Metoda "na klamkę" - na czym polega?
Metoda "na klamkę" polega na tym, że potencjalny złodziej dostaje się na klatkę schodową do bloku i po prostu losowo naciska klamki w drzwiach do mieszkań. Jeśli właściciel nie przekręcił klucza lub zamka, to złodziej wchodzi do mieszkania i kradnie rzeczy z przedpokoju, które leżą w zasięgu jego ręki, np. portfele, klucze do samochodu, torebki damskie, perfumy, telefony komórkowe.
- Złodzieje korzystają z nieuwagi. Żyjemy w domu, zajmujemy się codziennymi sprawami: ktoś wejdzie do łazienki, ktoś włączy telewizję, ktoś robi coś w kuchni. W tym momencie złodziej naciska klamkę, wchodzi i w kilka sekund zabiera rzeczy, i go nie ma. (...) Sam właściciel portfela na początku się nie zorientuje. Dopiero później zaczyna się szukanie. Pytanie żony, domowników: "Widzieliście gdzieś portfel?". Przypominanie sobie, gdzie on faktycznie mógł zostać położony. Okazuje się, że złodziej wszedł i skorzystał z kilku sekund nieuwagi i zabrał wszystko - tłumaczył Robert Koniuszy, oficer prasowy.
Jak zauważył funkcjonariusz, zdarzają się konfrontacje złodziei z domownikami. - Złodzieje są na to przygotowani, ponieważ mówią: "Dzień dobry, czy tutaj mieszka pani Nowak?". "Nie tutaj" - brzmi odpowiedź, więc mają szybkie usprawiedliwienie lub złodziej wchodzi i mówi: "Pukałem, ale nikt nie odpowiadał. Chciałem zapytać, bo szukam kolegi czy sąsiada". Domownik odpowiada: "Nikt tutaj taki nie mieszka" albo "Nie znam". "To przepraszam" - odpowiada złodziej i wychodzi. Kradzież się nie udała - mówił rozmówca Roberta Stockingera.
Jak uchronić się przed kradzieżą "na klamkę"?
Podkom. Robert Koniuszy podał kilka żelaznych zasad:
- po wejściu do mieszkania trzeba zamknąć drzwi i przekręcić klucze lub zamek;
- jeśli ktoś zauważy obcą osobę, która kręci się po klatce, warto zapytać, co ona tu robi (to tzw. współpraca sąsiedzka);
- wpisując kod do klatki, należy go zasłonić ręką;
- gdy zauważymy złodzieja, trzeba krzyknąć: "Uwaga, złodziej!", zadzwonić pod nr 112, a także zapamiętać, jak wyglądał sprawca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz też:
- Śmierć Izabeli z Pszczyny. Lekarze bali się oskarżeń? "Jest ustawa antyaborcyjna, która nie daje możliwości usunięcia ciąży"
- Życie jego 11-miesięcznej córki zostało wycenione na ponad 9 mln. Co czuje rodzic w takiej sytuacji?
- Aby spełnić swoje marzenia o dzieciach, wydali na in vitro ponad 100 tys. zł. "Mamy nasze dwa cudy"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Robert Stockinger
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN