Ogród

"Kaktusy to dzieci słońca". Łukasz Skop pokazuje, jak je pielęgnować i kiedy przesadzać

"Co z tego wyrośnie? Kaktusy"

Ogród

"Kaktusy to dzieci słońca". Łukasz Skop pokazuje, jak je pielęgnować i kiedy przesadzać

"Co z tego wyrośnie? Kaktusy"

Kaktusy są uznawane za rośliny niewymagające, ale nieprawdą jest, że nie należy ich podlewać. Łukasz Skop często słyszy słowa: "Nie mam ręki do roślin. Potrafię ususzyć nawet kaktusa". W kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?" opowiedział, jak pielęgnować kaktusy.

Akcja przesadzanie kaktusów

Jak dbać o kaktusy? Okazuje się, że nie lubią one częstego przesadzania. Czasami jednak tego wymagają i wtedy pojawia się problem, jak roślinie zmienić doniczkę, żeby się nie pokaleczyć. Łukasz Skop przedstawił kilka sposobów, jak zrobić to bezpiecznie. Co ciekawe, wcale nie potrzebujemy specjalnych narzędzi ogrodniczych. 

Niektórzy do przesadzania kaktusów używają grubych, skórzanych rękawic. Okazało się, że nie jest to dobre rozwiązanie.

– Kłopot z takimi rękawicami polega na tym, że gdy zbyt mocno złapiemy kaktusa, możemy połamać wszystkie jego ciernie, które stanowią jego główną ozdobę  - wyjaśnił Łukasz Skop i zaproponował inne narzędzia, które odnajdziemy w kuchni. Czyli np. plastikowe szczypce, a następnie zaprezentował,  jak przesadzić kaktusa przy ich pomocy.

– Takimi szczypcami możemy uchwycić korpus kaktusa, wkładając szczypce pomiędzy jego ciernie. I dzięki temu ich nie połamiemy. Wyciągamy kaktusa z doniczki i już możemy mu dać nowy dom - powiedział ekspert.

Kolejnego kaktusa Łukasz przesadził, używając drewnianych szczypiec, które często służą do wyławiania ogórków z beczki. Sposób jest podobny, co przy użyciu plastikowych. Czego jeszcze możemy użyć do przesadzania kaktusów? Okazuje się, że możemy użyć zwykłej kuchennej ściereczki.

 – Miękką ściereczką nakrywamy kaktusa, delikatnie chwytamy i odwracamy do góry nogami. Tak złapanego kaktusa wkładamy do nowej doniczki - oznajmił ekspert.

Na koniec Łukasz zostawił wisienkę na torcie. Do przesadzenia kaktusa wykorzystał gazetę codzienną. 

– Zwijamy ją i skręcamy, by utworzyła coś na zasadzie sznurka. Otaczamy kaktusa gazetową obręczą, chwytamy i bezpiecznie wyjmujemy z doniczki - opisał. 

Podłoże do kaktusów

Przy okazji ekspert zdradził, jakie podłoże warto zastosować przy przesadzaniu kaktusów.

- Do kaktusów wybieramy bardzo przepuszczalne podłoże. Jeśli ściśniemy je mocno w dłoni, rozsypie się na drobne grudki. Takie podłoże jest idealne do uprawy kaktusów - oświadczył.

Kiedy przesadzać kaktusy?

Łukasz Skop zdradził też, że sezon jesienno-zimowy to doskonały czas na przesadzanie kaktusów, ponieważ nie pobierają one teraz wody. I w ten sposób przygotujemy je na następny sezon. Dodatkowo poinformował, jak podlewać kaktusy.

 – Okres jesienno-zimowy powinny przetrwać bez jakiekolwiek podlewania. Zaczynamy je podlewać dopiero około kwietnia. Przez całą wiosnę i całe lato możemy je podlewać naprawdę obficie. Pod warunkiem, że stoją w nasłonecznionym miejscu. W końcu kaktusy to dzieci słońca i uwielbiają rosnąć w pełnym słońcu - podkreślił. 

Kwitnienie kaktusów

Łukasz na koniec przyznał, że jeśli chcemy, by nasze kaktusy kwitły, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na temperaturę, w której przebywają podczas zimy. – Powinny zimować w od 10 do maksymalnie 15 stopni. Kaktusy zimowane w niskiej temperaturze dużo chętniej kwitną - oznajmił.

Okazało się również, że na kwitnięcie kaktusów wpływa także wiek rośliny. Na niektóre trzeba czekać nawet kilkadziesiąt lat. Są i takie, które kwitną częściej - zaliczają się do nich m.in. mamilarie.

Zobacz w naszym materiale wideo, jak prawidłowo przesadzać kaktusy

Zobacz też:

Dom, w którym stare meble odzyskują nowe życie. "Ukłon w stronę przodków"

Nie masz ręki do kwiatów? Oto rośliny, które sprawdzą się w każdych warunkach 

Kwiaty jesienne na balkon i do ogrodu – jakie rośliny kwitną jesienią?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Łukasz Kowalski
Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0