Bociany na wiosnę
O ile wiosny nie widać "gołym okiem", o tyle pierwsze bociany zaczęły już przybywać do kraju. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się niedługo nadejścia cieplejszej pogody? Tę zagadkę pomógł nam rozwikłać Marcin Kostrzyński - leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia, który przybliża widzom Dzień Dobry TVN świat zwierząt.
- Bociany są mądre, wiedzą, że w takiej temperaturze jak teraz nie znajdą nic do jedzenia. One potrzebują pokarmu mięsnego, dżdżownic i ryb. Czekają na okazję. Śpieszą się jednak, bo chcą zająć najlepsze gniazda - wyjaśnił.
- Jestem przekonany, że jak tylko w przyszłym tygodniu zrobi się cieplej, będziemy mieć nalot bocianów - dodał.
Ciekawostki o bocianach
Bociany - jak i zwyczajowi sąsiedzi - lubią remonty na wiosnę. - To nie jest tak, że taki bocian po prostu przylatuje. Jego gniazdo jest po face-liftingu - powiedział z uśmiechem Marcin Kostrzyński. Właściwie ich gniazda są jak bloki mieszkalne dla innych ptaków. Pomieszkują tam np. wróble.
U bocianów zdarza się monogamia. Jeśli się decydują na związek, są konsekwentne. - Która pani bocianowa pierwsza doleci i zaakceptuje gniazdo ta zostaje. Zdarza się, że partnerka z poprzedniego roku przylatuje po kilku dniach i czasem dochodzi do walk między samicami. I to na poważnie. Odnotowywano nawet zabójstwa, a właściwie zadziobania - wyjawił Marcin Kostrzyński.
Ale nie tylko bociany są zwiastunem wiosny. - Dla mnie to pojawienie się warchlaczków - wyznał przyrodnik. Jakie jeszcze inne gatunki zwierząt kojarzymy z nadejściem cieplejszej aury? Dowiesz się tego z rozmowy w naszym studio. Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z nową książką naszego eksperta, "Przyrodyjki", która ma premierę 24 marca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
W pandemii nosimy się na kolorowo? Jak Covid-19 oduczył nas czarno-białego minimalizmu
Autor: Ola Lipecka