Gorące tematy

  Gorące tematy

  Nagrody przyznawane przez Polską Radę Biznesu otrzymują osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczająca nas rzeczywistość. O rozpoczynającej się właśnie, wyjątkowej edycji "Oscarów Biznesu", opowiedzieli nam Wojciech Kostrzewa, przewodniczący kapituły nagrody Polskiej Rady Biznesu i dr Monika Sajkowska - laureatka 6. edycji. Kto może zgłaszać kandydatów?

  Michał Milczarek, 8-letni uczeń drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach, w tym roku zachorował na raka złośliwego układu nerwowego, tzw. neuroblastomę. Michałek potrzebuje ponad 2,5 miliona złotych na leczenie. To kwota jest nieosiągalna dla jego rodziców. Jak można mu pomóc? Zobaczcie materiał "Dzień Dobry TVN".

  Jak sprawdzić kto był twoim przodkiem? Skąd pochodzi twoja rodzina? Jak stworzyć drzewo genealogiczne? Katarzyna Pakosińska postanowiła to sprawdzić i okazało się, że jej korzenie sięgają aż Holandii! Jak można dotrzeć aż tak daleko, nawet do 200 lat wstecz? Rozmawialiśmy o tym w "Dzień Dobry TVN" z Karoliną Szlęzak i Kingą Borowiec z programu "Tropicielki rodzinnych historii".

  W skali świata z powodu wojen, konfliktów i głodu migrują miliony uchodźców. Na falach protestów antyimigracyjnych upadł rząd w Belgii. W Stanach Zjednoczonych rząd utrzymał dekret antyimigracyjny. Polski rząd był również przeciwny paktowi imigracyjnemu, który został przyjęty przez UE. Piotr Kraśko w swoim programie „Wracajcie skąd przyszliście” wraz z grupą Polaków podróżował szlakiem, którym uchodźcy przedostają się do Europy. Bohaterowie biorący udział w programie „Wracajcie skąd przyszliście mają odmienne poglądy w kwestii polityki migracyjnej oraz kryzysu migracyjnego w Europie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy uczestników programu Jan Motyka, Agnieszka Siuda, z którymi porozmawialiśmy o wrażeniach z tej trudnej podróży. Z jaką motywacją szli do programu?

  Wspaniała wiadomość dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni! Lek Nusinersen zostanie objęty w Polsce pełną refundacją. To dobra wiadomość m.in. dla pani Agaty Roczniak, o której mówiliśmy w "Dzień Dobry TVN". Ile do tej pory kosztowała kuracja lekiem na SMA? Od kiedy lek będzie refundowany?

  Istniejąca od 2001 r. Szlachetna Paczka to jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Przez 18 lat w akcję włączyło się prawie 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej 170 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć mld złotych. Do ilu rodzin w potrzebie Szlachetna Paczka dotarła w tym roku? O celach akcji i jej wyjątkowości mówili w Dzień Dobry TVN: prezes zarządu Stowarzyszenie "Wiosna" Joanna Sadzik, członek zarządu Fundacji Banku BGŻ BNP Paribas Kinga Pańczyszyn-Liśkiewicz oraz muzyk Andrzej Smolik.

  Czy na Święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg? Jaka pogoda będzie na Święta w tym roku? To dwa podstawowe pytania, które Polacy zadają sobie tuż przed Świętami. W „Dzień Dobry TVN” okazało się, że... śniegu najprawdopodobniej nie będzie - wszystko związane jest z ociepleniem klimatu. Profesor Szymon Malinowski opowiadał o zmianach klimatycznych, jak na nas to wpływa. Co możemy zrobić, by ocieplenie klimatu nie następowało tak szybko?

  W Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie wykonano pierwsze w Polsce mastektomie podskórne z rekonstrukcją piersi. Wykorzystano do tego dwustronną biologiczną siatkę oplatającą implant. To zupełnie nowy sposób rekonstrukcji piersi. Stosują go dopiero dwa ośrodki chirurgii onkologicznej w Rzymie i Barcelonie. Jak wygląda taki zabieg? Jak się go wykonuje? Rozmawialiśmy o tym w „Dzień Dobry TVN”.

  Aż 5 medali, w tym 2 złote i 3 srebrne przywiozły reprezentantki Polski z mistrzostw świata IFBB Bikini Fitness w Ekwadorze. Reprezentujące Polskę sportsmenki są piękne, niezwykle utalentowane i zgodnie podkreślają, że odczuwają dumę ze swojego pochodzenia. Natalia Czajkowska, Natalia Damek, Nikoletta Sularz i Patrycja Słaby były gośćmi w studiu "Dzień Dobry TVN".

  Mija już ponad półtora roku od tragicznego wypadku Tomasza Golloba. 23 kwietnia 2017 roku podczas treningu w Chełmnie Tomasz Gollob uległ wypadkowi. Doznał poważnych obrażeń kręgosłupa, miał stłuczoną klatkę piersiową i płuca. Utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej. W niedzielę 16 grudnia w Bydgoszczy odbędzie się charytatywny turniej „Gramy dla Tomka”. Jak można mu pomóc?

  W studiu Dzień Dobry TVN - Karol Wójcicki, popularyzator nauki, dowiódł, że prawa fizyki nie wykluczają istnienia św. Mikołaja. Jak to się dzieje, że Mikołaj daje radę rozwieźć wszystkie prezenty w jeden wieczór? Czy Mikołaj się klonuje? A może wykorzystuje tunele czasoprzestrzenne? Zobaczcie z jaką prędkością muszą poruszać się sanie Mikołaja, żeby oblecieć cały glob, ile ważą wszystkie prezenty i ile reniferów jest w zaprzęgu.

  W Dzień Dobry TVN: Igor Klaja - właściciel firmy, która sponsoruje tegoroczny "Konkurs Czterech Skoczni". Jak polskiej firmie udało się "wejść na salony" światowego sportu?

  Mateusz Hładki wybrał się z wizytą do Pracowni Efektu Domina. Tam, z gospodynią - Dominiką Kulczyk i grupą dzieci wspólnie przygotowali świąteczne pierniki.

  W szkole w Ostrowi Mazowieckiej doszło do bójki między uczennicami. Dwie nastolatki pobiły się przed szkolną bursą na oczach swoich kolegów. Nikt z obserwujących to zamieszanie uczniów nie reagował, wszyscy obserwujący filmowali bójkę swoimi telefonami. Ze strony uczniów padały nawet okrzyki zachęcające do jeszcze większej agresji. Do bójki doszło 7 grudnia około godziny 12.

  Zwolnienia z wychowania fizycznego, spędzanie czasu przed komputerem zamiast pójście na boisko i pogranie w piłkę, więcej dodatkowych zajęć… To tylko kilka z powodów, dlaczego polskim dzieciom brakuje ruchu. Jakie są tego inne powody? I najważniejsze: czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? W studiu „Dzień Dobry TVN” rozmawiał o tym z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta i specjalista z zakresu wspomagania rozwoju dziecka.

  Kuba Winkowski to szef kuchni, który wygrał tegoroczną edycję najbardziej prestiżowego konkursu gastronomicznego w Wielkiej Brytanii - National Chef of the Year. Wśród jego laureatów jest między innymi sam Gordon Ramsay. Kubę odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara, aby zapytać o wrażenia związane z konkursem. Jak się do niego przygotowywał? Jakie menu zaproponował jury?

  Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba ludzi korzystających z usług medycyny niekonwencjonalnej. Dane wskazują na to, że w Polsce w szarej strefie pracuje około 100 tysięcy uzdrowicieli. Dziennikarka „Dzień Dobry TVN” sprawdził jak wygląda taka wizyta u uzdrowiciela. Ile kosztuje? I czy "leczenie" u znachora naprawdę działa?

  Już po raz 22. rozdano nagrody Grand Press 2018. Dziennikarzem Roku został Bertold Kittel, natomiast Grand Press w Kategorii Reportaż telewizyjny/wideo otrzymał Grzegorz Głuszak za cykl "25 lat za niewinność" i "Utracona młodość Tomasza Komendy". Jak uzasadniono przyznanie nagród dziennikarzom TVN? Obu Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Maciej Biedrzycki jest ojcem dwójki dorosłych już dzieci, jako DJ od lat pasjonuje się muzyką i jest przeciwnikiem masowego przyjmowania uchodźców. Marta Kopacz jest przedstawicielem handlowym w firmie farmaceutycznej. Kiedy pierwsze fale uchodźców zaczęły docierać do Europy była całkowicie przeciwna ich przyjmowaniu. Zdanie zmieniła po ważnym wydarzeniu w jej życiu. Oboje są uczestnikami serialu dokumentalnego "Wracajcie, skąd przyszliście". Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o wrażenia z podróży z Piotrem Kraśko. Do jakich wniosków doszli? Czy zmienił się ich stosunek do sprawy przyjmowania uchodźców?

  Mandarynka stała się niespodziewanie symbolem świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Wszystko zaczęło się w czasach PRL-u, kiedy to mandarynki przypływały do Polski w grudniu tuż przed Świętami. Jakie właściwości zdrowotne mają mandarynki i dlaczego mandarynki stały się symbolem Świąt również... we Włoszech? Odpowiedzi na te pytania szukał dziennikarz "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

  Święta Bożego Narodzenia = ogromne wydatki. Od kilku lat ceny w tzw. „koszyku świątecznym” drastycznie rosną. Ile w tym roku polska rodzina przeciętnie wyda na zakupy? Okazuje się, że więcej niż w tamtym roku. Co podrożało najbardziej? Marcin Prokop i Dorota Wellman postanowili to sprawdzić.

  Marcin Sawicki spotkał się z Rafałem Federowiczem, żeby dowiedzieć się, co daje nam szybszy internet w technologii 5G. Zobaczcie!

  W "Dużym formacie" ukazał się reportaż Bożeny Aksamit, dotyczący księdza Jankowskiego.Okazuje się, że wiele osób wiedziało o skłonnościach księdza Jankowskiego do homoseksualizmu i pedofilii, ale wszyscy milczeli. W ten sposób dali swoje przyzwolenie na bardzo krzywdzące zachowanie księdza, zwłaszcza wobec dzieci. Artykuł Bożeny Aksamit odbił się szerokim echem w mediach. Kościół natomiast milczy. W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z autorką reportażu o ciemnej stronie księdza Jankowskiego.

  Taksówkarz, urzędnik, „kanar” czy komornik – to zawody, których sama nazwa budzi w wielu Polakach negatywne skojarzenia. Za jakimi jeszcze zawodami nie przepadamy? Co je łączy? Skąd biorą się związane z nimi negatywne stereotypy i jakie są szanse na ich zmianę? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholingwistką, Małgorzatą Majewską, oraz satyrykiem, Krzysztofem Skibą.

  Od przyszłego roku w Polsce będą najprawdopodobniej obowiązywać najwyższe w Unii Europejskiej opłaty za prąd. Według ekspertów wzrost cen związany jest z walką o środowisko – między innymi z sankcjami nakładanymi na państwa, które nie chcą zrezygnować z pozyskiwania energii z węgla na rzecz źródeł energii odnawialnej. Jakie są dla nas alternatywne sposoby pozyskiwania energii? Czy Polska jest rzeczywiście uzależniona energetycznie od węgla?

  Rekonstrukcja brodawek piersiowych dla kobiet, które straciły piersi, to bardzo ważny temat. Jak to zrobić bez użycia skalpela? Na to pytanie w studiu "Dzień Dobry TVN" odpowiedziały: Sylwia Dobrowolska - specjalistka mikropigmentacji medycznej, Sylwia Nawrot - kosmetolog oraz Justyna Madalińska-Waloch, która przeszła mastektomię piersi.

  Na temat tego, czy powinniśmy przyjmować w Polsce uchodźców, właściwie wszyscy mamy określone zdanie. Ilu z nas jednak miało kiedykolwiek styczność z uchodźcami? Ilu z nas zna osobiście choć jednego z nich albo osobę, która zajmuje się sprawami uchodźczymi na co dzień? Nowy program TVN „Wracajcie, skąd przyszliście” jest właśnie próbą skonfrontowania naszych rozmaitych poglądów, pytań i wątpliwości z rzeczywistością, w jakiej znajdują się uchodźcy.

  Sandra Tworkowska i Witek Strugała są niewidomi od urodzenia, ale brak wzroku nie jest dla nich przeszkodą. Niedawno po raz pierwszy zostali rodzicami.

  Fundacja TVN "Nie jesteś sam" zorganizowała świąteczne spotkanie w Centrum Zdrowia Dziecka. Pojawiło się na nim wiele gwiazd i dziennikarzy naszej stacji. Jak przebiegało? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Na 6 grudnia czekają wszystkie dzieci, bo tego dnia mogą liczyć na mikołajowe prezenty. W wielu szkołach zachowała się tradycja losowania karteczek z imieniem ucznia, dla którego przynosi się drobny upominek. Są też takie placówki, które mają na ten dzień zupełnie inny pomysł. Jaki? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.