Nowy system opłacania przejazdów na autostradach - e-TOLL. Za brak przelewu wysokie mandaty

Autostrada nocą
Nowy system opłacania przejazdów na autostradach - kiedy wchodzi e-TOLL?
Źródło: Noomna Nakhonphanom Nakhonphanom / EyeEm
Od grudnia na niektórych odcinkach autostrad zniknęły bramki, w których opłacało się bilety. Nie oznacza to jednak, że przejazdy będą darmowe. Osoby korzystające z nich muszą uiścić opłatę poprzez e-Toll, czyli elektroniczny system poboru opłat.

Od kiedy wchodzi internetowa opłata za autostrady - e-toll?

Płacenie e-Tollu będzie obowiązkowe od 1 grudnia. Osoby, które nie zapłacą, mogą spodziewać się wysokiego mandatu. Na odcinku autostrady A4 na odcinku pomiędzy Wrocławiem i Sośnicą oraz na odcinku autostrady A2, pomiędzy Koninem a Strykowem, zlikwidowane zostały bramki i od 1 grudnia jest obowiązek stosowania e-TOLL.

Zobacz wideo: Ruszył nowy system poboru opłat e-TOLL

14687818_ruszyl-nowy-system-poboru-oplat-e-toll_480P
Ruszył nowy system poboru opłat e-TOLL
24 czerwca uruchomiono nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4. e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które zastąpi system ViaTOLL.
Źródło: TVN Turbo

Chociaż bramki z tych odcinków zniknęły, to bilet będzie można kupić manualnie na stacjach benzynowych. Jest to dodatkowa metoda umożliwiająca mniej skomputeryzowanym kierowcom uniknięcia mandatu. Osoby, które nie uiszczą opłaty będą w stosunkowo łatwy sposób wyłapywane - na trasie znajdują się kamery, które identyfikują płatności po numerze rejestracyjnym auta. Co więcej po tych odcinkach będą jeździły radiowozy wyposażone w kamery i rejestrujące ruch drogowy. 

Jak zapłacić e-TOLL?

System e-TOLL jest już dostępny, w celu uiszczenia opłaty trzeba zainstalować aplikację oraz przejść przez cały system, który od 1 grudnia jest obowiązkowy. Rejestracja do systemu możliwa jest poprzez stronę etoll.gov.pl bądź w specjalnej sieci Miejsc Obsługi Klienta.

Aby móc skorzystać z systemu konieczne jest posiadanie urządzenia, które przekazuje dane geolokalizacyjne - czyli aplikacji mobilnej e-TOLL. Można także skorzystać z urządzeń pokładowych lub zewnętrznych systemów lokalizacyjnych (które wbudowane są w pojeździe). Aplikacja do pobrania jest bezpłatna i dostępna w sklepach na smartfonach, np. Google Play czy AppStore.

Jeśli jednak podczas przejazdu aplikacja nie pozwoli na zapłacenie za przejazd, KAS umożliwia zapłacenie w ciągu trzech dni od przejechania płatnego odcinka, na którym nie było możliwości opłacenia go.

Kto musi płacić przez e-TOLL?

Za przejazd odcinkami bez bramek dalej muszą płacić wszyscy uczestnicy ruchu. Zmieniła się jedynie forma płacenia, a więc poprzez aplikację lub zakup specjalnych biletów dostępnych między innymi na stacjach benzynowych. Osoby prowadzące tzw. pojazdy lekkie, czyli auta osobowe i motocykle mogły korzystać z manualnego systemu bramek jedynie do 30 listopada włącznie. 

Mandaty za brak e-TOLL

Osoby, które będą podróżowały odcinkami, na których nie ma bramek i nie uiszczą opłaty mogą spodziewać się mandatu. Dla samochodów osobowych jest to koszt do 500 zł, a dla samochodów ciężarowych nawet 1500zł. Pomimo, że nie ma bramek, system kontroli stale będzie sprawdzał, czy kierowca opłacił przejazd. W tym celu zamontowane zostały kamery, które rejestrują numery rejestracyjne poruszających się po autostradzie pojazdów. Dodatkowo będą specjalne patrole, wyposażone w kamery, które również będą rejestrowały samochody na drodze. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości