieć – dostanie drugie życie po blisko 40 latach. Do tego okresu i do tego Zbigniewa Wodeckiego wracamy w towarzystwie najwspanialszych polskich wokalistów i muzyków. Takiego twista jeszcze nie było! – mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Katarzyna Wodecka-Stubbs, córka muzyka i dyrektor artystyczna Wodecki Twist Festiwalu.

Zbigniew Wodecki – życie i kariera

Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie i to właśnie to miasto było miejscem, w którym uwielbiał spędzać czas.

Karierę muzyczną zaczynał w latach 60. XX w., grając na skrzypcach w zespołach Czarne Perły i Anawa. W następnej dekadzie zadebiutował jako wokalista. Jego piosenki do dziś śpiewa cała Polska. Wśród wielkich przebojów Wodeckiego są m.in. "Chałupy Welcome to", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Z Tobą chcę oglądać świat" (duet ze Zdzisławą Sośnicką), "Zacznij od Bacha", "Izolda" oraz "Opowiadaj mi tak". Wykonał także tytułowe piosenki z animacji "Pszczółka Maja" i "Rudolf czerwononosy renifer".

Był jurorem dwunastu edycji programu "Taniec z gwiazdami" w TVN, a także pojawił się gościnnie w kilku serialach telewizyjnych. 15 maja 2015 roku ukazała się płyta "1976: A Space Odyssey", którą Zbigniew Wodecki nagrał z zespołem Mitch & Mitch. Odebrał za nią m.in. dwa Fryderyki.

5 maja 2017 roku, w jednym z warszawskich szpitali poddał się zabiegowi wszczepienia pomostowania aortalno-wieńcowego. Trzy dni później przeszedł udar mózgu, po którym przebywał w śpiączce. Zmarł 22 maja 2017 roku.

Zobacz wideo: Matt Dusk o głosie Wodeckiego i muzyce Sinatry

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości