Zwierzęta

Imię dla kotki – jak wybrać oryginalne imię i dobrze dopasować je do kotki

Zwierzęta

Aktualizacja:
Śliczny, mały kotek

Imiona dla kotek można dopasować na wiele sposobów – do umaszczenia, cechy charakteru, rasy czy charakterystycznej cechy wyglądu. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak dobrze dopasować imię dla kotki i podpowiadamy, jakie imię wybrać.

Zobacz też: Psiaki i kociaki, które zbierają więcej lajków niż Ty! >>>

Imię dla kotki wybiera się raz na całe jej życie, dlatego warto dobrze przygotować się do podjęcia decyzji. Dzięki temu można nie tylko znaleźć nietypowe imię dla kotki, które będzie dopasowane do jej wyglądu i charakteru, ale także takie, dzięki któremu kotka szybciej nauczy się posłuszeństwa.

Zobacz też: Choroba kociego pazura - diagnostyka, objawy, leczenie >>>

Imię dla kotki – czym kierować się przy wyborze imienia dla kotki?

Prawdopodobnie każdy właściciel chciałby wybrać fajne imię dla kota-dziewczynki – takie, które będzie oryginalne i będzie mu się podobało. Jednak własny gust to nie jedyne kryterium, jakim należy się kierować. Oto kilka wskazówek:

  • Imię powinno być krótkie i dźwięczne, aby dobrze i szybko można było je wymówić.
  • Jakie jeszcze powinno być imię dla kotki ? Oryginalne! Warto nie nazywać kotek tak jak np. przedmioty codziennego użytku, nie nadawać im imion ludzkich czy nie używać słów, których często używamy, aby nie wprowadzać zamętu w kociej głowie. Należy wymawiać imię kota przede wszystkim wtedy, gdy chcemy go zawołać. Nietypowe imiona dla kotki mogą nie tylko pomóc w nauce posłuszeństwa, ale też wyróżnić pupila na tle innych zwierząt.
  • Wybierajmy imiona, które nie kojarzą się negatywnie, ich wymawianie nie będzie obraźliwe, ani kłopotliwe dla nikogo – ani dla właścicieli, ani dla osób przebywających w ich towarzystwie.
  • Warto kierować się cechami charakterystycznymi kotek – ich wyglądem, wyjątkowym umaszczeniem, kolorem oczu czy zachowaniem – i na tej podstawie wybierać imiona dla kotek.
  • Imię można dopasować także do rasy kotki, w ciekawy sposób zmieniając nazwę rasy, tłumacząc na inny język czy dobierając imię na zasadzie skojarzeń.
  • Wybierając imiona dla kotek , należy pamiętać, że imię to pozostanie z czworonogiem przez całe jego życie, dlatego do tej decyzji należy podejść odpowiedzialnie.

Zobacz też: Serwal afrykański – kot domowy czy dziki drapieżnik? Hodowla serwali, wychowanie, charakterystyka >>>

Imiona dla kotek – ciekawe przykłady

Imię dla czarnej kotki – czarne kotki uchodzą za dostojne, eleganckie i tajemnicze. Mogą pasować do nich imiona, takie jak:

· Negra – z hiszpańskiego oznacza kolor czarny;

· Sadza – dla osób, które lubią twarde, wyraźne brzmienie imion;

· Kara lub Karo – być może to imię dla kotki jest podobne do imienia Karolina, jednak zdecydowanie kojarzy się z czarnym umaszczeniem koni;

· Nesca (Neska) – od nazwy kawy;

· Nocka – od „czarnej” nocy;

· Luna – jak księżyc, który świeci na czarnym niebie;

· Puma – jak czarne, dzikie zwierzę.

Zobacz też: Jak dogadać się ze swoim kotem? >>> 

Imię dla rudej kotki – kotki o rudym umaszczeniu nie są często spotykane. Wielu osobom kojarzą się z leniwym bohaterem kreskówek – Garfieldem. Jakie imię dla kotki rudej? Na przykład:

· Rubinka – od czerwonego kamienia szlachetnego;

· Rosa – to po włosku kolor różowy. Terra rosa to nazwa czerwonej gleby;

· Ginger – z angielskiego oznacza po prostu rudy kolor;

· Karmazynka – od karmazynu – intensywnie czerwonego odcienia;

· Cherry – od angielskiego słowa „wiśnia”;

· Rudzia – od słowa „rudy”;

· Fiona – od rudowłosej bohaterki kreskówki „Shrek”;

· Merida – jak rudowłosa Merida Waleczna;

· Pippi – imię bohaterki powieści „Pippi Pończoszanka”.

Zobacz też: Jak usunąć kleszcza u kota? Co stosować, by uniknąć kleszczy? >>>

Imię dla białej kotki – przykłady imion dla białych kotek to:

· Lili – od białych kwiatów lilii;

· Śnieżka – od płatka śniegu i Królewny Śnieżki;

· Alba – z języka łacińskiego (biały);

· Bianca – po włosku bianco to kolor biały;

· Blanca – po hiszpańsku blanco to biały;

· Daisy – jak stokrotka.

Inne, nietypowe imiona dla kotek – oryginalne, niespotykane imiona dla kotek i śmieszne imiona cieszą się dużym powodzeniem wśród właścicieli. Oto kilka przykładów:

· Zdrapka,

· Wena,

· Whisky,

· Tekla,

· Tequila,

· Martini,

· Rafa, Rafka,

· Pepsi, Cola, Fanta,

· Pestka,

· Pasja,

· Nuta, Nutka,

· Mokka,

· Łatka,

· Lambada, Rumba, Samba, Zumba, Czacza,

· Chrupka,

· Joga,

· Gloriam

· Goya,

· Faza,

· Candy,

· Alaska, Alabama, Nevada.

Imiona dla kotki – czy można nauczyć kota reagować na imię?

Zobacz też: Kleszcz – niebezpieczny pasożyt już atakuje >>>

Wybór imienia dla kotki to ważna decyzja, mimo iż zwykło się uważać, że koty i kotki chodzą własnymi ścieżkami i trudno nauczyć je posłuszeństwa, a tym bardziej reagować na imię. Opinia, że kot jest zwierzęciem, którego w ogóle nie można nauczyć posłuszeństwa, mija się z prawdą, choć zwierzęta te można wyszkolić w zdecydowanie mniejszym stopniu niż psy. Ich poczucie niezależności sprawia, że kotki muszą najpierw ocenić, czy warto coś zrobić, by dopiero potem przejść do działania. W związku z tym należy odpowiednio je zachęcić.

Koty można nauczyć czystości, przyzwyczaić je do zabiegów pielęgnacyjnych i podróży w transporterze, a także np. tego, by nie wypoczywały na telewizorach, nie wskakiwały gościom na kolana, nie niszczyły dywanów czy ścian (a zamiast tego korzystał z drapaka). I oczywiście można nauczyć kotki imion i reakcji na nie. Oto kilka porad, jak to zrobić:

· Imię dla kotki należy wybrać raz i nigdy go nie zmieniać, a także zwracać się do kotek zawsze w taki sam sposób – zwłaszcza na początku nauki, gdy kotka jest młoda lub dopiero do Ciebie trafiła. Jeśli będziemy korzystać z różnych imion dla kotki, nie będzie wiedziała, na które z nich ma reagować.

· Imię kotki powinno się wymawiać zawsze w taki sam sposób i wyraźnie, starając się nie zmieniać intonacji.

· Żeby nauczyć kotkę imienia, należy powtarzać je kilka razy – tak długo, aż kotka się odwróci. Gdy zareaguje, należy powtórzyć imię jeszcze raz i nagrodzić ją kocim smakołykiem. Aby nauczyć kotkę, by podchodziła do właściciela, gdy ten ją zawoła, należy poklepać się dłonią po łydce, gdy kotka zareaguje na imię, powtórzyć imię jeszcze raz i również nagrodzić przysmakiem.

· Warto rzucać kotce coraz większe wyzwania i każdego wołać ją z coraz dalszej odległości. Zwierzę można zachęcać do przyjścia, potrząsając opakowaniem z suchą karmą. Należy jednak pamiętać, aby powtarzać imię kotki , gdy ta zjawia się przy nogach właściciela, a potem nagradzać ją.

I co najważniejsze – należy zachować cierpliwość i być konsekwentnym. Tylko regularne treningi nauczą kotkę reagować na imię.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości