Gwiazdy

Bryan Adams skrytykował chińskie targi ze zwierzętami. Piosenkarzowi zarzucono rasizm

Gwiazdy

Bryan Adams

Bryan Adams, urodzony w Kanadzie muzyk i gwiazda rocka, skrytykował istnienie chińskich targów z dzikimi zwierzętami. Ich bywalców nazwał „nietoperzożercami”, którzy doprowadzili do pandemii. W reakcji piosenkarzowi zarzucono rasizm i nienawiść do Chińczyków.

Bryan Adams krytykuje targi z dzikimi zwierzętami

Wpis Bryana Adamsa na Instagramie i Twitterze zaczynał się od przypomnienia, że piosenką „Cuts Like a Knife” miały zacząć się w poniedziałek koncerty w Royal Albert Hall w Londynie.

Przez jakiegoś (…) nietoperzożercę, handlarza na targu zwierzęcym cały świat się zatrzymał, by nie wspomnieć o tysiącach ludzi, którzy cierpieli lub umarli z powodu tego wirusa; moje przesłanie do nich, poza +k… wielkie dzięki+ brzmi – przejdźcie na weganizm

- apelował w mocnych słowach piosenkarz. Wpis został usunięty z Twittera, ale pozostał na Instagramie.

Bryan Adams oskarżany o rasizm

W efekcie kontrowersyjnego wpisu Bryan Adams stał się w Kanadzie głównym tematem komentarzy w mediach społecznościowych. Wiele osób zarzuciło mu rasizm.

Temat trafił też do mainstreamowych mediów. Publiczni nadawcy, tacy jak CBC czy BBC, cytowali Amy Go - przedstawicielkę Chinese Canadian National Council for Social Justice. To organizacja mająca za zadanie reagowanie w przypadkach rasizmu wobec Azjatów. Zdaniem Amy Go, Adams jest dla wielu osób idolem, ale „usprawiedliwia rasistowską nienawiść wobec Chińczyków”.

Brytyjski „The Guardian” przypominał jednak, że w kwietniu Paul McCartney, który sam jest wegetarianinem, komentował, iż jedzenie nietoperzy jest „nieco średniowieczne”.

Kanadyjska policja od początku pandemii odnotowuje rosnącą liczbę ataków, nie tylko słownych, lecz także fizycznych, na osoby o azjatyckim wyglądzie. W Vancouver, gdzie mieszka duża mniejszość chińska, odnotowano w minionym tygodniu 20 zgłoszonych napaści, podczas gdy w całym 2019 roku było ich 12. W aglomeracji Toronto, już na samym początku pandemii, radni publicznie wspierali azjatyckie mniejszości, by zapobiec szerzeniu się rasistowskich zachowań. Premier Justin Trudeau wielokrotnie wskazywał, że przyjdzie czas na zadawanie pytań, także Chinom, ale obecnie jego priorytetem jest zdrowie Kanadyjczyków.

Bryan Adams - PETA broni piosenkarza

W obronie piosenkarza wystąpiła broniąca etycznego traktowania zwierząt organizacja PETA, która na Instagramie zamieściła wpis o szczególnym znaczeniu wegańskiej diety, „by uniknąć przyszłej pandemii”.

Kanadyjskie media przypominały, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowody wskazują, iż n owy koronawirus pochodzi od zwierząt, pojawił się w ub.r. w Chinach i nie został wyprodukowany w laboratorium . Przytaczane są też raporty sugerujące, że wywołujący Covid-19 wirus mógł przenieść się na człowieka z nietoperzy, a miejscem pierwotnego zakażenia mogły być tzw. chińskie mokre targi, czyli miejsca, na których sprzedawane jest mięso dzikich zwierząt i żywe zwierzęta. Na targ w Wuhanie wskazała także WHO w minionym tygodniu.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości