Gorące tematy

Zmarła Katherine Johnson. Wybitna matematyczka, dzięki której Armstrong stanął na Księżycu. Miała 101 lat

Gorące tematy


24 lutego w wieku 101 lat zmarła jedna z najwybitniejszych osób w dziedzinie matematyki i wieloletnia pracowniczka NASA Katherine Johnson. To jej obliczenia doprowadziły do powodzenia misji Apollo w 1969 roku na Księżycu.

Katherine Johnson zmarła w wieku 101 lat

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku odeszła Katherine Johnson, która uznawana była za geniusza matematycznego. Jej współpracownicy mówili na nią „komputer”, była jednym z niewielu afroamerykańskich naukowców w NASA. Odeszła w domu spokojnej starości w Newport News w stanie Wirginia. O jej śmierci poinformował Jim Bridenstine, Administrator NASA, żegnając 101-letnią Johnson słowami:

Nasza @NASA rodzina z przykrością informuje, że Katherine Johnson zmarła dziś rano w wieku 101 lat. Była amerykańską bohaterką, a jej pionierskie dziedzictwo nigdy nie zostanie zapomniane

- wspomina Jim Bridenstine.

Drugoplanowy bohater kosmicznych odkryć

Zawodowa kariera wybitnej matematyk to ponad 30 lat pracy w NASA. Mimo swoich wielkich dokonań i geniuszu, który przejawiał się między innymi w misji Apollo 11, nie była rozpoznawalna nawet w strukturach agencji. Podczas wydarzeń z 20 lipca 1969 roku dzięki obliczeniom Johnson, członkowie załogi Neil Armstrong, Michael Collins i Buzz Aldrin bezpiecznie wylądowali na Księżycu, a moment pierwszego postawienia stopy na „Srebrnym Globie” przez człowieka przeszedł do historii. Jako obliczeniowiec pracowała również przy programie Mercury. Przygotowała karty nawigacyjne dla astronautów, w razie awarii sprzętowej. W dramatycznej misji Apollo 13 eksplozja zbiornika z tlenem uniemożliwiła lądowanie na Księżycu, a także spowodowała rozpoczęcie walki o życie załogi. Karty nawigacyjne Katherine pozwoliły wtedy członkom misji wrócić na Ziemię.

Jej historia została przedstawiona szerszej publiczności dzięki książce Margot Lee Shetterly Ukryte Działania i nominowanej w 2017 roku do Oscara jej ekranizacji w reżyserii Theodore Melfi.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości