Tydzień mody w Nowym Jorku zakończony. Oto propozycje projektantów na sezon wiosna-lato 2022

Aktualnie czytasz: Tydzień mody w Nowym Jorku zakończony. Oto propozycje projektantów na sezon wiosna-lato 2022
Źródło: Thomas Barwick/Getty Images
Jeden z najważniejszych tygodni mody dobiegł końca. Fashion week w Nowym Jorku trwał od 8 do 12 września i podczas tych kilku dni swoje kolekcje na sezon wiosna-lato 2022 zaprezentowały takie domy mody, jak m.in. Moschino, Carolina Herrera, Michael Kors, Coach, Brandon Maxwell, Rodarte czy Tom Ford. Redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl Sabina Zięba postanowiła przyjrzeć się najważniejszym z nich.

Moschino S/S 2022

Jeremy Scott co sezon zaskakuje nieprawdopodobnymi pomysłami, zabierając widzów swojego show w rozmaite miejsca. Choć wydaje się, że niczym nie może już zdumieć, z każdym kolejnym pokazem udowadnia, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Tym razem projektant przewiózł swoją kolekcję z Włoch do Nowego Jorku, by oddać hołd swojej przeszłości, bowiem w latach 90. ubiegłego wieku właśnie tam spędzał swoje młode lata. Jeremy chciał, by nowojorska publika choć przez chwilę mogła poczuć namiastkę włoskiego kampu. Czy to się udało? Nie do końca. Starodawne kroje garsonek i kostiumów nie przypadły fashionistom do gustu i nawet znane nazwiska modelek (jak np. Gigi Hadid, która wróciła na wybieg po porodzie) nie uratowały show. Sukienki pokryte bajkowymi nadrukami i detale w kształcie dziecięcych zabawek nie odniosły sukcesu, a raczej wzbudziły rozżalenie fanów.

Carolina Herrera S/S 2022

Pokaz najnowszej kolekcji domu mody Caroliny Herrery odbył się w galerii sztuki współczesnej, która 100 lat temu byłaby najprawdopodobniej salą balową. Ta lokalizacja nie była przypadkowa, ponieważ na wybiegu pojawiły się wytworne, stylowe suknie. W ciągu ostatnich kilku sezonów projektant marki, Wes Gordon, skupił się na tańszych liniach, by w pandemii przetrwać i utrzymać sprzedaż. Teraz jednak w oczekiwaniu na koniec pandemii dostrzegł szansę i postanowił godnie uczcić 40-lecie istnienia marki. Ze względu na to, Gordon przeniósł w projektach do czasów współczesnych odważną kobiecość domu mody z lat 80., zaczynając od graficznego połączenia czerni i bieli.

- Nasza kobieta nie jest ulotnym ptaszkiem, nie jest zawstydzona - uwielbia się ubierać i wyrażać siebie. Zawsze jest ten element szyku, ale ona bawi się swoimi ubraniami. To nie jest nieśmiałe - powiedział Wes Gordon o kolekcji, która choć może być śmiała, to nigdy nie odbiega od kanonu znanych amerykańskich klasyków.

Michael Kors S/S 2022

Projektant znany w Polsce głównie za sprawą linii torebek, tym razem postawił na klasykę. Jego inspiracją był romans z miejskiej perspektywy, choć wymyślając poszczególne sylwetki myślał o miłości nie tylko romantycznej, ale także do przyjaciół, rodziny, Nowego Jorku czy spotykania nowych ludzi. Michael Kors stwierdził, że stworzył kolekcję, która pomoże uczcić te chwile, których wszyscy pragniemy. Postawił na nonszalanckie podejście do mody i eleganckie, ale niezbyt skomplikowane projekty. Na wybiegu przeważały mocno podkreślona talia, rozkloszowane spódnice, płaszcze w stylu Audrey Hepburn, cętki, cekiny, koronki, krata oraz odsłaniające brzuch topy w typie stanika. To tęsknota za latami 90., zamiłowanie do noszenia ubrań treningowych wszędzie, ale przede wszystkim rewolucja w zakresie pewności siebie, którą dało nam nagie lato 2021 roku.

Rodarte S/S 2022

Kate i Laura Mulleavy zaprosiły swoich gości do założonego w 1970 roku Westbeth Artists Housing, pragnąc podkreślić znaczenie sztuki i zbiorowe jej doświadczanie w życiu społeczności. Ich kolekcja ready-to-wear na sezon wiosna-lato 2022 jest deklaracją odrodzenia, duchowego blichtru i ponownego połączenia z naturą. Podmuchy wiatru sprawiały, że wyszywane koralikami frędzle tańczyły, a sukienki nadmuchiwały się tworząc spektakularny efekt. Choć Rodarte wcześniej kojarzyło się z kwiatowymi printami, tym razem projektantki postawiły na spokojne tkaniny, podkreślające naturalne piękno kobiety. Warto nadmienić, że pod koniec show modelki poruszały się na boso. Był to gest zamieniający pokaz w paletę malarską, by celebrować surowe piękno ziemi. W ten sposób designerki oddały cześć swoim rodzicom, ponieważ ich matka jest artystką, natomiast ojciec botanikiem specjalizującym się w grzybach.

Tom Ford S/S 2022

Tom Ford jako przewodniczący Council of Fashion Designers of America oraz honorowy współprzewodniczący Met Gali zorganizował ostatni pokaz amerykańskiego fashion weeku na antresoli Teatru Davida H. Kocha. Już z pierwszą sylwetką podczas show można było zauważyć, że projektant chce przygotować fanów na wyjście z pandemii w wielkim stylu. Choć zdarzały się sportowe zestawy, były one szykowne i rzucające się w oczy. Designer powiedział "nie" dla sukni i smokingów oraz głośne "tak" wszechogarniającemu błyskowi. Według niego - im więcej, tym lepiej. Koszulki, koszykarskie spodenki i spodnie dresowe ready-to-wear połączył z neonowymi cekinowymi tkaninami w odcieniach fuksji, pomarańczy, kwaśnej zieleni czy błękitu basenowego. Inspirował się Los Angeles, a także mediami społecznościowymi, ponieważ to one - jak stwierdził - sprawiły, że wszyscy są skłonni do przesady, jeśli chodzi o wygląd.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Karolina Pisarek pokazała swoje garderoby. "Nie mogę sobie pozwolić na chodzenie w tych samych rzeczach"

Karolina Pisarek pokazała swoje garderoby. "Nie mogę sobie pozwolić na chodzenie w tych samych rzeczach"
Źródło: x-news

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości