Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Wzięli ślub i ruszyli do walki
Krzysztof Rutkowski, jak zawsze w obliczu ważnych wydarzeń, jest w gotowości do działania. Zapowiedział już, że pojedzie do Ukrainy, by nieść pomoc tamtejszym mieszkańcom. W tym celu porozumiał się już z władzami naszych wschodnich sąsiadów. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradził także kulisy spotkania w ambasadzie Ukrainy.
Najnowsze dane pokazują, że z powodu wojny, Ukrainę opuściło już milion osób. Połowa z nich znalazła schronienie w Polsce. Część z nich trafiła do prywatnych mieszkań udostępnionych przez Polaków. Na taki ruch zdecydowały się aktorki: Joanna Jabłczyńska oraz Joanna Moro.
Fundacja "Koalicja dla wcześniaka" wspólnie z czterema innymi organizacjami rodzicielskimi wspiera odziały neonatologiczne w Ukrainie. W jaki sposób pomaga noworodkom? Jaki rodzaj wsparcia jest na ten moment najbardziej potrzebny?
"Zabita podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny".
pomoc Warszawy dla Ukrainy
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek przekazał dziennikarzom, że prokurator badający sprawę zabójstwa Aleksandry i Oliwii Wieczorek, otrzymał w środę 2 marca wyniki badań DNA. Szczegółowe analizy pozwoliły na ustalenie tożsamości zamordowanych kobiet, których ciała znaleziono w płytkich, leśnych grobach. Znana jest też przyczyna śmierci jednej z nich.
Pierwsza dama Ukrainy zamieściła w sieci poruszający wpis, w którym odniosła się do sytuacji kobiet w obliczu rosyjskiej agresji. Żona prezydenta podkreśliła ich bohaterską postawę. Ołena Zełenska nawiązała również do pierwszego nadchodzącej wiosny i płynącej z niej nadziei.
Szpital Dziecięcy Ohmatdyt w Kijowie po włączeniu syren ostrzegających przed atakiem wroga przenosi się do podziemi. Część małych pacjentów leży na prowizorycznych łóżkach, kocach, fotelach, a nad nimi czuwają matki i lekarze. - Jesteśmy tu, bo mamy zagwarantowane wszystkie potrzebne lekarstwa, choć brakuje nam jedzenia - mówi Maryna, mama 9-latka.
Jak wygląda sytuacja w Kijowie?
"Odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem".
Po tym jak Wladimir Putin wydał polecenie ataku na Ukrainę, w ciągu 5 dni życie straciło co najmniej 16 dzieci, a 45 zostało rannych. Do tragedii często dochodzi w korytarzach humanitarnych, które są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska. - Nie mamy czasu na rozpacz, jesteśmy bardzo źli. Jeśli wróg tu przyjdzie, to będziemy nie tylko leczyć – podkreśla dyrektor kijowskiego szpitala.
W obliczu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają sąsiadom za wschodniej granicy tak, jak potrafią. Otworzyły się nasze serca, a wdzięczność Ukrainek i Ukraińców dalej napędza nas do działania.
Oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy. Jaka obecnie jest tam sytuacja? Jak radzą sobie z nią Ukraińcy, którzy zdecydowali się zostać w swojej ojczyźnie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Ołeksandr Bojczenko.
Polski rząd poluzował obostrzenia, jednak to nie oznacza, że koronawirus jest w odwrocie. Nadal jest aktywny, a do szpitali trafiają głównie osoby niezaszczepione.
"Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne".
Kateryna Kravchenko w 2015 roku była rzeczniczką prasową batalionu "Ajdar", który walczył we wschodniej Ukrainie. Z biegiem czasu zrezygnowała jednak z udziału w działaniach wojennych i przez ostatnie lata zajmowała się tworzeniem własnego biznesu. Jednak konflikt zbrojny zapukał do jej drzwi. - Cała Ukraina jest ostrzeliwana. Mój kraj jest w ogniu - powiedziała.
Powstała specjalna rządowa strona internetową będącą kompendium wiedzy na temat pomocy osobom poszkodowanym podczas konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Można tam znaleźć informacje dla osób prywatnych i organizacji, linki oraz listy niezbędnych rzeczy, które są gromadzone. W
Mateusz Damięcki w emocjonalnym wpisie zwrócił się do swoich znajomych pochodzących z Rosji. Aktor zaapelował o jasne zabranie głosu w sprawie agresji na Ukrainie. Tym samym zwrócił uwagę na sytuację Rosjan, którzy sprzeciwiają się wojnie.
Od kilku dni trwa wojna po bezzasadnej napaści Rosji na Ukrainę. Nasi wschodni sąsiedzi opierają się sile wroga m.in. dzięki waleczności wojska i zwykłych obywateli. Dołączył do nich nie tylko obecny prezydent Ukrainy, ale także były - Petro Poroszenko. Zamieścił także specjalne nagranie, w którym zwrócił się bezpośrednio do Władimira Putina.
Internet obiegło nagranie z polsko-ukraińskiej granicy, na który pilnujący porządku policjant pomaga matce. Film momentalnie podbił serca Internautów, którzy nie szczędzili ciepłych słów w stronę mundurowych. Trudno nie przyznać im racji.
Margaryta Ishchenko miała zaledwie 13 lat, gdy po raz pierwszy musiała zmierzyć się z trudnym obliczem wojny. W 2014 roku była świadkiem ataku na wschodnią Ukrainę, a w jej pamięci na stałe zapisało się wspomnienie poruszających doświadczeń.
Ostatnie pięć lat było czasem najbardziej owocnym w kinematografii ukraińskiej. Kino ukraińskie z roku na rok budziło coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Jakie filmy o Ukrainie warto obejrzeć?
Do spontanicznej akcji doszło w warszawskim Wilanowie. Mieszkańcy stolicy postanowili pomóc ukraińskiej filmie, której tir nie zdążył przejechać w porę przez granicę. Kolejka chętnych wydawała się nie mieć końca.
Trwa wojna w Ukrainie. Kijów i inne miasta pozostają pod ostrzałem rosyjskich sił zbrojnych. Do ukraińskiej armii cały czas dołączają ludzie, gotowi stanąć w obronie ojczystego kraju. W gronie ochotników znalazł się 27-letni Paweł Majstrenko.
28 lutego rusza wiosenna ramówka stacji TVN, ale to także kontynuacje cykli Dzień Dobry TVN. Niesamowite materiały z Polski oraz świata przygotowywane przez dziennikarzy programu.
W programie Dzień Dobry TVN Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN oraz Maciej Gozdowski, dyrektor zarządzający Player.pl opowiedzieli o kultowych kontynuacjach i niesamowitych nowościach, które widzowie będą mogli oglądać tej wiosny. Mocne seriale i zaskakujące programy już wkrótce w TVN i Player.pl. Czego dokładnie powinniśmy się spodziewać?
Rodzeństwo dziewczynki walczy o życie
Eskalacja działań wojennych sprawia, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół.