Morze Martwe nazywane jest najlepszym naturalnym spa na świecie. Błoto i sól z Morza Martwego posiadają niezwykłe właściwości lecznicze. To słone jezioro to również jedna z najważniejszych atrakcji Bliskiego Wschodu. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybrał się tam Michał Cessanis. Po drodze odwiedził też Masadę - starożytną twierdzę położoną na szczycie płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej.
Zobacz też: Rodzaje peelingów do twarzy. Stosowanie i efekty peelingu. Sposoby na przygotowanie domowego peelingu twarzy >>>
Leżące na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii Morze Martwe od zawsze słynęło ze swoich właściwości. Podobno już sama Kleopatra używała błota wydobywanego z jego dna jako maski regenerującej skórę. Zasolenie Morza Martwego wynosi prawie 34%, co sprawia, że jest najbardziej słonym zbiornikiem wodnym na świecie. To właśnie przez sól człowiek może swobodnie unosić się na jego powierzchni, a kąpiel w Morzu Martwym jest największą atrakcją całego Bliskiego Wschodu.
Morze Martwe – Izrael, Palestyna, Jordania
Morze Martwe to tak naprawdę wielkie słone jezioro bezodpływowe, czyli takie, w którym dopływ wody jest równoważony przez jego parowanie. Leży ono w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu, na pograniczu trzech państw Bliskiego Wschodu: Palestyny, Izraela i Jordanii. Od strony zachodniej otaczają je Góry Judzkie, od wschodniej płaskowyż Moabski. Powierzchnia morza wynosi 1027 km², a maksymalna głębokość – 377 m. Tafla wody Jeziora Martwego jest najniżej położonym punktem na Ziemi (422 m p.p.m) i wciąż ulega obniżeniu.
Zobacz też: Kosmetyki z Morza Martwego – właściwości i zastosowanie >>>
Morze Martwe, Izrael i Palestyna – Wybrzeże Izraela i Palestyny to kilometry piaszczystych, aczkolwiek często mocno błotnistych plaż. Najpopularniejszymi miejscami turystycznymi tego regionu są dwie starożytne osady Masada i Qmran oraz nadmorski kurort w En Bokek. Będąc w Izraelu, warto odwiedzić Park Narodowy En Gedi – zieloną osadę położoną pośrodku Pustyni Judzkiej. Jeśli ktoś zastanawia się, jak dojechać z Jerozolimy nad Morze Martwe, uspokajamy – z Jerozolimy i Tel Avivu można z łatwością dostać się nad morze autobusem.
Morze Martwe, Jordania – w Jordanii również znajdziemy szerokie pasma piaszczystych, niestety zazwyczaj płatnych plaż. Znaczna część wybrzeża to także pokryte solą skaliste klify, tworzące niepowtarzalny krajobraz. Po jordańskiej części linii brzegowej Morza Martwego leży rezerwat przyrody Mujib (pol. Maudżib), powstały wokół rzeki Wadi al-Mujib. Głęboka dolina nazywana jest “Wielkim Kanionem Wschodu”, a przez turystów uznawana jest za jedno z piękniejszych miejsc tej części świata.
Skąd nazwa “Martwe Morze”?
Morze Martwe przez wielki nosiło wiele różnych nazw. W Biblii nazywane było Morzem Słonym lum Morzem Araby. Wiele źródeł historycznych określa je jako Morze Cuchnące, Morze Diabelskie lub Jezioro Asfaltowe. Legenda głosi, że na dnie Martwego Morza leżą Ruiny Sodomy i Gomory, dlatego morze często nazywane jest również Morzem Lota – biblijnego świadka tragicznych wydarzeń związanych z Sodomą i Gomorą. Skąd się jednak wzięła współcześnie używana nazwa “Martwe Morze”? Przede wszystkim z powodu prawie całkowitego braku życia w jego wodach. Stężenie soli jest bowiem tak wysokie, że nie przeżyje w nim ani roślina, ani ryba czy inne morskie zwierzę. Żyją w nim jedynie nieliczne bakterie i grzyby. Co więcej, morze to ma ciemną barwę i zazwyczaj jest bardzo spokojne, co sprawia wrażenie, iż “nie żyje”.
Zobacz też: Turcja - gdzie pojechać, by najlepiej poznać ten magiczny kraj? >>>
Kąpiel w soli Morza Martwego – największe na świecie spa
Morze Martwe nazywane jest największym naturalnym spa na świecie, a przez niektórych uważane za najpiękniejszy cud, jakim obdarowała nas matka natura. Wszystko za sprawą jego leczniczych właściwości. Błoto z Morza Martwego bogate jest w liczne minerały, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Okład lub maseczka z czarnego morskiego mułu likwiduje bóle reumatyczne i mięśniowe, potrafi poprawić kondycję skóry dotkniętej łuszczycą lub trądzikiem oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Sól z Morza Martwego stanowi mieszankę czystych mikroelementów i idealnie sprawdzi się jako relaksująca sól do kąpieli. Pomaga rozluźnić mięśnie i zwalczyć stres oraz korzystnie wpływa na wygląd naszej skóry. Jej spożywanie zaś wpływa korzystnie na metabolizm i układ krwionośny oraz zmniejsza stany zapalne i oczyszcza organizm z toksyn. Zarówno błoto, jak i sól z Morza Martwego wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym na całym świecie. Co więcej, czyste powietrze regionu i wody termalne morza na pograniczu Izraela i Jordanii czynią to miejsce naturalnym uzdrowiskiem.
Zobacz też: Zoo Wrocław, Afrykarium - podwodny świat tropików! >>>
Czy Morze Martwe wysycha?
Morze Martwe znika w zatrważającym tempie. Co roku jego poziom obniża się o cały metr, a objętość i powierzchnia znacznie maleje. Wielu naukowców twierdzi, że za kilkadziesiąt – kilkaset lat jezioro może całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Choć do akwenu wpływa rzeka Jordan, ilość wpadającej z niej wody nie zmienia znacząco objętości wody w całym zbiorniku. Dzieje się tak z powodu sporego parowania w tym regionie. By zapobiec katastrofie, powstał projekt polegający na poprowadzeniu 180-kilometrowego wodociągu z Morza Czerwonego. Ma dostarczać do jeziora aż do 2 bilionów litrów wody rocznie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN