Gorące tematy

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał wstępną datę

Gorące tematy

x-news

Według części specjalistów, szczyt trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już za nami. Czy to oznacza, że uczniowie wreszcie zakończą naukę zdalną i wrócą do szkół? Głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek.

Minister edukacji i nauki udzielił wywiadu Agacie Adamek w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24. Głównym tematem rozmowy był oczywiście powrót uczniów do nauczania stacjonarnego w szkołach.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Na początku kwietnia w Polskim Radiu szef MEiN zapowiedział, że rok szkolny 2020/21 zostanie dokończony w szkołach. Tym razem podał nawet wstępną datę. - Mamy nadzieję na powrót dzieci do szkół od poniedziałku 26 kwietnia. Ale stanie się tak, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli - powiedział. Jak dodał, "to nie kwestia odpowiedniej liczby zakażeń, to kwestia trendu".

- Każdy etap luzowania obostrzeń i dopuszczania do nauki stacjonarnej kolejnych roczników to kolejne kilka milionów ludzi w ruchu oświatowym. W klasach I-III uczy się milion 150 tysięcy uczniów. Klasy IV-VIII to kolejne dwa miliony dzieci. Nauka zdalna jest na dużo wyższym poziomem co rok temu, ale nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej. Obserwujemy negatywne konsekwencje tego, że dzieci nie są w szkołach - mówił.

Przemysław Czarnek o maturach i szczepieniu maturzystów

Po ostatnim posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda poinformował, że tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w terminie. Pierwszy z nich zostanie przeprowadzony 4 maja, a kolejne w ciągu następnych tygodni (ponad 20 dni). Co ważne, matura 2021 będzie przebiegać wyłącznie w formie pisemnej. - We wtorek będziemy mieli długie posiedzenie między innymi z członkami CKE. Matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie - zapowiedział Przemysław Czarnek w programie "Jeden na jeden".

Na pytanie o ewentualne szczepienie maturzystów szef MEiN odpowiedział, że w pierwszej kolejności szczepionki powinny przyjąć osoby z najwyższej grupy ryzyka, w tym starsi. Przyznał również, że testowanie młodzieży podchodzącej do egzaminu dojrzałości to "jeden ze pomysłów, który można brać pod uwagę, aby zwiększyć bezpieczeństwo".

Zobacz wideo: Od poniedziałku zostaną otwarte przedszkola i żłobki. Uczniowie szkół podstawowych jeszcze poczekają

Zobacz też:

Agnieszka Kotońska wspomina swój bajkowy ślub. "Jadąc karetą, machałam do ludzi jak papież"

Były policjant uratował kilkuset samobójców. "Musiałem to robić nawet 6 razy w tygodniu"

Pożar w szkole podstawowej. "Zginęły najmłodsze dzieci uczęszczające do żłobka i przedszkola"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości