Pierwsze samochody wcale nie były wyposażone w reflektory. Wprawdzie po drogach jeździło ich zdecydowanie mniej niż obecnie, ale i tak bywało niebezpiecznie. Dziś za brak świateł w samochodzie dostaniemy mandat, a samochód nie będzie mógł zostać dopuszczony do ruchu.
Jak ustawić światła w samochodzie?
Sprawdzenie ustawień świateł w samochodzie przez diagnostę to jedna ze składowych badania technicznego samochodu. Jest to bardzo istotny element sprawnego auta, ponieważ niewłaściwe ustawienie świateł będzie powodować oślepianie innych kierowców lub niedoświetlenie drogi. W jaki sposób się to odbywa? Parkujemy nieobciążony pojazd na równej nawierzchni, ustawiamy manualną regulację świateł na zero, po czym sprawdzamy różnicę pomiędzy minimalną a maksymalną wysokością świecenia świateł. Włączamy światła i poprzez urządzenie pomiarowe diagnosta może określić, czy wysokość, na jakiej świeci reflektor, jest właściwa. Kiedy pojawiają się nieprawidłowości, diagnosta ustawia światła w samochodzie za pomocą śrub regulujących.
Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w automatyczne poziomowanie oświetlenia, możemy wyregulować je manualnie. Jak ustawić światła w samochodzie? Za pomocą pokrętła, które znajduje się niedaleko kierownicy, po lewej stronie deski rozdzielczej lub w przypadku niektórych modeli aut, poprzez komputer pokładowy. W przypadku regulacji manualnej, mamy cztery stopnie regulacji. Zerowy powinien być używany wówczas, gdy w aucie przebywają kierowca i pasażer na przednim siedzeniu. Jedynkę ustawiamy, kiedy auto wypełnione jest w komplecie. Poziom wyżej wchodzimy, gdy auto oraz bagażnik są zapełnione. Ostatni stopień na skali używamy, kiedy w aucie jest tylko kierowca, zaś jego bagażnik jest załadowany. Powinniśmy pilnować tych ustawień, bowiem przy obciążonym aucie możemy oślepiać innych użytkowników drogi.
Jakie są światła w samochodzie?
Tego, jak włączyć światła w samochodzie uczą się kursanci we wszystkich szkołach jazdy w Polsce. Podczas egzaminu wewnętrznego należy wskazać i sprawdzić działanie wszystkich świateł w pojeździe, natomiast podczas egzaminu państwowego wskazujemy tylko jedno ze świateł w samochodzie. Na to, jakie są światła w samochodzie wskazuje w Polsce ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, a także rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów. Jakie są światła w samochodzie?
- Światła drogowe – najsilniejsze światła zewnętrzne w samochodzie. Symetrycznie oświetlają drogę przed pojazdem w czasie jazdy nocą na dużą odległość (co najmniej 100 metrów). Używamy ich po zmroku na nieoświetlonych drogach zamiast świateł mijania lub razem z nimi, z zastrzeżeniem, że nie oślepiamy wówczas innych użytkowników ruchu. Gdy zbliżamy się do pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, jesteśmy obowiązani przełączyć światła drogowe na mijania. Podobnie jeśli chodzi o pojazd poprzedzający lub szynowy.
- Światła mijania – kierowca musi używać ich przez całą dobę, powinny oświetlać drogę przynajmniej na 40 m przed pojazdem. Światła mijania są asymetryczne, tzn. światło prawe oświetla drogę na większą odległość niż reflektor po lewej stronie.
- Światła pozycyjne – białe światła, oświetlające pojazd w czasie postoju z przodu i z tyłu.
- Światła przeciwmgłowe – powinny zwiększać widoczność pojazdu w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Znajdują się przodu i z tyłu – odpowiednio w barwach białej (lub żółtej) i czerwonej.
- Światła cofania – sygnalizują cofanie auta. Są to tylne światła w samochodzie, mają kolor biały i powinny włączać się automatycznie przy włączonym wstecznym biegu.
- Światła postojowe – oświetlają stojący pojazd z przodu, z tyłu i z boku.
- Światła dzienne w samochodzie – można używać ich zamiast świateł mijania.
- Kierunkowskazy – światła o barwie żółtej, służą do sygnalizowania zmiany kierunku lub pasa ruchu. Znajdują się z przodu, z tyłu i z boku pojazdu. Kierowca jest obowiązany sygnalizować planowany manewr odpowiednio wcześniej, tak aby był on widoczny dla innych użytkowników ruchu. Są to migające światła w samochodzie.
- Światła hamowania – sygnalizują hamowanie pojazdu, zapalają się automatycznie, kiedy naciskamy hamulec. Mają czerwony kolor o dużej jasności.
- Światła awaryjne – migające światła, sygnalizują awaryjny postój oraz opcjonalnie niebezpieczne sytuacje na drodze. Znajdują się w tych samych miejscach, gdzie kierunkowskazy i działają poprzez równoczesne miganie wszystkich świateł kierunkowskazów.
- Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – w nocy podświetlają na biało tablicę rejestracyjną tak, by była widoczna co najmniej z 20 metrów.
- Światła odblaskowe – mają zapewniać widoczność pojazdu oświetlanego w ciemności przez inny pojazd (świecą światłem odbitym). Znajdują się z przodu, z tyłu i z boku pojazdu. Powinny być widoczne w nocy co najmniej ze 150 metrów.
- Światła obrysowe – z przodu i z tyłu oświetlają gabaryty pojazdu. Są obowiązkowe w autach i przyczepach, których szerokość przekracza 2,1 metra.
Wszystkie wymienione światła w samochodzie mają swoje oznaczenia i kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej.
Zobacz także:
- Kolorowe stylizacje Ady Fijał i Marty Lech-Maciejewskiej w Mediolanie. Zobaczcie, jak wyglądały
- Tydzień mody w Nowym Jorku zakończony. Oto propozycje projektantów na sezon wiosna-lato 2022
- 5 modnych kurtek na jesień, które lepiej wyglądają, gdy kupimy je w second-handzie
Zobacz wideo: Zlot weteranów w Tychach. "Wylądowały" na dachu dawnego supersamu
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jung Getty/Getty Images