Gorące tematy

  Nowy Jork przez ostatni miesiąc był całkowicie sparaliżowany z powodu najwyższej w Stanach Zjednoczonych liczby zakażeń koronawirusem. W stanie, w którym leży miasto odnotowano więcej przypadków zakażeń Covid-19 niż w całych Włoszech. Do 19 kwietnia zmarło tu ponad 17 tys. osób. Na szczęście ostatnio pojawiło się światełko w tunelu.

  Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Znaczna część z nich wychodzi za mąż na długo przed osiągnięciem pełnoletności i niemal natychmiast zachodzą w ciążę. Stanowi to nie tylko poważne zagrożenie dla ich zdrowia, ale także uniemożliwia im kontynuowanie edukacji. Przez resztę życia pozostają całkowicie zależne od swoich mężów i teściów. Takiego losu doświadcza co roku ok. 23 proc. dziewczynek z Indii.

  Tegoroczna rocznica powstania w getcie warszawskim będzie inna niż zazwyczaj. Ze względu na pandemię obchody przeniosą się do internetu, a wolontariusz nie będą rozdawać na ulicach symbolicznych papierowych żółtych żonkili. W tym dniu przywołujemy historię Aleksandry Leliwy-Kopystyńsiej, która dopiero po wojnie dowiedziała się o swoim pochodzeniu. Pokazujemy też rozmowę Marcina Sawickiego z synem Marka Edelmana.

  Polska służba zdrowia zmaga się z ogromnymi brakami kadrowymi nie tylko w czasie pandemii, lecz także na co dzień. Pojawił się więc pomysł, by osobom spoza naszego kraju ułatwić możliwość działania u nas w wyuczonym medycznym zawodzie. Jedną z nich jest Piotr Melnyk z Ukrainy obecnie mieszkający w Polsce. Oto historia lekarza i jego żony również działającej w branży medycznej.

  - Boże, to była radość. Dostałam drugie życie. Choć czuję się nie najlepiej, bo schudłam chyba 10 kilogramów, może więcej. Oczy mam zapadnięte. To była ciężka choroba – mówi pani Anna, jedna z pierwszych osób, które zakaziły się koronawirusem. Na szczęście dzisiaj kobieta jest już zdrowa.

  Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało nowatorskie Centrum testowe COVID-19 drive-thru, które pozwala na bezkontaktowe badania genetyczne na koronawirusa. Celem tego rozwiązania jest odciążenie szpitali i zmniejszenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodu innych chorób.

  Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami Sosnowca nie wyposażała pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.

  Izolacja z powodu koronawirusa sprzyja wiosennym porządkom, podczas których łatwo się zorientować, że mamy w domu wiele niepotrzebnych już ubrań, sprzętów czy bibelotów. Zamiast je wyrzucać warto dać im nowe życie, przekazując na cele charytatywne. Fundacja Sue Ryder zorganizowała akcję #dobreporzadki, której celem jest pomoc osobom starszym. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ten projekt.

  Po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, posypały się mandaty. W sieci pojawiły się filmiki nagrywane przez osoby, które zatrzymała policja. W jakich sytuacjach faktycznie naruszamy przepisy? Co należy robić, żeby unikać mandatów, których wysokość może sięgać nawet 30 tysięcy zł? O to pytaliśmy Piotra Dobrowolskiego, radcę prawnego i Marka Konkolewskiego, eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  Od czwartku 16 kwietnia w miejscach ogólnodostępnych obowiązkowo musimy zakrywać usta i nos za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Gdzie będziemy musieli zasłaniać twarz? Kto będzie zwolniony z tego obowiązku? Jak zrobić maseczkę w domu?

  Darmowe korepetycje online m.in. z matematyki, fizyki, informatyki i chemii oferuje Klinika Matmy, którą koordynują uczniowie warszawskiego liceum im. Stanisława Staszica. W akcję zaangażowało się już kilkuset wolontariuszy. „Chcemy pomóc uczniom, ale też odciążyć rodziców, którzy są teraz na froncie walki z koronawirusem” – mówi Krzysztof Daniewski, pomysłodawca akcji i prezes Akademii Ivy Poland.

  Nie dla wszystkich hasło #zostańwdomu kojarzy się z bezpieczeństwem oraz troską o zdrowie swoje i innych. W trakcie epidemii koronawirusa nasila się fala przemocy domowej. "Mimo zagrożenia musimy pozostać wrażliwi na krzywdę innych" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawdź, na czym polega opracowany przez niego "Plan awaryjny".

  Hospicja zostały zamknięte dla odwiedzających. Niektórzy nie mają nawet możliwości pożegnania się ze swoimi bliskimi. Jedyny kontakt to ten telefoniczny, który i tak nie dla wszystkich jest możliwy. "Rozgrywa się dramat, i to dramat dla obydwu stron" - mówi Pani Ewa w reportażu "Uwagi".