Aranżacje wnętrz

Czym charakteryzuje się urban jungle? Inspiracje

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
FollowTheFlow/ Getty Images

W szarym, betonowym mieście można stworzyć własną zieloną oazę. Wystarczy w swoim mieszkaniu zastosować niezwykle modny styl wystroju wnętrz zwany urban jungle. Na czym polega, jak wygląda i jak go stworzyć?

Nie trzeba być naukowcem, by wiedzieć, że wystrój wnętrza ma ogromny wpływ na samopoczucie przebywających w nim ludzi. Kolor ścian, rodzaj dodatków i ogólny styl najlepiej dobierać tak, by zamieniały one zwykły w pokój w bezpieczną, kojącą zmysły oazę. W takim pomieszczeniu łatwiej jest się zrelaksować i odpocząć od codziennych obowiązków. Styl urban jungle sprawia, że w środku miasta, nie wychodząc z domu, można poczuć się niczym w sercu dzikiej dżungli amazońskiej. Odnajdą się w nim przede wszystkim miłośnicy natury, ale i odważnych, oryginalnych stylów wnętrzarskich.

Czym dokładnie jest urban jungle?

Urban jungle (pol. miejska dżungla) to styl wnętrzarski polegający na wykorzystaniu motywów roślinnych (przede wszystkim roślin tropikalnych) oraz kolorów ziemi, takich jak zieleń, szarość, brąz czy beż. Idealnie komponują się z nim także drewniane meble i dekoracje oraz biel lub czerń. Styl urban jungle zawitał w domach w 2017 roku, a od tamtej pory producenci mebli i dekoracji prześcigają się w projektowaniu coraz to bardziej wymyślnych elementów z monsterami, liśćmi paproci czy palm. Urządzenie mieszkania zgodnie z jego zasadami pozwala na przemycenie dzikiej natury do domowego zacisza i sprawia, że pomieszczenia stają się dużo bardziej klimatyczne.

Jak stworzyć urban jungle?

Urban jungle można zastosować w pomieszczeniu na dwa zupełnie różne sposoby. Pierwszy polega na bardzo odważnym zaaranżowaniu całego pokoju w estetyce tropikalnej, tak by dzika natura w nim dominowała. W tym celu można przykładowo jedną ścianę lub jej fragment przyozdobić tapetą przedstawiającą tropikalną roślinność, na kanapie rozrzucić poduszki z motywem roślinnym, a na podłogę wybrać dywan ozdobiony liśćmi. Taki tropikalny klimat można rozjaśnić meblami w stonowanej kolorystyce lub dodatkami w jednolitych barwach. Należy jednak pamiętać, że zbyt przesadne zdobienia, w dodatku zastosowane w każdym pomieszczeniu w domu, mogą po pewnym czasie zacząć męczyć oko. Drugim sposobem na wykorzystanie stylu urban jungle jest postawienie jedynie na delikatne akcenty i dekoracje w klimacie tropikalnego buszu. Przykładowo więc minimalistyczne wnętrze, w którym dominuje biel i szarości, można ubarwić zastawą na stół w zielone liście monstery, obrazkami przedstawiającymi zielniki czy też małą lampką z liściastym kloszem.

Rośliny doniczkowe a wnętrzarski urban jungle

Do wnętrz, zwłaszcza tych urządzonych w stylu urban jungle, powracają rośliny doniczkowe. Mają one za zadanie przekształcić pomieszczenie w małą miejską dżunglę, a więc na półkach, parapetach i podłodze powinny pojawić się paprocie, sukulenty, kaktusy, alokazje, monstery i inne wspaniałe tropikalne rośliny, im większe – tym lepsze. W ozdabianiu wnętrza żywymi roślinami każdy ruch jest dozwolony. Pięknie wyglądać będzie zarówno bujny las pośrodku salonu, jak i pojedyncze kaktusy poustawiane na półkach w sypialni. Dodatkowo warto pamiętać, że kwiaty, rośliny i drzewka pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Produkują one tlen, a przy tym oczyszczają powietrze, co czyni życie w mieście nieco zdrowszym.

Dodatki urban jungle

W sypialniach i salonach w stylu urban jungle rośliny pojawiają się nie tylko w doniczkach. Można je znaleźć wszędzie jako motyw ozdobny przedmiotów codziennego użytku – od zasłon, poprzez obicia tapicerskie mebli, aż po drobne detale jak kubki, wazony, ramki, podkładki pod talerze czy świeczki. Najczęściej przyjmują one różne odcienie zieleni, ale ciekawie prezentują się również w szarościach, beżach i brązach. Oryginalnym, ale wprowadzającym do wnętrza akcent glamour pomysłem jest łączenie urban jungle z detalami w kolorze złota. Tym samym przykładowo na obrusie w liście palmy pięknie wyglądać będzie złoty świecznik, a na zasłonach w paprocie – złota klamra. Idealnym połączeniem w miejskiej dżungli jest również drewno. W tym celu najlepiej przerzucić wąski pas tkaniny w liście tropikalnych roślin przez drewniany stół lub postawić rośliny doniczkowe na stojakach z drewna.

Z czym łączyć urban jungle?

Tropikalny styl urban jungle można śmiało łączyć z innymi stylami wnętrzarskimi. Będzie on prezentował się pięknie przede wszystkim w połączeniu z minimalizmem lub stylem rustykalnym, gdzie nada im on nieco dzikiego szaleństwa i rozweseli często bardzo stonowane wnętrza. Osoby lubiące styl hippie lub po prostu te, które lubią zawsze czuć się jak na wakacjach, mogą urban jungle połączyć ze stylem boho lub z odważnymi kolorowymi dekoracjami, np. we flamingi, arbuzy lub ananasy.

Jak dbać o rośliny zimą? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Jak uratować pleśniejące rodziny? Poznaj rady ogrodnika

Czy leki roślinne mogą zastąpić antybiotyki? Naukowcy mają pierwsze sukcesy

Zieleń zamknięta w naczyniu, czyli jak przenieść kawałek lasu do domu

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości