Rama łóżka - jaką wybrać? Metalowa, z pojemnikiem, drewniana

Łóżko
Fot. Getty Images/dusanpetkovic
Przy wyborze łóżka duże znaczenie mają nie tylko twardość materaca, ale też sama rama. Sposób, w jaki została ono wykonana, solidność całej konstrukcji oraz jej wymiary będą miały znaczenie przez wiele lat. Jaka rama łóżka jest zatem najlepsza i z jakiego materiału powinna być wykonana?

W zależności od rozmiaru i wystroju sypialni, oraz od osobistych upodobań każdy z nas musi wybrać odpowiednią ramę – najważniejszy element każdego łóżka. Aby zrobić to dobrze i nie żałować później swojej decyzji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: wymiary (rama dedykowana łóżkom jednoosobowym czy dwuosobowym), funkcjonalność (rama z pojemnikiem lub bez) i przede wszystkim – tworzywo (rama metalowa lub drewniana).

Zobacz też: Mieszkanie w stylu prowansalskim – jak je urządzić? Pomysły i inspiracje >>>

Rama łóżka - wymiary

Na początek, wybierając same wymiary ram łóżka , należy zastanowić się, dla ilu osób będzie ono przeznaczone. W przypadku łóżek jednoosobowych najpopularniejsze ich wymiary to:

· 80x200 cm,

· 90x200 cm,

· 100x200 cm,

· 120x200 cm.

Z kolei łóżkom dwuosobowym dedykowane są następujące wymiary:

· 140x200 cm,

· 160x200 cm,

· 180x200 cm,

· 200x220 cm.

Wśród modeli dla małżeństw zdecydowanie najczęściej wybierana jest rama łóżka 160x200 cm . Z kolei wśród łóżek jednoosobowych prym wiedzie rama 90x200 cm. Dla osób o wzroście powyżej 180 cm sprawdzi się model o wymiarach 200x200 cm, z kolei dla tych wyższych warto jest wykonać mebel nawet na specjalne zamówienie.

Zobacz też: Odpicowane mieszkanie w stylu Hampton. Zobacz, jak je urządzić! >>>

Metalowa rama łóżka

Metaloplastyka i meble wykonane z metalu przeżywają dzisiaj swój prawdziwy renesans. Łóżko z ramą metalową było do niedawna kojarzone wyłącznie ze szpitalami, teraz można je spotkać w bardzo różnych aranżacjach i coraz częściej kojarzy się ona z dobrym smakiem i elegancją. Sam metal jest niesamowicie plastycznym tworzywem, z którego można odlewać i formować różne kształty.

Dzięki właściwościom metalu, wiele współczesnych ram łóżek stylizowanych jest na ozdobne, secesyjne meble z dekoracyjnymi zawijasami, jednak równie łatwo jest obecnie dostać np. metalową ramę łóżka 140x200 cm, wykonaną z prostych, połączonych ze sobą rurek. Tego typu surowy, nowoczesny design mebla idealnie sprawdzi się np. w loftach.

Dużą zaletą ram wykonanych z metalu jest to, że można je łatwo i szybko pomalować. Ważne jest również to, że łóżko z metalową ramą wyposażone jest w siatkę, dzięki czemu nie trzeba kupować dodatkowego stelaża.

Zobacz też: Plecionki w mieszkaniu? Oto najmocniejszy trend aranżacyjny w tym roku >>>

Rama łóżka z pojemnikiem

W łóżkach z pojemnikiem rama jest najczęściej tapicerowana lub drewniana. Gdzie takie modele się sprawdzą? Na przykład w pokojach dziecięcych, gdzie przy ramie łóżka 120x200 cm można schować do pojemnika różne zabawki.

Należy pamiętać, że termin „pojemnik” nie w każdym łóżku oznacza to samo, można bowiem wyróżnić:

· standardowe łóżko z pojemnikiem,

· łóżko z szufladami,

· łóżko z szufladami i zagłówkiem,

· łóżko z szufladami i półkami,

· łóżko z szufladami i materacem.

Warto pamiętać, że w pojemniku można zamontować diodę LED, dzięki czemu całość będzie odpowiednio doświetlona podczas ścielenia łóżka.

Zobacz też: Sypialnia – aranżacje i zasady. Jak dobrze urządzić sypialnię? >>>

Drewniana rama łóżka

Tak naprawdę większość ram do łóżka wykonuje się właśnie z drewna lub z płyt przypominających ten surowiec, czyli płyt pilśniowych oraz wiórowych. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje płyt drewnianych.

· Płyta z litego drewna – jest to płyta wykonana z jednego gatunku drewna, nie zawsze jest jednak trwalsza niż, np. płyta wiórowa czy pilśniowa, wszystko zależy od rodzaju drewna i jego grubości. Przykładowo, płyta z drewna litego sosnowego jest mniej wytrzymała niż płyta pilśniowa MDF czy też jeszcze inna, wykonana z włókien drzewnych HDF.

· Płyta z klejonego drewna – złożona jest z kilku połączonych ze sobą warstw drewna, w powszechnej opinii gorsza od płyty z drewna litego, ale jest też tańsza. Dużo zależy jednak od samej grubości materiału, dlatego warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Płyta ta nie posiada przebarwień, sęków, a jej kolor jest bardziej jednolity.

Do najtrwalszych rodzajów drewna zalicza się obecnie drewno dębowe i mahoniowe. Tańsze i mniej wytrzymałe jest np. drewno sosnowe, jesionowe, brzozowe. Jeśli rama wykonana jest z sosnowego drewna, które łatwo poddaje się obróbce, można zamówić ramę łóżka ręcznie rzeźbioną.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana