Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał wstępną datę
Według części specjalistów, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już za nami. Czy to oznacza, że uczniowie wreszcie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół? Głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek.
Minister edukacji i nauki udzielił wywiadu Agacie Adamek w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24. Głównym tematem rozmowy był oczywiście powrót uczniów do nauczania stacjonarnego w szkołach.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół?
Na początku kwietnia w Polskim Radiu szef MEiN zapowiedział, że rok szkolny 2020/21 zostanie dokończony w szkołach. Tym razem podał nawet wstępną datę. - Mamy nadzieję na powrót dzieci do szkół od poniedziałku 26 kwietnia. Ale stanie się tak, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli - powiedział. Jak dodał, "to nie kwestia odpowiedniej liczby zakażeń, to kwestia trendu".
- Każdy etap luzowania obostrzeń i dopuszczania do nauki stacjonarnej kolejnych roczników to kolejne kilka milionów ludzi w ruchu oświatowym. W klasach I-III uczy się milion 150 tysięcy uczniów. Klasy IV-VIII to kolejne dwa miliony dzieci. Nauka zdalna jest na dużo wyższym poziomem co rok temu, ale nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej. Obserwujemy negatywne konsekwencje tego, że dzieci nie są w szkołach - mówił.
Przemysław Czarnek o maturach i szczepieniu maturzystów
Po ostatnim posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda poinformował, że tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w terminie. Pierwszy z nich zostanie przeprowadzony 4 maja, a kolejne w ciągu następnych tygodni (ponad 20 dni). Co ważne, matura 2021 będzie przebiegać wyłącznie w formie pisemnej. - We wtorek będziemy mieli długie posiedzenie między innymi z członkami CKE. Matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie - zapowiedział Przemysław Czarnek w programie "Jeden na jeden".
Na pytanie o ewentualne szczepienie maturzystów szef MEiN odpowiedział, że w pierwszej kolejności szczepionki powinny przyjąć osoby z najwyższej grupy ryzyka, w tym starsi. Przyznał również, że testowanie młodzieży podchodzącej do egzaminu dojrzałości to "jeden ze pomysłów, który można brać pod uwagę, aby zwiększyć bezpieczeństwo".
Zobacz wideo: Od poniedziałku zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Uczniowie szkół podstawowych jeszcze poczekają
Zobacz też:
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Mateusz Łysiak
Źródło: TVN24
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu