Dom

Jak zrobić woskowijki? Czym są i dlaczego warto je mieć?

Dom

Aktualizacja:
Bułki w papierze

Woskowijki stają się coraz popularniejsze z wielu względów. Te zabezpieczone woskiem chusteczki, idealne do przechowywania żywności, doskonale wpisują się bowiem w filozofię zero waste. Woskowijki to również bardzo dobry sposób na oszczędzanie, bo są artykułami wielorazowego użytku.

Woskowijki można kupić np. w sklepach internetowych, a także wykonać samodzielnie. Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak zrobić woskowijki, dlatego każdy może znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Jak przygotować woskowijki i czym przewyższają folię jednorazową?

Dlaczego warto używać woskowijek?

Najczęściej do zabezpieczania żywności, np. zakrywania miski przed wstawieniem jej do lodówki czy pakowania drugiego śniadania, używa się folii jednorazowej. Takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, ma jednak wiele wad. Przede wszystkim folia szybko się kończy i trzeba zawsze pamiętać o uzupełnianiu jej zapasów w kuchni. Woskowijki to rozwiązanie wielorazowego użytku, dlatego nawet jedna sztuka pozostaje na dłużej. To również duża oszczędność, zwłaszcza jeżeli woskowijkę wykona się samodzielnie. Do tego celu można użyć między innymi starych ubrań.

Woskowijki to także znacznie zdrowszy wybór od sztucznej folii. Są one bowiem wykonane z materiałów w pełni naturalnych, nie ma zatem mowy o kontakcie zawiniętej w nie żywności ze szkodliwymi substancjami.

Nie bez znaczenia jest również ekologiczność woskowijek. Zużywana, zwykle codziennie, folia jednorazowa to spory problem, przyczynia się bowiem do zanieczyszczenia środowiska. Woskowijki natomiast często są nie tylko wielorazowego użytku, lecz także w pełni biodegradowalne, dlatego są przyjazne dla środowiska.

Jak zrobić woskowijki do kanapek? Metoda płynnego wosku

Istnieje wiele skutecznych sposobów na wykonanie woskowijek. Jedną z nich jest nasączanie kawałków materiału płynnym woskiem. Na początek należy przygotować tkaninę. Można zakupić gotową chusteczkę albo np. wyciąć kawałek o wybranej wielkości ze starego T-shirtu. Warto zdecydować się na naturalną tkaninę, np. bawełnę. Przed rozpoczęciem pokrywania chustki woskiem należy ją również uprać i starannie wysuszyć – będzie ona bowiem miała styczność z żywnością. Aby woskowijka była nie tylko użyteczna, lecz także estetyczna, materiał można wcześniej ostrożnie uprasować.

Do pokrycia woskowijki najlepiej użyć naturalnego pszczelego wosku, który łatwo można kupić między innymi w sklepach internetowych. Należy włożyć go do szklanego naczynia, np. słoika, i rozpuścić w kąpieli wodnej. Wtedy też można dodać do niego naturalnego oleju, np. jojoba, aby mieszankę uelastycznić. Proporcje powinny wynosić ok. łyżeczki oleju na 100 gramów wosku. Dodatkowo do mikstury można dodać również kilka kropel olejku eterycznego, np. o działaniu antybakteryjnym. Po rozpuszczeniu wosk należy jeszcze delikatnie podgotować. Musi on być zupełnie płynny – zbyt zimny będzie bowiem za szybko zastygał i nie uda się go nanieść w płynnej formie na materiał.

Po odpowiednim podgrzaniu trzeba zacząć nanosić wosk na chustkę. Można to zrobić za pomocą pędzla lub gąbki, np. tej przeznaczonej do mycia naczyń. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, ponieważ tak mocno rozgrzanym woskiem bardzo łatwo jest się oparzyć. Wosk trzeba rozprowadzać bardzo dokładnie, cienką warstwą. Zbyt grubo nałożony za mocno usztywni woskowijkę, przez co nie tylko będzie ona niewygodna, lecz także może się on z niej wykruszać. Po starannym pokryciu materiału należy pozostawić całość do wyschnięcia. Woskowijka gotowa!

Jak zrobić woskowijki? Metoda rozgrzewania żelazkiem

Ważnym elementem tworzenia woskowijek jest rozgrzewanie wosku. Proces ten można jednak przeprowadzić na różne sposoby. Jednym z łatwiejszych jest ten z wykorzystaniem żelazka.

Proces tworzenia tego kuchennego akcesorium również należy rozpocząć od przygotowania kawałka materiału. Następnie wosk na woskowijki trzeba starannie zetrzeć na tarce o małych oczkach, po czym gotowe kawałki wrzucić do miseczki i wymieszać z olejem czy olejkiem eterycznym, tak samo jak w poprzednim przepisie. Gotowym woskiem należy następnie pokryć chusteczkę, ze zwróceniem szczególnej uwagi na brzegi. W kolejnym kroku trzeba rozłożyć na całość papier do pieczenia bądź bibułę i delikatnie wprasować wosk żelazkiem. Co pewien czas należy przerywać prasowanie i sprawdzać, czy wosk rozprowadził się równomiernie. Jeżeli na tkaninie pozostały suche miejsca, należy na tych obszarach dołożyć kawałki wosku i ponownie starannie wprasować. Na koniec powinno się pozostawić woskowijkę do wyschnięcia.

Woskowijka to doskonałe rozwiązanie dla przechowywania żywności w zdrowy i ekologiczny sposób. Można kupić ją w formie gotowego produktu, jednak ta wykonana samodzielnie to nie tylko oszczędność, lecz także ogromna satysfakcja.

Zobacz wideo: Jaką drogę przechodzi żywność zanim trafi do naszej kuchni?

Zobacz też:

Uprawa stewii – wymagania, pielęgnacja, zimowanie. Zastosowanie i wykorzystanie rośliny

"Zakłamane jedzenie". Jakie są żywieniowe mity?

Jaką mąką zastąpić mąkę pszenną? Sprawdzone zamienniki

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości