Czeski rząd zrezygnował z obowiązkowych szczepień. "Nikogo nie będziemy zmuszać"

Kto nie będzie musiał się szczepić?
Czeski rząd znosi obowiązek szczepień
Źródło: Morsa Images/Getty Images
W Czechach władze zrezygnował z obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Wyjątku nie stanowią nawet osoby powyżej 60. roku życia czy wybrane grupy zawodowe. Mimo wszystko premier Petr Fiala zachęca do wzięcia udziału w akcji szczepień.

Szczepienia w Czechach

Poprzedni czeski rząd Andreja Babisza przyjął obowiązek szczepień od marca dla osób 60 plus oraz dla niektórych grup zawodowych: pracowników ochrony zdrowia, słuchaczy szkół medycznych, policjantów, strażników miejskich, strażaków i wojskowych. Jeżeli rozporządzenie miałoby nadal funkcjonować, osoby niezaszczepione musiałyby przyjmować kolejne dawki szczepionki już teraz.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

- Chociaż szczepionka jest najskuteczniejszą bronią przeciwko poważnemu przebiegowi choroby, nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień - stwierdził premier Czech Petr Fiala.

Premiera mówił o dwóch powodach takiej decyzji. Po pierwsze chęć niepogłębiania podziałów w społeczeństwie oraz fakt, że w grupach zawodowych, których obowiązek miał dotyczyć, zaszczepionych jest około 90 procent osób. Szczegółowe dane wskazują, że wśród strażaków zaszczepionych jest około 76 procent, w wojsku około 85. Ten odsetek wśród lekarzy wynosi 80 procent i 83 wśród pielęgniarek.

W Czechach zaszczepiono 63 proc. obywateli

Całościowe dane dotyczące wtorku wskazują, że zaszczepionych jest 63 procent Czechów. Gabinet przyjął w środę projekt ustawy, o której ma debatować parlament w trybie nadzwyczajnym, a która daje dyrektorom szkół prawo wprowadzenia dodatkowych, łącznie 10 dni wolnych.

Po takie rozwiązanie będzie można sięgnąć w sytuacji, gdy w związku z szerzeniem się wariantu omikron koronawirusa część nauczycieli trafi na kwarantannę i szkoły nie będą w stanie zapewnić ciągłości nauczania, także w trybie zdalnym.

Według danych ministerstwa zdrowia w Czechach dominuje wariant omikron. We wtorek stwierdzono 28 469 nowych zakażeń. To najwięcej od początku pandemii w marcu 2020 roku. Jednocześnie maleje obciążenie szpitali. Zajętych jest 1635 łóżek, w tym 252 na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Więcej na ten temat przeczytasz na TVN 24.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości