Ogród

Trawa ozdobna w doniczce - rodzaje i uprawa na balkonie i tarasie

Ogród

Aktualizacja:
Ozdobna trawa w różowych doniczkach

Trawy ozdobne to popularna dekoracja wielu ogrodów. Pamiętajmy, że świetnie nadają się również do uprawy na tarasie lub balkonie. Dowiedz się, jakie wybrać trawy ozdobne doniczkowe i jakie mają wymagania.

Trawy ozdobne doniczkowe mają różnorodną urodę - mogą rosnąć bardzo wysokie lub niewielkie, tworzyć kępy, kaskady, zdobić różnobarwnymi liśćmi. Poznajmy najpopularniejsze odmiany na balkon: imperata cylindryczna “Red Baron”, kostrzewa popielata, miskant chiński “Zebrinus”, hakonechloa smukła.

Trawa doniczkowa

Trawa doniczkowa jest doskonałym sposobem na udekorowanie i ożywienie balkonu lub tarasu. Dodaje naturalności i lekkości aranżacji, czyniąc wypoczynek przed domem jest jeszcze przyjemniejszym. Trawa w doniczce tworzy interesujące kompozycje z rabatami, ale również świetnie prezentuje się jako jedyna dekoracja. Mnogość rodzajów trawy ozdobnej oraz różnorodność jej kolorów i form sprawiają, że z łatwością dopasujemy trawę do danego balkonu lub tarasu.

Zwiewna i delikatna trawa to również często ozdoba naszych parapetów. Trawa w doniczce w domu to głównie zielistka, która jest mało wymagającą, ozdobną w cienkie długie soczysto zielone liście rośliną. W ciepłe dni wiosny i lata możemy ją wystawić na balkon lub taras, jednak źle znosi zimno, dlatego uprawiana jest głównie w domu. Trawy ozdobne uprawiane na zewnątrz, przeznaczone na balkon czy taras, to w większości przypadków dekoracje na cały rok, nawet w okresie zimowym, są przy tym odporne na suszę i słońce, nie straszne im także wiatr i mróz.

Trawa doniczkowa - imperata cylindryczna “Red Baron”

Imperata cylindryczna “Red Baron” to trawa ozdobna w doniczce , która bez trudu zniesie warunki balkonowe. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To gatunek odporny na mróz, łatwy w uprawie, wieloletni, który osiąga niewielkie rozmiary - z tego względu chętnie wybierany na balkon. Nie ma zbyt wielu wymagań poza miejscem słonecznym lub półcienistym i glebą umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Imperata cylindryczna zdobi długimi na 40-50 cm zielonymi liśćmi, które latem zmieniają barwę na czerwoną. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, w czasie upałów często, gdyż źle znosi suche podłoże. Pamiętajmy o nawożeniu wiosną i jesienią. Raz w roku warto usunąć zeschłe liście i lekko podciąć kępy. Imperata cylindryczna jest rośliną mrozoodporną, ale młode okazy lepiej na zimę okrywać np. agrowłókniną. Trawy ozdobne doniczkowe takie jak imperata cylindryczna, ze względu na wyrazistą urodę, dobrze prezentują się jako samodzielna ozdoba posadzona w grupie lub w towarzystwie roślin, które będą dla niej nie rzucającym się w oczy tłem.

Trawa doniczkowa - kostrzewa popielata

Kostrzewa popielata to trawa ozdobna doniczkowa pochodząca z południa Europy, która dobrze znosi mróz. Ze względu na niewielkie rozmiary (wysokość do 20-30 cm) będzie świetną ozdobą balkonu. Kostrzewa popielata wymaga słonecznego stanowiska, choć będzie rozwijać się równie dobrze w półcienistym lub nawet cienistym miejscu. Należy ją uprawiać na umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej, piaskowej glebie. Podlewamy ją umiarkowanie, uważając, by jej nie przelać, gdyż lepiej znosi suszę niż przelanie. Wiosną warto usunąć uschnięte liście i przyciąć całość. Kostrzewa to trawa do doniczki lub pojemnika, która będzie zdobić balkon bądź taras ciekawie ubarwionymi liśćmi - całorocznie niebieskawe lub srebrzystozielone. Dobrze prezentuje się w grupie lub wśród innych niskich roślin.

Trawa doniczkowa - miskant chiński “Zebrinus”

Miskant chiński to trawa w doniczce na balkon raczej większych rozmiarów, nadaje się też na taras. Osiąga wysokość 1-2 m. Roślinę uprawia się na stanowiskach słonecznych, gdyż nie lubi ona cienia. Należy zapewnić jej żyzną, gliniastą i umiarkowanie wilgotną glebę. Miskanta podlewamy umiarkowanie, ponieważ nie lubi zbyt dużej ilości wody, lepiej, by podłoże było lekko suche. Jest mrozoodporny, ale młode rośliny najlepiej okrywać zimą. Na wiosnę należy go przyciąć, aby lepiej rósł. Miskant chiński to roślina pochodząca z Azji, dobrze więc będzie się prezentował wśród roślin z tego regionu. Na większym tarasie lub balkonie można posadzić go w grupie, jednak na mniejszych powierzchniach znakomicie zaprezentuje się jako jeden egzemplarz w dużym pojemniku.

Trawa doniczkowa - hakonechloa smukła

Hakonechloa smukła to ozdobna trawa w doniczce niewielkich rozmiarów (30-60 cm wysokości), co sprawia, że jest idealną rośliną na balkon. Preferuje stanowiska półcieniste, choć dobrze rośnie też na słonecznych. Sadzimy ją na glebie żyznej i przepuszczalnej. Podlewamy umiarkowanie, choć w miejscach słonecznych robimy to częściej. Dbajmy o częste nawożenie kompostem lub nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Jest średnio odporna na mróz, więc zimą warto ją okrywać.

Swoją dekoracyjność zawdzięcza długim zielonym lub żółtym liściom, które tworzą kaskady. Na jesień zdobi liśćmi przebarwionymi na pomarańczowo lub czerwono. Jej orientalny charakter wprowadza odrobinę egzotyki na balkon.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości