Gorące tematy

  Zwolnienia z wychowania fizycznego, spędzanie czasu przed komputerem zamiast pójście na boisko i pogranie w piłkę, więcej dodatkowych zajęć… To tylko kilka z powodów, dlaczego polskim dzieciom brakuje ruchu. Jakie są tego inne powody? I najważniejsze: czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? W studiu „Dzień Dobry TVN” rozmawiał o tym z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta i specjalista z zakresu wspomagania rozwoju dziecka.

  Kuba Winkowski to szef kuchni, który wygrał tegoroczną edycję najbardziej prestiżowego konkursu gastronomicznego w Wielkiej Brytanii - National Chef of the Year. Wśród jego laureatów jest między innymi sam Gordon Ramsay. Kubę odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara, aby zapytać o wrażenia związane z konkursem. Jak się do niego przygotowywał? Jakie menu zaproponował jury?

  Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba ludzi korzystających z usług medycyny niekonwencjonalnej. Dane wskazują na to, że w Polsce w szarej strefie pracuje około 100 tysięcy uzdrowicieli. Dziennikarka „Dzień Dobry TVN” sprawdził jak wygląda taka wizyta u uzdrowiciela. Ile kosztuje? I czy "leczenie" u znachora naprawdę działa?

  Już po raz 22. rozdano nagrody Grand Press 2018. Dziennikarzem Roku został Bertold Kittel, natomiast Grand Press w Kategorii Reportaż telewizyjny/wideo otrzymał Grzegorz Głuszak za cykl "25 lat za niewinność" i "Utracona młodość Tomasza Komendy". Jak uzasadniono przyznanie nagród dziennikarzom TVN? Obu Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Maciej Biedrzycki jest ojcem dwójki dorosłych już dzieci, jako DJ od lat pasjonuje się muzyką i jest przeciwnikiem masowego przyjmowania uchodźców. Marta Kopacz jest przedstawicielem handlowym w firmie farmaceutycznej. Kiedy pierwsze fale uchodźców zaczęły docierać do Europy była całkowicie przeciwna ich przyjmowaniu. Zdanie zmieniła po ważnym wydarzeniu w jej życiu. Oboje są uczestnikami serialu dokumentalnego "Wracajcie, skąd przyszliście". Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o wrażenia z podróży z Piotrem Kraśko. Do jakich wniosków doszli? Czy zmienił się ich stosunek do sprawy przyjmowania uchodźców?

  Mandarynka stała się niespodziewanie symbolem świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Wszystko zaczęło się w czasach PRL-u, kiedy to mandarynki przypływały do Polski w grudniu tuż przed Świętami. Jakie właściwości zdrowotne mają mandarynki i dlaczego mandarynki stały się symbolem Świąt również... we Włoszech? Odpowiedzi na te pytania szukał dziennikarz "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

  Święta Bożego Narodzenia = ogromne wydatki. Od kilku lat ceny w tzw. „koszyku świątecznym” drastycznie rosną. Ile w tym roku polska rodzina przeciętnie wyda na zakupy? Okazuje się, że więcej niż w tamtym roku. Co podrożało najbardziej? Marcin Prokop i Dorota Wellman postanowili to sprawdzić.

  Marcin Sawicki spotkał się z Rafałem Federowiczem, żeby dowiedzieć się, co daje nam szybszy internet w technologii 5G. Zobaczcie!

  W "Dużym formacie" ukazał się reportaż Bożeny Aksamit, dotyczący księdza Jankowskiego.Okazuje się, że wiele osób wiedziało o skłonnościach księdza Jankowskiego do homoseksualizmu i pedofilii, ale wszyscy milczeli. W ten sposób dali swoje przyzwolenie na bardzo krzywdzące zachowanie księdza, zwłaszcza wobec dzieci. Artykuł Bożeny Aksamit odbił się szerokim echem w mediach. Kościół natomiast milczy. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z autorką reportażu o ciemnej stronie księdza Jankowskiego.

  Taksówkarz, urzędnik, „kanar” czy komornik – to zawody, których sama nazwa budzi w wielu Polakach negatywne skojarzenia. Za jakimi jeszcze zawodami nie przepadamy? Co je łączy? Skąd biorą się związane z nimi negatywne stereotypy i jakie są szanse na ich zmianę? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholingwistką, Małgorzatą Majewską, oraz satyrykiem, Krzysztofem Skibą.

  Od przyszłego roku w Polsce będą najprawdopodobniej obowiązywać najwyższe w Unii Europejskiej opłaty za prąd. Według ekspertów wzrost cen związany jest z walką o środowisko – między innymi z sankcjami nakładanymi na państwa, które nie chcą zrezygnować z pozyskiwania energii z węgla na rzecz źródeł energii odnawialnej. Jakie są dla nas alternatywne sposoby pozyskiwania energii? Czy Polska jest rzeczywiście uzależniona energetycznie od węgla?

  Rekonstrukcja brodawek piersiowych dla kobiet, które straciły piersi, to bardzo ważny temat. Jak to zrobić bez użycia skalpela? Na to pytanie w studiu "Dzień Dobry TVN" odpowiedziały: Sylwia Dobrowolska - specjalistka mikropigmentacji medycznej, Sylwia Nawrot - kosmetolog oraz Justyna Madalińska-Waloch, która przeszła mastektomię piersi.

  Na temat tego, czy powinniśmy przyjmować w Polsce uchodźców, właściwie wszyscy mamy określone zdanie. Ilu z nas jednak miało kiedykolwiek styczność z uchodźcami? Ilu z nas zna osobiście choć jednego z nich albo osobę, która zajmuje się sprawami uchodźczymi na co dzień? Nowy program TVN „Wracajcie, skąd przyszliście” jest właśnie próbą skonfrontowania naszych rozmaitych poglądów, pytań i wątpliwości z rzeczywistością, w jakiej znajdują się uchodźcy.

  Sandra Tworkowska i Witek Strugała są niewidomi od urodzenia, ale brak wzroku nie jest dla nich przeszkodą. Niedawno po raz pierwszy zostali rodzicami.

  Fundacja TVN "Nie jesteś sam" zorganizowała świąteczne spotkanie w Centrum Zdrowia Dziecka. Pojawiło się na nim wiele gwiazd i dziennikarzy naszej stacji. Jak przebiegało? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Na 6 grudnia czekają wszystkie dzieci, bo tego dnia mogą liczyć na mikołajowe prezenty. W wielu szkołach zachowała się tradycja losowania karteczek z imieniem ucznia, dla którego przynosi się drobny upominek. Są też takie placówki, które mają na ten dzień zupełnie inny pomysł. Jaki? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  W przyszłości 10-letnia Gabrysia Szeliga chciałaby zostać policjantką ale już dziś potrafi zachować zimną krew w sytuacji zagrożenia. Kiedy w ich domu rozszczelniła się butla gazowa, dziewczynka zadzwoniła na numer alarmowy i do pogotowia gazowego.

  Iwona Wieczorek zaginęła w lipca 2010 r., kiedy wracała z jednego z sopockich klubów do domu. Zakrojona na wielką skalę akcja poszukiwawcza niestety nie dała do tej pory żadnego rezultatu. Dlaczego tak trudno rozwikłać tę sprawę? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza śledczego Janusza Szostaka, który wraz z Fundacją Na Tropie, podjął się wyjaśnienia zagadki zniknięcia dziewczyny. Domyśla się, kto może być sprawcą jej zaginięcia? Co - zdaniem dziennikarza - należy zrobić, aby wyjaśnić tę sprawę?

  W internecie pojawiła się interaktywna "Mapa kościelnej pedofilii w Polsce", którą opracowała fundacja "Nie lękajcie się". Prace nad nią trwały pięć lat. W jakim celu powstała? W jaki sposób weryfikowane są przypadki pedofilii oznaczone na mapie? Ile nowych zgłoszeń napłynęło po opublikowaniu mapy? Czy są cechy charakteru, które predysponują do zachowań pedofilskich? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prezesa Fundacji "Nie lękajcie się" Marka Lisińskiego i prezes Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" Monikę Sajkowską.

  Czy partie "zwożą" sobie autokarami wyborców, którzy będą głosować na ich kandydatów? Ile osób zarejestrowało się dotychczas w Warszawie? Specjalnie dla nas sprawdził to Mateusz Walczak z TVN24 BIS.

  W szpitalu w Puszczykowie odbyła się przełomowa operacja usuwania glejaka z wykorzystaniem kwasu ALA i promieniowania ultrafioletowego. Zabieg został przeprowadzany w ciemności. Pacjentem, który go przeszedł jest 60-letni Ryszard Szczyrba.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Stiburskiego, który jest autorem koncepcji "Szkołą minimalna". Według niej w szkole nie byłoby ocen, prac domowych, kartkówek, obowiązkowych lektur. Skąd taki pomysł? Czy szkoła bez ocen to dobry pomysł?

  W Serocku nad Zegrzem trwa zgrupowanie finalistek Miss Polonia. Finał konkursu już 10 listopada. Jak Miss przygotowują się do wyborów? Czego uczą sie dziewczyny podczas zgrupowania? Z obecnie panującą Miss Agatą Biernat rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Jak Agata wspomina swój rok panowania? Czy był to pracowity okres?

  W Polsce, nadal jeszcze można spotkać, żyjącego na wolności, chomika europejskiego. Niestety, gatunek ten został wpisany do tzw. Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, do której trafiają gatunki zagrożone wyginięciem. O tym, co wpłynęło na to, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja chomika europejskiego zmniejszyła się o 75% oraz o walce o ocalenie chomika europejskiego przed wyginięciem opowiedziała nam prof. UAM dr hab. Joanna Ziomek – Zakład Zoologii Systematycznej.

  Jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się Katarzyna Nosowska? Czy w jej życiu szykują się poważne zmiany zawodowe? "Gdybym mogła cofnąć czas,(...) gdyby była taka możliwość, być może ja bym jednak w ogóle nie stała się piosenkarką tylko, rzeczywiście, poszłabym na studia, prawdopodobnie by to były takie studia (psychologia). (...) Ja w ogóle nie jestem skrojona psychologicznie, mentalnie na zawód, który wykonuję".

  Ten rok był dla Edyty Górniak rokiem skrajności. Obfitował w piękne momenty związane z życiem zawodowym, ale też nie zabrakło trudnych chwil w sferze osobistej. Do tych ostatnich należało między innymi poronienie. Kto ją wspierał w tym trudnym czasie? Co jeszcze utraciła w tym roku? Skąd czerpie siłę, by móc się podnieść po ciężkich przeżyciach? O czym wokalistka marzy? Edyta przeniosła się ze Stanów Zjednoczonych do Polski, ponieważ jej syn rozpoczął w naszym kraju edukację w szkole wojskowej. Czy zastanawiała się, dlaczego Allan wybrał taki właśnie kierunek? 14 listopada wokalistka skończy 46 lat. Gdzie zamierza świętować swoje urodziny? O pięknych i trudnych momentach mijającego roku Edyta rozmawiała z reporterką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską.

  "Atrakcyjna i inteligentna księżniczka pozna zaradnego milionera. Oczekuje hojnych prezentów i utrzymania. Nie wyklucza jednak miłości". To ogłoszenie jednego z portali, gdzie poszukiwani są współcześni rycerze. Kim są kobiety "księżniczki", które szukają partnerów na tego typu portalach? Czy definicją męskości jest obecnie zasobność portfela? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Renatę Gardian-Miałkowska, nauczycielkę akademicką i doktor nauk społecznych.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Gabrielę Mercik. Lekarz medycyny estetycznej poprawia urodę światowych gwiazd. Jej klientką i przyjaciółką jest choćby Sarah Ferguson. Pani Gabriela swoją medyczną karierę zaczynała jako kardiolog u boku prof. Zbigniewa Religi. Droga do własnego gabinetu medycyny estetycznej w Londynie była długa i dość nietypowa.