Gorące tematy

Milionerzy apelują o podniesienie podatków. "Tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat"

Gorące tematy

podatki
GettyImages.com/mahosPolski Ład. Dyżury w urzędach skarbowych

Płacenie podatków to dla większości z nas przykry obowiązek. Zazwyczaj chcemy, by były one jak najniższe. Okazuje się jednak, że są ludzie, którzy domagają się wyższych stawek. 83 milionerów zaapelowało właśnie o "natychmiastowe" i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa.

Milionerzy apelują o podniesienie podatków

O "natychmiastowe' i "permanentne" poniesienie im podatków, aby przyśpieszyć ożywienie gospodarcze po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. Taki apel wystosowało 83 milionerów w opublikowanym liście otwartym.

Gdy Covid-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat

- piszą autorzy listu, wśród których są m.in. współzałożyciel wielkiego amerykańskiego producenta lodów Ben & Jerry czy brytyjski filmowiec Richard Curtis.

Aby wybrnąć z kryzysu wywołanego pandemią, potrzebujemy pieniędzy i będziemy ich potrzebować w nadchodzących latach, aby podnieść się z zapaści, której skutki potrwają dekady i mogą doprowadzić do nędzy pół miliarda osób

- czytamy na stronie Milionerzy dla Ludzkości. Taka też jest nazwa grupy autorów apelu.

Problemy spowodowane i ujawnione przez Covid-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (...), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo

- podkreślają sygnatariusze listu.

"Milionerzy dla Ludzkości"

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że globalny spadek PKB wyniesie w tym roku co najmniej 6 proc. Jeśli dojdzie do drugiej fali epidemii może to być nawet 7,6 proc. Ożywienie gospodarcze w 2021 roku szacowane jest przez OECD na 5,2 proc. lub 2,8 proc. przy drugiej fali koronawirusa.

AFP przypomina, że rok temu grupa amerykańskich miliarderów, na czele której stoją finansista George Soros, współzałożyciel Facebooka Chris Hughes, dziedzice fortun założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disneya, również opublikowała podobny list. Zaapelowała w nim o wprowadzenie podatku od takich majątków takich jak te, które do nich należą.

O zwiększenie podatków dla miliarderów apelują od lat finansista i inwestor Warren Buffet oraz założyciel Microsoftu Bill Gates.

W czerwcu na wirtualnym szczycie Globalnego Sojuszu dla Szczepień (Gavi) udało się zebrać 8,8 mld dolarów na działalność tej organizacji przez najbliższe pięć lat. Z tej kwoty aż 1,6 mld dol. przekazała Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

Dążąc do opracowania szczepionki na COVID-19, musimy również wrócić do zapewnienia wszystkich szczepionek ratujących życie każdemu dziecku na ziemi

– mówił wtedy Gates. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Elon Musk ponownie został ojcem. Miliarder pochwalił się zdjęciem maleństwa

Tesla Cybertruck - Elon Musk pokazał nowe elektryczne auto

Dirk Rossmann - milioner, który jeździ kilkuletnim autem, ma stary telefon i nie nosi portfela

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages.com/mahos

Pozostałe wiadomości