Wiózł trójkę znajomych, Kinga i Michał zginęli. Mimo zakazu, cały czas prowadzi auto. Kim są jego rodzice?

ORIGINAL(1)
Dwie młode osoby zginęły w wypadku, o którego spowodowanie oskarżony jest 22-letni Jędrzej O. On sam, mimo nałożonego prokuratorskiego zakazu prowadzenia pojazdów, często widywany jest za kierownicą. Reporterzy programu Uwaga! TVN dotarli do dziewczyny, która cudem przeżyła tamto zdarzenie.

Od tego tragicznego wypadku w Ryżynie minęły dwa lata. Zderzenie samochodu z drzewem przeżyły dwie osoby: kierowca - Jędrzej O. oraz Kinga, która była jedną z pasażerek. Ofiarami było dwoje pozostałych pasażerów: chłopak Kingi - Michał oraz jej przyjaciółka Wioletta.

- Jędrzej kierował, Michał siedział jako pasażer, ja siedziałam za Michałem, a Wiola za Jędrzejem. Uderzyliśmy w drzewo. Nic więcej nie pamiętam – mówi Kinga Pucek.

- Z tego, co działo się wcześniej, pamiętam, że Michał prosił Jędrzeja, żeby zwolnił – dodaje.

Po wypadku 21-latka spędziła w szpitalu półtora miesiąca. - Z czego prawie dwa tygodnie byłam w śpiączce. Miałam oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Połamane ręce, nogi, biodra – wymienia Kinga. I dodaje: - Lekarz powiedział, że do końca życia nie pożegnam się z wózkiem inwalidzkim. Jednak unieruchomienie trwało rok.

- Jak zaczęłam chodzić, poleciały mi ze szczęścia łzy – wspomina Kinga.

Uwaga! TVN. Wypadek w miejscowości Ryżyn

Sprawa o spowodowanie tego strasznego wypadku wciąż toczy się przed sądem w Szamotułach. Relacja jednego ze świadków, który wraz ze swoim bratem, narzeczoną i matką ratował poszkodowanych, jest wstrząsająca.

- Minęliśmy się na końcówce zakrętu. Ściągnęło go na pobocze, a na wzniesieniu go wyrzuciło. Auto płonęło, ogień widziałem już w lusterku, jak cofałem. Podbiegliśmy do auta, żeby ich uratować - opowiada Paweł Mleczak. - Na miejscu widoczny był kierowca. Krzyczał: "Pomóż mi, uratuj mnie". Pytałem się, z kim jechałeś, ile osób jechało? Na początku upierał się, że sam i nie mogłem uzyskać od niego tej informacji – dodaje.

Ranną Kingę kawałek od samochodu znalazł brat pana Pawła. Jej partner - Michał, jak się później okazało, leżał trochę dalej - w polu, które płonęło.

Rodziny ofiar i Kinga nie mogą zrozumieć, dlaczego Jędrzej O. zachowuje się tak, jakby nie był sprawcą wypadku. Początkowo nie mogli uwierzyć w informacje, które do nich docierały, że pomimo zakazu prokuratorskiego, Jędrzej O. wciąż kieruje samochodami.

- Widziałam go w Sierakowie, jak jeździł złotym golfem. Jak pojechałyśmy za nim, zaczął nam uciekać – opowiada Kinga.

Tragiczny wypadek w Ryżynie 2019. Kim jest Jędrzej O.?

Jędrzej O. - zgodnie z nakazem sądu - dwa razy w tygodniu powinien się meldować na policji we Wronkach. Jednak czuje się na tyle bezkarny, że nie stawia się w każdym wyznaczonym terminie. W dniu, w którym czekaliśmy na niego pod komisariatem, pojawił się dopiero przed północą.

- Nie będę z panem rozmawiał. Niech pan za mną nie chodzi – powiedział do reportera.

Kilkaset metrów od komisariatu dostrzegliśmy samochód, którym jeździ Jędrzej O. Mężczyzna prawdopodobnie zorientował się, że może być obserwowany, bo po kilkudziesięciu minutach na parkingu pojawiła się jego siostra z dodatkowym kierowcą. W ten sposób pomogli Jędrzejowi O. odwieźć auto pod dom, w którym mężczyzna wynajmuje mieszkanie.

Badania trzeźwości po kilku godzinach od zdarzenia

Jędrzej O. zeznał, że przed wypadkiem doszło do zderzenia z innym samochodem, czyli tym, który podróżował pan Paweł z rodziną. - Nie doszło do zderzenia z żadnym innym samochodem – podkreśla Kinga.

Jak sprawę komentuje pan Paweł, który uratował życie Jędrzeja O.? - Tak się chłopak broni, chociaż nie ma racji. Nie było styku między pojazdami – zapewnia mężczyzna.

Z kolei z relacji pana Pawła wynika, że chwilę po wypadku od Jędrzeja O. było czuć alkohol, choć później w szpitalu okazało się, że we krwi nie było alkoholu.

- Krew była pobierana oskarżonemu kilkukrotnie. O godz. 1:00 została pobrana na badania szpitalne. Procesowe zabezpieczenie krwi od oskarżonego nastąpiło po godz. 5:00. Procesowe, to badanie, kiedy bada się trzeźwość – wyjaśnia Piotr Wachelski z Prokuratury Rejonowej w Szamotułach. I dodaje: - Nie można było pobrać wcześniej krwi ze względu na odmowę personelu medycznego, który udzielał pomocy oskarżonemu.

- Miałam połamane biodra, byłam w stanie krytycznym, nie dawali mi szans na przeżycie, a miałam od razu pobraną krew. A tutaj, takie zaskoczenie. Myślę, że ktoś nad tym czuwał – uważa Kinga.

"Ojciec nie pozwoli, żeby syn poszedł siedzieć". Kim są rodzice Jędrzeja O.?

Tragicznym wypadkiem od samego początku zajmuje się dziennikarka lokalnego dwutygodnika. Nie może zrozumieć, dlaczego sprawa Jędrzeja O. tak długo trwa i nadal ma tyle niewyjaśnionych wątków, dzięki czemu mężczyzna unika odpowiedzialności.

- Nie podano mu żadnych leków z tego względu, że miał twierdzić, że spożywał alkohol przed wypadkiem. Wszystkie zeznania osób, które wspominały o alkoholu, w zasadzie zostały chyba pominięte – wskazuje Anna Wilk, redaktor naczelna "Gazety Powiatowej".

Udało nam się też skontaktować z osobą, która bardzo dobrze zna rodzinę Jędrzeja O. Chce pozostać anonimowa, bo boi się wpływów jego rodziców we Wronkach i okolicznych miejscowościach.

- Jego mama jest pielęgniarką i po znajomościach może załatwić wszystko. Jakimś cudem Jędrzej trafił tam, a nie do innego szpitala. Z kolei jego ojciec zawsze mówił, że gospodarstwo może upaść, ale nie pozwoli, żeby syn poszedł siedzieć – usłyszeliśmy.

- Ojciec jest byłym radnym, politycznie dobrze poukładany. Rodzice Kingi nie wiedzieli [po wypadku – red.], co się z nią dzieje i gdzie jest, a rodzice Jędrzeja O. wiedzieli, gdzie trafił do szpitala. Lekarz zdecydował, że będzie przewieziony do szpitala w Gorzowie, a jednak trafił do szpitala w Międzychodzie – zwraca uwagę Anna Wilk.

Kolejne wykroczenia oskarżonego o spowodowanie wypadku

Rodzina Jędrzeja O. nie wypowiada się w mediach, a jego obrońca powiedział nam, że nie będzie komentował spraw dotyczących klienta i jego rodziny.

- Chłopak nie dość, że wsiada za kierownicę i ciągle jeździ, to ciągle ma wykroczenia, jak chociażby pościg policyjny, gdzie został zatrzymany przez specjalną grupę – mówi redaktor naczelna "Gazety Powiatowej".

Jędrzej O. miał w okolicach Bielaw Pogorzelskich znacznie przekroczyć prędkość. Po pościgu prowadzonym przez grupę policyjną Speed został zatrzymany.

- To był obszar zabudowany i obowiązywała prędkość do 50 km/h, a on jechał ponad 100 km/h. Kiedy wysiadł z samochodu, stanął przy aucie i czekał na to, co zrobią policjanci. Nie było żadnej adnotacji, przede wszystkim w systemie CEPiK, że ma on zabrane prawo jazdy po wypadku śmiertelnym – mówi mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Spotkaliśmy się z wicestarostą, któremu podlega wydział komunikacji, zajmujący się wpisywaniem do rejestrów policyjnych informacji dotyczących tego, czy kierowca posiada prawo jazdy.

- Wszystko, co się działo przed 5 grudnia 2020 roku, dotyczyło fizycznego zatrzymania prawa jazdy, a więc zabrania dokumentu. Wówczas fizycznie nie zostało odebrane mu prawo jazdy, w związku z czym można uznać, że nie miał odebranego prawa jazdy, było tylko postanowienie prokuratora w tej kwestii – tłumaczy Rafał Zimny, wicestarosta powiatu szamotulskiego.

Zdaniem prokuratora Piotra Wachelskiego za to, że w policyjnym systemie przez dwa lata nie było informacji o tym, że Jędrzej O. ma odebrane prawo jazdy, nikogo nie można winić.

- Oskarżony twierdzi, że podczas wypadku dokumenty uległy spaleniu – mówi prokurator.

Sprawa pościgu i zatrzymania Jędrzeja O. przez policyjną grupę Speed już się zakończyła. W sądzie w Gostyniu mężczyzna sam poddał się karze i dzięki temu prawo jazdy zostało odebrane na rok.

Cały materiał na stronie programu Uwaga! TVN.

Zobacz także:

Autor: Wojciech Grejciun

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas