Ogród

Zieleń zamknięta w naczyniu, czyli jak przenieść kawałek lasu do domu

Ogród

Zieleń zamknięta w naczyniu, czyli jak przenieść kawałek lasu do domu

Prawdziwy dziki las wygląda wspaniale o każdej porze roku, ale najwspanialszy to ten letni, zielony i pachnący. Łukasz Skop, inspirując się słynną bajką "Aladyn", postanowił złapać ducha lasu do szklanego naczynia.

Las w słoiku - hit wielu sezonów

Uprawa roślin zamkniętych w naczyniach ma długą i bogatą historię. Jednak zieleń w szkle naprawdę popularna zrobiła się około ośmiu lat temu, za sprawą angielskiego elektryka inżyniera. Mężczyzna posadził swoje rośliny w szklanym słoju do wina, zamknął dokładnie korek i odstawił na 40 lat. Przez ten czas rosły one bez podlewania, szczelnie zamknięte. Jak się okazuje, zieleń w szkle nie jest trudna do przygotowania. Udowodnił to Łukasz Skop, który pokazał nam, jak przenieść do naczynia kawałek lasu. 

Las w szkle - jak zrobić?

Posadzenie lasu w szkle zaczynamy od wsypania warstwy drenażu na samo dno słoja. Używamy w tym celu keramzytu. Kolejnym punktem będzie nasypanie około 5 centymetrów ziemi. Jak przyznał Łukasz Skop, dobrym rozwiązaniem jest dodanie do ziemi niewielkiej ilości węgla aktywnego.

Ma on właściwości stabilizujące i będzie przeciwdziałał rozwojowi pleśni i bakterii, które do słoja mogą trafić. Dzięki temu podłoże będzie zdezynfekowane i będziemy mogli zamknąć szczelnie słój bez obawy, że wszystko nam się zepsuje

 - powiedział ogrodnik. 

Następnym krokiem jest ponowne wsypanie do naczynia ziemi uniwersalnej. Na sam koniec wybieramy rośliny, które chcemy umieścić w szkle.

- Kiedy największa roślina jest już umiejscowiona na środku, możemy dobrać do niej mniejsze rośliny, które będą ją otaczać. Starajmy się, żeby były one zróżnicowane pod względem koloru i faktury - dodał. 

Stworzoną kompozycję musimy również bardzo dobrze podlać, a ścianki naczynia spryskać od wewnątrz wodą, która zmyje osadzony na nich pył. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Kwiaty na poprawę humoru zimą. Ciekawe propozycje Łukasza Skopa

Policjanci uniemożliwili Annie Samusionek protestowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. Problemem była jej maseczka

Trenuj jak prezydent USA. Ćwiczenia na rowerze spinningowym stymulują układ odpornościowy

Reporter: Łukasz Kowalski
Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0