Aranżacje wnętrz

Jak urządzić mały salon w bloku, a jak przestronny? Zasady urządzania salonu

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot. Caiaimage/Paul Bradbury/getty Images

Salon jest miejscem spotkań, spożywania posiłków i odpoczynku. Nic dziwnego, że planując urządzenie salonu, dbamy o każdy szczegół. Jak urządzić salon z kominkiem, a jak salon, który łączy się z jadalnią? Jak urządzić salon, by był wygodny w użytkowaniu i elegancki zarazem?

Zastanawiając się, jak urządzić salon , trzeba pamiętać o tym, że każde wnętrze ma zupełnie inny rozkład, powierzchnię, poziom nasłonecznienia. Oznacza to, że nie możemy kopiować znalezionych w sieci i czasopismach aranżacji. Może się okazać, że nasze wnętrze będzie znacznie odbiegać od tego, jakiego oczekiwaliśmy. Są jednak ogólne wskazówki, które mogą pomóc w podjęciu najważniejszych decyzji. Jak urządzić mały salon , a jak duży?

Urządzanie salonu – funkcje

Salon może pełnić różne role. Podstawą jest funkcja reprezentacyjna, ale jedynie przestronne wnętrza w dużych domach mogą się do tego ograniczać. Najczęściej pytanie o to, jak urządzić salon, dotyczy tych pomieszczeń, które pełnią rolę jadalni, pokoju dziennego, czasem miejsca do pracy, a nawet snu. Urządzenie salonu tak, by był ergonomiczny i jednocześnie pełnił wiele funkcji jest trudne, co potwierdzają wszyscy właściciele kawalerek i mniejszych mieszkań.

Jak urządzić salon, by był proporcjonalny?

Salon – jak go urządzić , aby był wygodny i zachwycał gości? Przede wszystkim w zgodzie z kilkoma zasadami. Aby cieszyć się idealnie dopracowanym wnętrzem, musimy pamiętać o proporcjach i umiarze. Szukając inspiracji na to, jak urządzić salon w bloku, koncentrujemy się na wystrojach, w których nie ma zbyt wielu mebli i ozdób. W przeciwnym razie powstanie chaos, a proporcje ilości do wielkości pomieszczenia będą zaburzone. I przeciwnie, jeśli czeka nas urządzenie salonu o dużym metrażu, nie zostawiajmy za dużo pustego miejsca.

Oświetlenie a urządzenie salonu

Poza równowagą istotne jest oświetlenie. Często lekceważone, a jednak niezbędne i mające ogromny wpływ na ostateczną prezentację wnętrza. Niezależnie od tego, czy myślimy, jak urządzić duży salon czy mały, oświetlenie powinno być zaplanowane z wyprzedzeniem i uwzględniać więcej lamp niż lampę sufitową. Jaki jest najprostszy sposób na to, jak urządzić mały salon ze stołem? Powiesić nad nim lampę – od razu będzie ciekawiej i przytulniej. Dodatkowe oświetlenie powinno się pojawić na półkach czy podłogach. Pozwoli to na podkreślenie unikalnego charakteru wnętrza i wyodrębnienie stref, w których oddajemy się poszczególnym czynnościom. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak urządzić salon z jadalnią albo jak urządzić kuchnię z salonem , perfekcyjna gra oświetleniem jest niezbędna.

Jak urządzić salon? Pokazać jego centralny punkt!

Każde pomieszczenie jest aranżowane w odniesieniu do jakiegoś punktu. Warto wyznaczyć punkt centralny wnętrza tak, by przyciągał uwagę. Doskonale w tej roli sprawdzają się kominki, które nadają klimatu i ocieplają wystrój. Jak urządzić salon z kominkiem? Tutaj możliwości mamy całkiem sporo. Są kominki tradycyjne opalane drewnem, są kominki elektryczne i z płaszczem wodnym. Jedne z nich są w tradycyjnej stylistyce, a inne mają nowoczesny design. Jeśli szukamy pomysłów, jak urządzić salon z kuchnią również możemy wyznaczyć punkt centralny, którym będzie na przykład stół.

Jak urządzić mały salon w bloku?

Będąc w posiadaniu małego mieszkania, łatwo odkryć jak bardzo liczy się każdy metr. Urządzenie salonu musi być tak zaplanowane, aby wnętrze nie było przytłaczające i jednocześnie wydało się większe niż jest w rzeczywistości. Zastanawiając się, jak urządzić mały salon, warto wykorzystać właściwości kolorów. Jeśli ściany, meble i podłogi będą w jasnym kolorze, całe pomieszczenie wyda się większe. Możemy pójść o krok dalej i na ścianie zamiast obrazu powiesić lustro. Od razu będzie widać różnicę.

Urządzanie salonu – styl aranżacyjny

Najpowszechniejszymi stylami, jakie są brane pod uwagę podczas planowania urządzenia salonu są styl nowoczesny, skandynawski i klasyczny. Najbardziej uniwersalny jest styl skandynawski, który nadaje się do małych i dużych powierzchni, do tego jest jasny i łączony z drewnem, więc w pomieszczeniu będzie przytulnie. Urządzenie salonu w zgodzie ze stylem nowoczesnym będzie świetnie wyglądało w mniejszych pomieszczeniach. Gładkie lakierowane fronty i minimalizm, to coś co sprawi, że nawet niewielki salon będzie elegancki i stylowy. Jak urządzić duży salon w stylu nowoczesnym? Tu trzeba pamiętać o wspomnianych proporcjach i równowadze. Należy uważać, by pokój nie wydawał się pusty. Z kolei styl klasyczny i angielski wymagają wielu zdobień i dekoracji, a meble są masywniejsze. Z tego też względu będą strzałem w kolano przy urządzaniu salonu w bloku , ale świetnie sprawdzą się dużych pomieszczeniach.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości