Dom

Polscy naukowcy wymyślili inteligentny prysznic. "Można rozpoznawać twarz, a na podstawie tego wyświetlać ulubiony film"

Dom


Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej stworzył inteligentny prysznic. Ma on m.in. informować, ile zużyliśmy wody w trakcie kąpieli oraz alarmować, że musimy napełnić pojemnik z mydłem. O tym, co jeszcze może nam oferować ten innowacyjny wynalazek w Dzień Dobry TVN opowiedzieli doktorant wdrożeniowy na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Adrian Czajkowski oraz doktorant na Politechnice Śląskiej, mgr inż. Jakub Szyguła.

Wynalazek naukowców z Politechniki Śląskiej

Innowacyjna bateria prysznicowa stworzona przez naukowców Politechniki Śląskiej została nagrodzona złotym medalem podczas targów Kaohsiung International Invention and Design EXPO na Tajwanie, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku. Naukowcy wzięli udział w owych targach zdalnie, jednak owe wyróżnienie bardzo ich cieszy. Jak wpadli na pomysł stworzenia inteligentnego prysznica?

- Odpowiadając na to pytanie, należy wyróżnić Politechnikę Śląską i władze uczelni, które umożliwiły realizację tego projektu poprzez fakt, iż Politechnika Śląska jest w elitarnym gronie dziesięciu uczelni badawczych. Powołała ona tzw. priorytetowe obszary badawcze - w tym ochronę środowiska i klimatu, nowoczesną energetykę oraz przemysł 4.0 - dzięki czemu kierownik projektu, (...) wpadł na taki pomysł, żeby zebrać interdyscyplinarny zespół - opowiadał Adrian Czajkowski.

Jak działa inteligentny prysznic?

Prysznic powstał, jako wynik prac nad grantem finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grant zmierza już ku końcowi, dlatego urządzenie uzyskało formę względnie finalną - prototypową. Jak zatem działa ten wynalazek?

- Jest to połączenie systemów pomiarowych - elektroniki z dedykowanym oprogramowaniem, które za pomocą mikrokontrolerów i w pełni chmurowego rozwiązania zbiera wszystkie dane za pomocą czujników, które są tam umieszczone. (...) Można ustawić ulubioną temperaturę wody, ulubione preferencje, jakie ma być natężenie tej wody - wymieniał Jakub Szyguła.

Co ciekawe, owy wynalazek może także rozpoznawać twarz, a na podstawie tego wyświetlać ulubiony film albo odtwarzać muzykę podczas kąpieli danego użytkownika.

- Końcowa funkcjonalność już będzie zależała od tego, na co zdecyduje się inwestor . To jak myśmy w tej chwili go przygotowali, to jest możliwość wybrania dedykowanej funkcjonalności poprzez jakiś przycisk - tłumaczył Jakub Szyguła.

Twórcy inteligentnego prysznica za jego pomocą mogą mieć wgląd w poziom zużycia wody. Gdyby zaobserwowali nagły wzrost, to mogą interweniować, że coś jest nie tak.

- Nasze rozwiązanie jest przystosowane do tego, aby wdrożyć tak naprawdę to, czego będzie użytkownik oczekiwał. (...) Warto także dodać, że nasze rozwiązanie oszczędza wodę, ponieważ na bieżąco informuje użytkownika o poziomie zużycia i jest też energooszczędne . Rzeczywiście w obecnych czasach jest to istotne - dodał Adrian Czajkowski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości