Jak oszczędzać pieniądze po rozwodzie?
Wszystko się zmienia, ale wciąż w wielu rodzinach jest tak, że to mężczyzna zarabia więcej niż kobieta. I to on ma pieczę nad wszystkimi finansowymi sprawami. Kiedy dochodzi do rozstania, kobieta często pozostaje na lodzie. Ma gorsze uposażenie, nie wie, co ma zachować czy o co walczyć w sądzie. Panie po przejściach, mając za sobą doświadczenie rozstania, postanowiły pomóc innym stanąć na nogi.
Anna po rozstaniu z mężem swoimi patentami na oszczędzanie postanowiła dzielić się w sieci. Dotychczas sytuacja materialna odbierała jej komfort normalnego funkcjonowania. Wszystko zmieniło się, kiedy zorganizowała swoją przestrzeń i stworzyła dokładny plan oszczędzania. Założona przez nią grupa składa się już z tysięcy kobiet, a rady które daje są proste.
- Zminimalizowanie zakupów do raz, dwa razy w tygodniu. Jeśli ktoś wydaje 2 000 zł miesięcznie na żywność, to ok. 600 zł wyrzuca do śmietnika. Moje wyzwanie nazywa się "drobniaki mają moc". Polega to na tym, że ustawiamy na naszym koncie funkcję "zachowaj resztę". A dodatkowo, kiedy dostaję resztę w sklepie, odkładam ją - radziła Anna Grochowska, edukatorka finansowa.
Jak zaplanować budżet domowy po rozwodzie?
Jak zauważają eksperci, często mówi się, że pieniądze nie dają szczęścia. Dają jednak poczucie sprawczości i komfort - kiedy opłacimy rachunki i stać nas na własne utrzymanie, możemy zająć się sobą.
- Jeżeli chcemy, żeby dzieci zostały z nami, to trzeba przeanalizować koszty funkcjonowania nie tylko nas jako rodziny, ale także indywidualnie dzieci. Trzeba wiedzieć, gdzie będziemy mieszkać, ile to będzie kosztowało. Jak to wszystko będzie się miało do jednych zarobków - podkreślała dr Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa.
Jak zabrać się za rozwód?
Po rozwodzie to najczęściej kobieta jest stroną stratną. To ona rezygnuje z pracy, gdy dziecko jest chore itd. I wówczas jej majątek nie rośnie, ona sama nie zyskuje finansowo, a co za tym idzie nie awansuje tak szybko, jakby mogła.
- Zawsze warto jest się dogadać i to się opłaca. Ale warto skupić się nad stanem faktycznym - czyli ile zarabiamy, ile wydajemy, ile nas kosztuje życie. Trzeba zmierzyć się z rzeczywistością - to jest pierwszy krok - wskazywała Katarzyna Iwanowska, ekonomistka, blogerka finansowa.
- Trzeba pamiętać, że oboje rodzice mają obowiązek łożenia na dzieci. Jeśli kobieta zarabia, to sąd uwzględni to, że tę część też ze swojej pensji mamy pokrywać - dodała.
Dzielenie majątku podczas rozwodu
Mieszkanie, samochód - wszystko jest wspólne, jeśli zostało nabyte w trakcie małżeństwa i nie było objęte odrębną umową wyłączającą te dobra z majątku. Jeśli chcemy dzielić się majątkiem, należy posiadać dowód zakupu. Często dawny partner sprzedaje auto i wtedy trudno jest udowodnić, że rzeczywiście ono było częścią wspólnego majątku.
- Teoretycznie jest tak, że wszystko jest na pół. Jeśli partner nie odłożył, a my tak, to może domagać się naszych pieniędzy - przestrzegała Katarzyna Iwanowska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Maja potrzebuje jeszcze 3 milionów złotych, by żyć. "Stanęliśmy oko w oko z brutalną rzeczywistością"
- Czy nastolatkowie mogą decydować o szczepieniach? Sprawdź, jakie prawa w Polsce mają młodzi ludzie
- Pod jej opieką są dzieci, które były podtapiane i przypalane. Teraz wszyscy mogą stracić dom
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News