Zwierzęta

W poznańskim zoo urodziły się urocze wielbłądy. "Teraz brykają i są najsłodsze"

Zwierzęta

Wiosna to czas narodzin w poznańskim zoo. Ostatnio na świat przyszły dwa wielbłądzie maluchy, które odwiedziła nasza prezenterka pogody Diana Kautz. Przy okazji sprawdziła też, co słuchać u lemurów oraz czy niedźwiedzie wybudziły się już z zimowego snu.

Baby boom w ogrodzie zoologicznym

Stado wielbłądów dwugarbnych dwa tygodnie temu powiększyło się o wielbłądzicę Galię, a w miniony piątek o wielbłąda Azima. Jak się czują maluchy?

- Galia jak na swój wiek jest bardzo rezolutna i śmiała. To też dlatego, że jej matka jest doświadczona. To jej szóste młode. Bardzo szybko wprowadziła małą w zasady funkcjonowania w stadzie. Natomiast samczyk Azim jest pierwszym synkiem Amiry, która ma bardzo silnie rozwinięty instynkt macierzyński i cały czas go pilnuje - tłumaczył Marcin Pikosz z poznańskiego zoo.

Podkreślił też, że wielbłądy zazwyczaj rodzą się na wiosnę, co dwa lata. Choć jedna z wielbłądzic zrobiła niespodziankę opiekunom i rodziła rok po roku. Przypomnijmy, że wielbłądzia ciąża trwa około 12-13 miesięcy.

Jak wygląda wielbłądzi poród?

- Zazwyczaj matki same sobie radzą. Poród może trwać od 30 minut nawet do 4 godzin. Dwa razy się zdarzyło, że musieliśmy pomagać - mówił Marcin Pikosz w rozmowie z Dianą Kautz.

Małe wielbłądki można oglądać na wybiegu. Ich opiekun wyjawił, że teraz są najładniejsze, ponieważ mają jeszcze noworodkowy puszek wielbłądzi. – Teraz brykają i są najsłodsze – zaznaczył.

Diana prosto od wielbłądów powędrowała odwiedzić lemury i azyl dla niedźwiedzi, które były wykorzystywane w cyrkach i przetrzymywane w złych warunkach. To jedyne takie miejsce w Polsce. Zobacz w naszym materiale wideo, czy niedźwiedzie powitały już wiosnę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Pierwsze bociany już w Polsce. Marcin Kostrzyński: "Śpieszą się, bo chcą zająć najlepsze gniazda"

Duże rasy psów – które z nich są najlepsze dla dzieci?

Elżbieta II nadała imiona swoim nowym psom. Jeden został nazwany na cześć wuja królowej

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości