Dom

Jak prasować spodnie w kant? Jak je układać?

Dom

Aktualizacja:
iStockphotoIvanko_Brnjakovic / Getty Images

Spodnie w kant, które najczęściej występują w odcieniach czerni lub granatu, zawsze muszą prezentować się elegancko. Aby tak było, należy je wcześniej dobrze wyprasować. Sam kant powinien iść równo, przez środek nogawek. I mimo że mało kto przepada za prasowaniem, warto wiedzieć, jak należy to robić to właściwie – tak, by nie było żadnych zagnieceń. Podpowiadamy, jak prasować spodnie w kant.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz prasować spodnie w kant damskie czy męskie – zasada jest ta sama. Przed rozpoczęciem całej czynności przygotuj deskę do prasowania oraz, ewentualnie, płócienną lub bawełnianą szmatkę, jeśli zamierzasz prasować spodnie wełniane. Warto wiedzieć, że obecnie dostępne są na rynku żelazka ze specjalną nakładką, która chroni materiał przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury – nie trzeba jednak od razu takiego kupować, można sobie poradzić także i zwykłym żelazkiem.

Jak prasować spodnie w kant?

Warto zadbać o to, aby spodnie były wilgotne – wtedy najłatwiej jest je prasować i, co więcej, nie będą się one po uprasowaniu błyszczały. Niezależnie od tego, czy zamierzasz prasować spodnie w kant męskie czy damskie, musisz dobrać temperaturę żelazka do materiału, którym chcesz się zająć. Do zbiornika w urządzeniu należy wlać wodę destylowaną, a następnie włączyć tryb parowania.

Jeśli jest taka potrzeba i nie chcesz, aby Twoje eleganckie spodnie w kant błyszczały, użyj czystej bawełnianej lub lnianej ściereczki, namoczonej w occie. Możesz wykorzystać również specjalną siatkę do prasowania. Problem błyszczenia dotyczy głównie spodni wełnianych, dlatego warto zawsze zwrócić uwagę na materiał. Jeśli chodzi o spodnie wykonane z delikatnych tkanin, np. welwetu czy aksamitu, nie można również zbyt mocno przyciskać żelazka. Kolor nie ma tutaj, na szczęście, żadnego znaczenia – tak samo można więc prasować czarne spodnie w kant, jak i modele granatowe.

Jak zatem prasować spodnie w kant ? Dobrze jest rozpiąć na wstępie zamek i guzik. Na początku warto wyprasować kieszenie, później pas, następnie należy przeprasować obszary wokół rozporka – czynność należy powtórzyć również i z drugiej strony. Warto przesuwać powoli żelazko w obie strony – tak, aby ostatecznie uzyskać ładny efekt. Należy powtórzyć tę czynność na drugiej nogawce, a następnie – obrócić swoje eleganckie spodnie w kant na tył.

Aby zadbać o obszar wokół kieszeni, należy przewrócić następnie spodnie na lewą stronę i dokładnie go wyprasować. Później z powrotem należy przewrócić spodnie na właściwą stronę i wyprasować nogawki. Aby zrobić to porządnie, odwróć je do góry nogami i bardzo dokładnie złóż je w taki sposób, aby szew jednej dotykał szwu drugiej. Złożone spodnie połóż na deskę do prasowania i od dolnej części przesuwaj rękę ku górze. Jeśli deska jest wystarczająco długa, spodnie można rozłożyć na niej w całości i – aby się nie obsuwały – warto je przypiąć z dwóch stron klipsami. Następnie należy wyprasować każdą nogawkę oddzielnie.

Istnieje również druga szkoła, zgodnie z którą powinno prasować się spodnie z kantem od wewnętrznej strony. W takim przypadku na początku należy prasować kieszenie i szwy. Następnie, po zewnętrznej stronie należy zająć się pasem i całą górną częścią spodni. Później nogawki należy złożyć tak, aby szwy przylegały do siebie – widoczne fałdy z przodu i z tyłu są tutaj kantami. Spodnie następnie należy położyć na desce i wyprasować każdą nogawkę oddzielnie. Najwięcej uwagi będzie wymagał obszar wokół kolan oraz zagięcia u dołu nogawki. Po wyprasowaniu części wewnętrznej, należy zająć się zewnętrzną oraz wyprasować kanty po raz kolejny.

Jak wieszać spodnie w kant na wieszaku?

Aby Twoje spodnie w kant świetnie się prezentowały, najlepiej jest po zdjęciu wieszać je na wieszaku. Warto jednak wcześniej wybrać odpowiedni jego rodzaj. Należy unikać wieszaków ze spinaczami, bowiem mogą one powodować zagniecenia oraz nieestetyczne odznaczenia. Dużo lepiej wybrać wieszak z drążkiem. Jak na nim rozwiesić spodnie?

Spodnie należy chwycić „do góry nogami”, po dwóch stronach wiszącego wieszaka. Pierwszą, np. lewą nogawkę nałóż na wieszak, drugą cały czas trzymaj w dłoni. Sprawdź, czy nie doszło do pomarszczenia materiału lub niepotrzebnych zagnieceń. Następnie, nogawkę, którą trzymałeś w dłoni, nałóż na tę, którą wcześniej powiesiłeś na wieszaku. Zadbaj o to, aby spodnie wisiały równo. W ten sposób nie powinny ześlizgiwać się z wieszaka.

Jak układać spodnie w kant w szafie?

Jeżeli nie możemy spodni w kant powiesić na wieszaku, należy w odpowiedni sposób ułożyć je w szafie. W takim przypadku należy złożyć spodnie na pół – kanty nogawek muszą znajdować się po bokach. Tkaninę należy wygładzić w taki sposób, żeby się nie fałdowała, kanty powinny być ostre. Następnie ułóż spodnie w kostkę, nie przygładzając brzegów.

Zobacz film: Jak prasować, żeby się nie zmęczyć?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości