Gorące tematy

  Gorące tematy

  Na Teneryfie pod wulkanem Pico del Teide zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. W piątek hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny poinformował o tym zdarzeniu. Teneryfa jest chętnie uczęszczanym przez Polaków miejscem na wakacje. Skąd wzięły się trzęsienia ziemi i czy możliwe, że się powtórzą?

  W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop. 

  Barbara i Zenon Mrowiccy mogliby wieść spokojne, poukładane życie. Niestety, otoczeni autostradą, MOP-em, drogą serwisową i powstającym gazociągiem, a w przyszłości także rurociągiem solanki nie są w stanie normalnie funkcjonować i prowadzić gospodarstwa rolnego. Ich działka otoczona jest przez inwestycje prowadzone przez spółki należące do Skarbu Państwa, jednak należącego do nich terenu nikt nie chce ani wykupić, ani wywłaszczyć. Reporterzy programu Uwaga! TVN pojechali zobaczyć, jak wygląda sytuacja.

  "Ranczo" leżące w centrum Siemianowic Śląskich było lokalną atrakcją. 20 lat temu założył je pan Jerzy ze swoją partnerką. Jakiś czas temu urzędnicy miasta uznali, że półhektarowa działka pełna zwierząt i złomu ma być uprzątnięta i zwrócona. Decyzja ta dla rodziny jest prawdziwym dramatem. Co na temat likwidacji "rancza" sądzą mieszkańcy i lokalna społeczność? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Uwaga TVN"

  Dawid S. wielokrotnie siedział w więzieniu, m.in. za bójki, pobicia, groźby karalne i jazdę pod wpływem alkoholu. Przez 14 lat bił, gnębił i poniżał swoją żonę. Kobieta związała się z innym mężczyzną. Dwa dni po tym, jak recydywista wyszedł na wolność, z bratem wtargnął do jego mieszkania. Tam, na oczach dzieci, zaatakowali go nożem i rozbitą butelką. Został skazany na 6 lat. - Mam teraz uciekać, bo on może niedługo wyjść? - pyta była żona.

  W internecie działa na bieżąco aktualizowana, interaktywna mapa, na której możemy zobaczyć, gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy. Mapa edytowana jest przez samych użytkowników, którzy zaznaczają na niej miejsca, w których natknęli się na kleszcza. Gdzie tych pajęczaków jest najwięcej?

  82 lata temu Niemcy przeprowadzili pierwszą deportację Polaków do obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz. Aby upamiętnić to wydarzenie, 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.