Wiele osób - zamiast kupić własne mieszkanie - decyduje się na wynajem. Jakie prawa mają najemcy? Co wolno osobie, od której wynajmujemy mieszkanie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.
Jakie prawa ma osoba wynajmująca mieszkanie?
W ostatnim czasie rynek wynajmu mieszkań bardzo się zmienił. Wraz z wybuchem pandemii chętnych do tego, żeby wynająć mieszkanie, było niewielu. Kiedy sytuacja trochę się ustabilizowała - przyszła inflacja i ceny poszybowały w górę. Czy właściciel mieszkania może podwyższyć cenę wynajmu mimo podpisania umowy?
- To jest zaskoczenie dla wszystkich, ale może. Umowa może przewidywać zakaz takiego podwyższania cen, ale większość umów standardowych takich zapisów nie posiada. Wtedy patrzymy na tzw. przepisy ogólne, czyli przepisy ustaw i kodeksów. Na przykład ustawa o ochronie praw lokatorów, czyli teoretycznie ustawa, która chroni najemców, pozwala, żeby właściciel mieszkania w sytuacjach uzasadnionych, czyli np. galopującej inflacji, z którą mamy obecnie do czynienia, (...) złożył oświadczenie, że chce podwyższyć cenę najmu - mówiła w Dzień Dobry TVN Eliza Kuna, adwokat.
Warto dodać, że właściciel może to zrobić na dwa sposoby. - Drogą polubowną, czyli negocjacji. Składa nam propozycję, my ją przyjmujemy i podpisujemy aneks do umowy. Może też to zrobić w sposób radykalny, czyli złożyć nam wypowiedzenie czynszu umowy najmu. Oznacza to, że mamy 3 miesiące na to, żeby zaakceptować zaproponowaną cenę - ona musi mieć swoje uzasadnienie w oświadczeniu. Jeśli ją zaakceptujemy, to umowa trwa, jeśli nie - 3 miesiące to nasz okres wypowiedzenia i w tym czasie musimy szukać nowego mieszkania - wyjaśniała prawniczka.
Kiedy właściciel może wyrzucić najemcę z mieszkania?
Zdarza się, że najemcy nie przyjmują oferty złożonej przez właściciela mieszkania i po upływie 3 miesięcy nie zamierzają się wyprowadzać. W takich sytuacjach, aby pozbyć się lokatorów, właściciel lokalu musi zainicjować sprawę o eksmisję. Może się ona ciągnąc dwa lata i nie kończy sprawy.
- Właściciel walczy o to, żeby nas eksmitować, pierwsza instancja, druga instancja. Dostaje wyrok, walczy o klauzulę. Idzie do komornika. A komornik mówi: "Nie, jest pandemia, ja nie wykonuję czynności terenowych" lub "między listopadem a marcem jest ochrona praw lokatorów, jest zimno, gdzie ja tego człowieka na bruk wyrzucę?" - tłumaczyła specjalistka.
Jak wyjść z takiego impasu i pozbyć się niechcianego lokatora? Co zrobić, aby odzyskać kaucję za mieszkanie? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Kiedy wejdzie w życie nowy standard DVB-T2/HEVC?
- Kolejne podwyżki rat kredytów? Miesięcznie mogą wzrosnąć o 50-200 zł
- Waloryzacja emerytur 2022. O ile wzrosną świadczenia?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News