Ogród

Akacja jako dekoracyjne i łatwe w uprawie drzewo. Poznaj jej odmiany i właściwości

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akacja to ozdobne i popularne drzewo rosnące w wielu ogrodach. Dowiedz się o niej więcej.

Akacja to potoczna nazwa drzewa, wywodzącego się z rodziny bobowatych bądź motylkowych. Poprawna nazwa tej rośliny to robinia akacjowa. Jest to drzewo bardzo powszechnie występujące na całym świecie, ponieważ bardzo dobrze rośnie, nawet na ubogich glebach.

Robinię akacjową można spotkać w wielu parkach krajobrazowych i w ogrodach miejskich. Jej walory estetyczne są szerokie - ma bardzo ładne kwiaty i interesujące liście. Ponadto jest rośliną mało wymagającą.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Akacja - jak wygląda i skąd pochodzi?

Akacje - drzewa czy krzewy - rosną na całym świecie. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, ale jej największa ilość występuje w Afryce. Ocenia się, iż można tam spotkać ponad 950 gatunków drzewa, które bardzo dobrze przystosowuje się do klimatu, jest w stanie wytrzymać upały czy susze. Akacja w Polsce w sklepach ogrodniczych dostępna jest w wielu odmianach, tych najbardziej popularnych do sadzenia w ogrodach. Akacja robinia nazywana jest również grochodrzewem białym, robinią białą, znana jest także jako biała akacja. Robinia jest drzewem liściastym, które może osiągnąć ponad 20 m wysokości. Ma nieregularną koronę, a jej pień rozwidla się niedaleko ziemi w masywne konary. Akacja, porównując do innych drzew, żyje krótko, bowiem maksimum do 150 lat. Jej wzrost jest bardzo intensywny przez pierwsze kilkadziesiąt lat, potem ustaje. Jak wygląda akacja?

 • kwiaty - akacja ma intensywnie pachnące i dekoracyjne kwiaty - mają różne ulistnienie i pokrój. Najczęściej są w kształcie motylkowym, tworzą swoiste grona, które zwisają z gałązek. Kwiaty akacji występują w kolorach: białym, fioletowym, różowym bądź żółtym. Kiedy kwitnie akacja? Na przełomie maja i czerwca.
 • drewno akacji - drzewo to ma popękaną korę w kolorze szarobrązowym. Akacja i jej drewno ma bardzo szerokie zastosowanie. Można go używać jako opał, a z racji jego odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, wykorzystywane jest w stolarstwie.
 • liście - jej ulistnienie jest bardzo ciekawe. Akacja liście rozłożone ma na pędach, które składają się z reguły z 7 - 21 małych, delikatnych i owalnych listków. Zewnętrzna czyli górna warstwa liścia charakteryzuje się jasnym odcieniem zieleni, a spód liści wpada w szarość. Pojedyncze listki osadzone są na ogonkach, całość liścia na pędzie to około 20 cm. Liście akacji pojawiają się praktycznie równolegle do jej kwiatów, późną wiosną. Jesienią liście przybierają żółtą barwę. Każdy liść ma u nasady dwa ostre ciernie, które są zmienionymi przylistkami.

Wymagania glebowe akacji

Robinia nie ma dużych wymagań glebowych. Drzewa te najszybciej rozwijają się na glebach świeżych, jednakże dobrze poradzą sobie również na gliniasto-piaszczystych. Mogą rosnąć także na glebach suchych, jednak rozwijają się wtedy wolniej, a ich kora staje się grubsza, samo drzewo jest zaś niższe. Akacja jest rośliną światłolubną. Brak dostatecznego słońca może jednak jej zastąpić żyzna gleba. Rośliny te bardzo dobrze znoszą skoki temperatur. Niestraszne im są upały czy przymrozki.

Odmiany akacji

Akacja jest drzewem, które występuje w kilkuset odmianach. Jedne z popularniejszych odmian to:

 • akacja biała - ma ozdobne białe kwiaty i twarde, elastycznie drewno,
 • akacja wierzbowa - wiecznie zielona, podobna do wierzby płaczącej, ma żółte kwiaty,
 • czerwona akacja - krzew z liśćmi o podłużnych żyłkach, kwitnie od lipca do października,
 • srebrna akacja - wiecznie zielona, jej korona jest bardzo rozgałęziona, ma kwiaty w kolorze żółtym,
 • chińska akacja - krzew sięgający nawet 10 metrów, ma szarozielone liście i puszyste, pachnące żółte kwiaty,
 • akacja różowa - drzewo sięgające do 7 metrów, ma kwiaty w kolorze liliowym, bezzapachowe.

Właściwości akacji

Akacja ma liczne właściwości i zastosowanie:

 • uzyskuje się z niej miód akacjowy; miód robiniowy czyli akacjowy ma barwę jasną i raczej przeźroczystą, nie ulega krystalizacji,
 • kwiatostany robinii są jadalne; po odpowiednim ich przyrządzeniu np. smażeniu, można jeść je chociażby w naleśnikach,
 • herbata z kwiatów akacji, sprzyja ukojeniu nerwów ,
 • lekarstwa na bazie robinii pomagają w chorobie wrzodowej żołądka,
 • kora akacji ma działanie przeciwzapalne , stosuje się ją do przemywania twarzy walcząc z trądzikiem czy skóry z chorobami grzybiczymi.

Akacja to popularna roślina rosnąca w Polsce, łatwo przystosowująca się do warunków klimatycznych, a jej właściwości mają szerokie i zdrowotne działanie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Simon McGill/Getty Images

Pozostałe wiadomości