Omikron - co wiemy o nowym wariancie koronawirusa?
Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 nazwany przez badaczy Omikron został odkryty pod koniec listopada w Południowej Afryce. - Wiadomo, że jest dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Eksperci do niedawna nie chcieli mówić, czy jest groźniejszy. Na szczęście są dane nieco uspokajające. (...) W Południowej Afryce - mimo wszystko - spada liczba zgonów, chociaż liczba przypadków rośnie - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Niedawno ukazał się afrykański raport dotyczący nowego wariantu koronawirusa. - To był raport, na który świat czekał. Choroby bada się pod mikroskopem, w szpitalu i statystycznie. To raport ze szpitala. 166 osób przyjęto - to nie jest duża liczba, ale coś już pozwala zgadywać na temat koronawirusa, choć nie za dużo. Badacze poinformowali, że w tej grupie prawie nikt nie umarł. Umarło dużo mniej osób, z tych 166, niż umierało w przeszłości - zaznaczył dziennikarz.
Jak świat zareagował na Omikron?
Po tym, jak badacze potwierdzili, że rozpoznali nowy wariant koronawirusa, świat natychmiast zawiesił połączenia lotnicze z tą częścią Afryki. - Nie po to, żeby go zatrzymać, ale spowolnić. Mimo to wirus zdołał się rozprzestrzenić i został wykryty w dwóch bardzo izolowanych krajach świata - w Nepalu oraz na Fidżi. Został także zdiagnozowany w 19 miejscach w Europie. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, to wykryto go w Niemczech oraz w Czechach - wyliczał Marcin Sawicki.
Badacze są zdania, że Omikronem będą się zarażały także osoby, które już chorowały. - Ten trend widać już w Południowej Afryce. Świat się szykuje na Omikron. Eksperci podejrzewają, że tak samo jak w Afryce Omikron wyprze inne wersje i że będzie duży wzrost zachorowań - powiedział. Czy szczepienia zapewniają ochronę przed nowym wariantem koronawirusa? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Kwarantanna – wszystko, co należy o niej wiedzieć
- Certyfikaty covidowe - czy będą ważne krócej?
- Kilkunastomiesięczny maluch z udarem mózgu. "Trafił do nas z ostrym niedowładem połowiczym"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News