"Dziurawe skarpetki i niewyprane majtki". Najgorsze świąteczne "prezenty" przekazane do domu dziecka

Samotny chłopiec w domu dziecka
Dom dziecka
Źródło: NATHANAEL KIEFER/Getty Images
Jak wyglądają mikołajki i święta Bożego Narodzenia w domu dziecka? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest codzienność podopiecznych tych placówek. Niestety okres przedświąteczny, choć obfituje w prezenty, jest bolesny zarówno dla wychowanków, jak i opiekunów. O podarunkach, które doprowadziły maluchy do łez i sprawiły więcej złego niż dobrego, opowiedziała pracownica jednego z domów dziecka. Poradziła też, jak pomagać w przemyślany sposób.

Boże Narodzenie w domu dziecka

Dagmara Olszewska: Jak wyglądają święta w domu dziecka?

Joanna, pracownica domu dziecka: Generalnie Boże Narodzenie to dla większości z nas wesoły okres. W domu dziecka część podopiecznych wyczekuje spotkań z rodzinami, natomiast garstka zawsze zostaje w placówce. Dla tych, którzy wyjeżdżają, jest to miły czas. Niestety ci, którzy zostają, częstą są smutni i rozdrażnieni. Dzieci nie w każdej sytuacji radzą sobie ze swoimi emocjami. Mimo wszystko, jako opiekunowie robimy co w naszej mocy, by święta przypominały te, które wszyscy widzimy w telewizji. Ubieramy choinkę, przygotowujemy kolację wigilijną, pieczemy pierniczki. Staramy się, jak możemy, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie takie święta maluchy sobie wymarzyły.

W jaki sposób dzieciom przydziela się prezenty?

Nasza placówka ma to szczęście, że od lat współpracują z nami osoby, które nazywamy już przyjaciółmi domu dziecka. Sami zgłaszają się do nas, proszą, by dzieci napisały listy do świętego Mikołaja i w większości przypadków kupują to, o co nasi podopieczni poproszą. Chwila radości na małych twarzach jest naprawdę bezcenna. Niestety wiemy, że nie wszystkie placówki mają tyle szczęścia, co my i brakuje środków na zorganizowanie świąt i zakup nawet drobnych paczek pod choinkę.

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Co aktorka chciałaby znaleźć w tym roku pod choinką?
Źródło: Dzień Dobry TVN

O co najczęściej proszą dzieci?

U nas najczęściej proszą o akcesoria do sprzętu elektronicznego. Chłopcy marzą o podkładkach pod myszki, nowej klawiaturze do komputera czy odtwarzaczu muzyki. Dziewczynki natomiast chcą dostać bony zakupowe do różnych sklepów odzieżowych. Wtedy idą do galerii handlowej same i kupują dokładnie to, co im się podoba.

Czy w okresie przedświątecznym zdarzają się anonimowi darczyńcy? Zgłaszają się pojedyncze, prywatne osoby, które zostawiają prezenty dla dzieci?

Przed świętami Bożego Narodzenia faktycznie jest większe zainteresowanie domami dziecka niż w pozostałe miesiące. Czasami np. dzwoni do nas cukiernia i pyta, czy może w wigilię przywieźć ciasto i inne smakołyki. Sklepy spożywcze oferują dostarczenie soków czy przekąsek. Prywatni darczyńcy także się zdarzają, jednak teraz, ze względu na COVID kontakty są bardzo ograniczone. Ale jeśli komuś zależy na tym, by umilić święta dzieciom, to znajdzie na to sposób. 

Jakich prezentów nie oddawać do domu dziecka?

Czy zdarzają się prezenty, które nie powinny trafić w ręce dzieci?

Niestety to jest u nas temat rzeka. Okres przedświąteczny zaczyna się u nas tak naprawdę już pod koniec listopada. Mamy wrażenie, że ludzie przed Bożym Narodzeniem robią porządki w piwnicy i to, co normalnie by wyrzucili, wywożą do nas. Zastanawiamy się czasami, czy niektórzy czyszcząc swoją szafę, chcą oczyścić też swoje sumienie. Jako opiekunowie jesteśmy czasem zażenowani, a dzieciom jest po prostu przykro i są rozczarowane. Trafia do nas na przykład zepsuty sprzęt, którego nie da się już naprawić, rolki i samochodziki bez kółek, puzzle bez połowy elementów. Opiekunowie w domach dziecka chcą swoim podopiecznym stworzyć pozory prawdziwego domu, otoczyć ich rodzinną opieką. Czy naprawdę ktoś chciałby dać komuś bliskiemu starą, brudną i zepsutą zabawkę pod choinkę? Dzieci z domu dziecka nie są gorsze, nie chcą bawić się rzeczami wyglądającymi jak wyjęte ze śmietnika. 

Jak dzieci reagują na takie "prezenty"?

Z perspektywy czasu wspominają to w żartach, jednak były sytuacje, w którym było im bardzo przykro. Jedna z naszych podopiecznych kilka lat temu otrzymała ładnie zapakowaną paczkę. Ktoś zadał sobie trud, żeby znaleźć pudełko, okleić je, zawiązać kokardę. W środku były jednak stare, dziurawe skarpetki i brudne, niewyprane majtki. Po otworzeniu tego "prezentu" po prostu się rozpłakała. Nagminnie zdarza się też, że otrzymujemy ubrania po dziadkach. Kurtki, płaszcze i spodnie są czasami starsze od nas, opiekunów, więc jak mają przydać się dzieciom?

Czy powinno oddawać się używaną odzież do domów dziecka?

Używana odzież to nie jest zły prezent. Moje własne dzieci też chodzą w ubraniach po rodzeństwie czy kuzynach i nie ma w tym nic nieodpowiedniego. Zależy nam tylko na tym, by dary dla podopiecznych z domu dziecka były przemyślane. Jeśli w koszuli jest kilka dziur, to raczej się nam nie przyda. Otrzymujemy wiele paczek z ubraniami, które są czyste, uprane i wyprasowane. Dzieci bardzo się z nich cieszą i z uśmiechem w nich chodzą. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że niektóre nieprzemyślane prezenty sprawią więcej smutku niż pożytku.

Co dać dzieciom, jeśli nie stać nas na zakup prezentów? 

Jeśli kogoś nie stać na wsparcie kosmetykami, zakupami spożywczymi czy nowymi prezentami a chciałby pomóc, to w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z wybraną placówką i zapytać o obecne potrzeby. To mogą być używane ubrania, ściereczki, może pościel. Przekazujmy prezenty, które sami chcielibyśmy otrzymać. Żeby dzieci nie czuły się jak etap czyszczenia mieszkania. 

Czy wyobrażenie o domach dziecka pokrywa się z rzeczywistością?

Po zachowaniach wielu osób widzę, że ludzie myślą, iż dom dziecka to okrutna bieda i dzieci nie mają się w co ubrać, wydziela im się jedzenie czy inne tego typu historie. Zdarza się np., że ktoś robi remont kuchni, dzwoni do nas i mówi, że chce przekazać lodówkę twierdząc, jest stara, ale działa. U nas była taka sytuacja. Mieliśmy nowe lodówki w placówce, akurat żaden z naszych podopiecznych się nie usamodzielniał i nie potrzebował takiego sprzętu, więc podziękowaliśmy i uprzejmie odmówiliśmy. Zasugerowaliśmy, że być może ktoś inny będzie jej potrzebował bardziej niż my. Kilka dni później w Internecie pojawiła się informacja, że domy dziecka muszą być super bogate, skoro nie chcieliśmy przyjąć takiego prezentu. Naprawdę jesteśmy wdzięczni za wszystkie podarunki, ale nie jesteśmy magazynem dla niepotrzebnych staroci. Nie możemy też przyjmować na zapas tego, co jest nam obecnie niepotrzebne i raczej szybko się nie przyda.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: NATHANAEL KIEFER/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas