Las w słoiku - hit wielu sezonów
Uprawa roślin zamkniętych w naczyniach ma długą i bogatą historię. Jednak zieleń w szkle naprawdę popularna zrobiła się około ośmiu lat temu, za sprawą angielskiego elektryka inżyniera. Mężczyzna posadził swoje rośliny w szklanym słoju do wina, zamknął dokładnie korek i odstawił na 40 lat. Przez ten czas rosły one bez podlewania, szczelnie zamknięte. Jak się okazuje, zieleń w szkle nie jest trudna do przygotowania. Udowodnił to Łukasz Skop, który pokazał nam, jak przenieść do naczynia kawałek lasu.
Las w szkle - jak zrobić?
Posadzenie lasu w szkle zaczynamy od wsypania warstwy drenażu na samo dno słoja. Używamy w tym celu keramzytu. Kolejnym punktem będzie nasypanie około 5 centymetrów ziemi. Jak przyznał Łukasz Skop, dobrym rozwiązaniem jest dodanie do ziemi niewielkiej ilości węgla aktywnego.
Ma on właściwości stabilizujące i będzie przeciwdziałał rozwojowi pleśni i bakterii, które do słoja mogą trafić. Dzięki temu podłoże będzie zdezynfekowane i będziemy mogli zamknąć szczelnie słój bez obawy, że wszystko nam się zepsuje
- powiedział ogrodnik.
Następnym krokiem jest ponowne wsypanie do naczynia ziemi uniwersalnej. Na sam koniec wybieramy rośliny, które chcemy umieścić w szkle.
- Kiedy największa roślina jest już umiejscowiona na środku, możemy dobrać do niej mniejsze rośliny, które będą ją otaczać. Starajmy się, żeby były one zróżnicowane pod względem koloru i faktury - dodał.
Stworzoną kompozycję musimy również bardzo dobrze podlać, a ścianki naczynia spryskać od wewnątrz wodą, która zmyje osadzony na nich pył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa
Trenuj jak prezydent USA. Ćwiczenia na rowerze spinningowym stymulują układ odpornościowy
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Kowalski