Gorące tematy

500 plus dla wszystkich. Jak zainwestować pieniądze z 500 plus?

Gorące tematy

W lipcu ruszyły wypłaty 500 zł na pierwsze dziecko. Statystyki pokazują, że w dużej części pieniądze są wydawane na bieżące potrzeby. Co jednak, gdy chcemy zaoszczędzić, by w przyszłości móc sfinansować choćby zakup mieszkania dla dziecka?

W lipcu ruszyły wypłaty 500 zł na pierwsze dziecko. Wiele osób przeznacza pieniądze na dodatkowe zajęcia edukacyjne dla dzieci - gównie naukę języków. Część rodzin inwestuje te pieniądze. Co zrobić z pieniędzmi z 500 plus, żeby pracowały na siebie i nie zjadła ich inflacja?

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę, Dominikę Nawrocką, założycielkę Organizacji Edukacji Finansowej dla Kobiet, która wskazała na podstawowe różnice między oszczędzaniem a inwestowaniem.

Eksperci finansowi nie mają wątpliwości: przeznaczenie środków z programu 500+ na długoterminową oszczędność to bardzo dobry pomysł. Jednak inwestowanie zawsze łączy się z ryzykiem, wymaga też pewnej stabilności budżetu domowego. Jeśli rodzina ma zgromadzone oszczędności, może pomyśleć o zainwestowaniu tych pieniędzy, by przyniosły zysk.

500 plus jak inwestować?

Program Rodzina 500 plus daje całkiem sporo finansowych możliwości, które z pewnością przyniosą większą korzyść niż bieżąca konsumpcja.

Inwestując 500 plus przede wszystkim trzeba się pogodzić z faktem, że bezpieczeństwo i wysoki zwrot to kombinacja, która nie istnieje w realnym świecie finansów. Zawsze inwestycje, które mają się szybko zwrócić wiążą się z wyższym ryzykiem. Dlatego można zastanowić się, czy nie warto zastosować w tym wypadku pewnego rodzaju podziału, to znaczy: część oszczędności zainwestować w bardziej agresywne instrumenty finansowe, a część w bezpieczne.

Gdzie inwestować oszczędności?

Pierwszym, oczywistym pomysłem inwestycyjnym są bezpieczne obligacje i lokaty terminowe. Nie przyniosą one jednak dużych zysków.

Nieco lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w nieruchomości. To mimo wszystko bardziej ryzykowne niż obligacje i lokaty, ale dająca szanse na wyższe zyski. Z tego rodzaju inwestycjami są jednak dwa problemy. Po pierwsze musimy mieć więcej kapitału, bo 500 zł miesięcznie na kupno nieruchomości, nawet na kredyt, to za mało. Po drugie, jeżeli planujemy wynajmować zakupioną nieruchomość, to musimy poświęcić na to swój czas, czyli ponieść dodatkowe koszty.

Inną z propozycji są specjalne obligacje dla beneficjentów programu 500 plus. W jej ramach osoby otrzymujące świadczenie mogą kupić obligacje sześcio- i dwunastoletnie.

Chcąc pomnożyć środki z Programu 500+ pod uwagę warto wziąć również zakup akcji, a także inwestowanie w surowce lub złoto. W przeciwieństwie do obligacji, jest to metoda dużo bardziej ryzykowna, ale jest większa szansa na to, że przy odpowiedniej koniunkturze będzie bardziej efektywna, czyli zysk będzie większy. Pamiętać jednak należy o dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Na przykład: część środków przeznaczamy na akcje, a część inwestujemy w złoto.

Tym, którzy cenią sobie spokój i bezpieczeństwo warto zasugerować, by wzięli pod lupę oferty ubezpieczycieli. Część dodatku na dziecko można bowiem przeznaczyć na polisę ubezpieczeniową na wypadek niespodziewanej choroby lub śmierci.

Jeśli rodzice posiadają kredyt hipoteczny, to racjonalnym posunięciem jest przeznaczenie otrzymywanego świadczenia na spłatę zadłużenia. W przeważającej większości przypadków oprocentowanie kredytu hipotecznego jest bowiem wyższe niż to, co można zarobić na bezpiecznych lokatach lub obligacjach skarbowych.

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości