Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo. "Po tym sukcesie myślałem, jak przekuć to w coś większego"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo
Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo
Życie po przeszczepie serca
Życie po przeszczepie serca
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Pierwszy jednoczesny przeszczep wątroby i trzustki
Pierwszy jednoczesny przeszczep wątroby i trzustki
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Aleks Walczak pływa od najmłodszych lat. Jego pasji do sportu nie przekreśliła nawet choroba. Po ratującym życie przeszczepie wrócił do pływania, a jeden ze swoich medali wystawił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aleks Walczak o chorobie i przeszczepie

Aleks Walczak nauczył się pływać, mając zaledwie 2-3 lata. O tym, że jest poważnie chory, dowiedział się w drugiej klasie gimnazjum. - Najpierw wyszło PSC, czyli pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a potem choroby towarzyszące jelit. Okazało się, że choroba w moim przypadku jest dość agresywna [...] - mówił w rozmowie z naszą reporterką Aleks Walczak. - Wtedy dowiedzieliśmy się od pani doktor z Centrum Zdrowia Dziecka, że musimy mieć z tyłu głowy, tak to określiła, że będzie przeszczep - mówiła Joanna Górniak-Walczak, mama Aleksa.

Pan Aleks na przeszczep czekał osiem miesięcy. Jak wyznał, przez ten czas czuł się fatalnie. - Zdrowie totalnie siadło. Nie uczyłem się, nie chodziłem do liceum. Jakakolwiek aktywność fizyczna była niemożliwa. Starałem się spać, ale świąd skóry był tak ogromny, że rozdrapywałem się do krwi [...]- mówił pan Aleks. Pani Joanna dodała, że szczególnie trudne były noce. - [...] Patrzyłam czy moje dziecko oddycha. Spałam z telefonem przy głowie, czekaliśmy tylko na telefon [...] - dodała.

Powrót do sportu

- Oglądaliśmy z mamą i siostrą jakiś program w telewizji. Dostaliśmy telefon od ordynatora, że organ czeka, że możemy spróbować operacji. Szczęście, euforia były niesamowite - mówił Aleks. Mężczyzna wyznał, że po operacji starał się jak najszybciej wrócić do aktywnego życia. - Moim debiutem międzynarodowym były Mistrzostwa Europy dla osób po transplantacji. W 2019 roku rozgrywały się Mistrzostwa Świata w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Razem z reprezentacją zdobyliśmy ponad 30 medali - mówił.

Aleks jest mistrzem świata na 50 metrów stylem grzbietowym i na 100 metrów stylem grzbietowym. - Po tym sukcesie na mistrzostwach świata myślałem też o tym, jak przekuć to w coś większego. Zbiegło się to z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomyślałem, że wystawię jeden z moich medali na aukcję - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana