Gorące tematy

Eurowizja 2020: konkurs odwołany! Powodem - koronawirus

Gorące tematy

Eurowizja 2020 nie odbędzie się w tym roku. Taką informację podała Europejska Unia Nadawców. Decyzja została podjęta w związku z pandemią koronawirusa, która opanowała całą Europę i świat. To pierwsza taka sytuacja w historii imprezy.

Eurowizja 2020: anulowana

Miesiąc temu media rozpisywały się na temat losów Eurowizji 2020 – w związku z zagrażającym życiu koronawirusem. Jeszcze przed kilkoma dniami media podawały kilka scenariuszy dotyczących przebiegu konkursu a także jego organizacji.

Ostatecznie EBU oraz nadawcy z Holandii po obserwacji sytuacji w krajach uczestniczących w konkursie uznali, że Eurowizja 2020 nie powinna się odbyć. Informacja pojawiła się we wszystkich oficjalnych mediach Konkursu Piosenki Eurowizji, w tym na kanale YouTube konkursu.

Z wielkim żalem musimy ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie

- poinformowali w środę organizatorzy. Zdarzyło się to pierwszy raz w 64-letniej historii tej imprezy.

W marcu odwołano już wszystkie imprezy przedkonkursowe – Eurovision in Concert w Amsterdamie, Londynie, Tel Awiwie i Madrycie. Każdy z uczestników również miał pojawić się w Królestwie Niderlandów w celu nakręcenia pocztówki eurowizyjnej. Zdążyli tylko niektórzy, m.in. reprezentantka Polski, Alicja Szemplińska. Pierwotne plany realizacji materiałów w marcu zmieniono ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pocztówki zostaną prawdopodobnie nakręcone jeszcze raz na miejscu, przed samym konkursem lub w kraju uczestniczącym w wydarzeniu.

Eurowizja 2020

65. Konkurs Piosenki Eurowizji miał odbyć się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie zadeklarowało udział 41 państw, w tym Polska.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: eurowizja.org

Pozostałe wiadomości