W kolejnej odsłonie cyklu „Odpicowane mieszkanie” Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Adriannę Miaskowską i Pawła Rozwadowskiego. Mieszkanie ma niecałe 60 metrów kwadratowych i zostało urządzone w stylu Hampton. Zobaczcie to wyjątkowe wnętrze!
Styl Hampton swą nazwę zawdzięcza luksusowym nadmorskim willom na Long Island. To miejsce odpoczynku bogatych nowojorczyków, którzy uciekają od zgiełku wielkiego miasta. Salon czy kuchnia w stylu Hampton są więc komfortowe, przytulne i oczywiście eleganckie, ale w lekko nonszalancki, wakacyjny sposób.
Przestrzeń wnętrz w stylu Hampton jest specyficzna – pełna światła. Nadmorskie domy w East Hampton i Southampton mają zwykle wielkie okna, dzięki którym wnętrza rozświetlone są ciepłym słonecznym światłem. Po zmroku zadanie to przejmują lampy (w stylu Hampton są obowiązkowe, najlepiej, gdy jest ich naprawdę dużo). Wrażenie rozświetlonych wnętrz to także zasługa kolorów kojarzących się z wakacjami, morzem. Zestaw podstawowy tworzą nieodzowne biele, błękity i beże. W palecie uzupełniającej znajdują się m.in. szarości, zielenie, czerwienie, brązy i złoto. Wszystkie powinny być jednak w dość stonowanych, nieco rozbielonych odcieniach, wyglądających na lekko wypłowiałe pod wpływem słońca i soli morskiej.
>>>Zobacz także:
Salon w stylu Hampton
Główną rolę odgrywa w nim kanapa. Zwykle jest duża, rozłożysta, z miękkim siedziskiem i wygodnym oparciem. Wokół niej rozstawione są zazwyczaj pufy i fotele. Kanapa jest najczęściej utrzymana w stylu klasycznej elegancji, ale reszta mebli już niekoniecznie. Fotel w stylu Hampton może być elegancki, ale równie dobrze może pochodzić z pchlego targu. Ważne, by miał coś szlachetnego, np. kształt czy materiał, z którego powstał. Styl Hampton jest eklektyczny , bo inspiracją jest morze i jego dary, jakie fale od zawsze przynosiły mieszkańcom nadmorskich miejscowości.
Mieszanie stylów jest ważne, ponieważ buduje wrażenie niewymuszonej elegancji, dzięki której domy w stylu Hampton są co prawda luksusowe, ale mają nieformalny, bardzo przyjazny klimat. Ta właściwość w pewnym stopniu określa też rodzaje materiałów, jakie pasują do wnętrza w stylu Hampton. Dobrze wyglądają więc drewno (lakierowane, olejowane lub malowane), wiklina, patynowany metal, płótno czy kamień. Z tych tworzyw powstają meble i dodatki w stylu Hampton.
Eklektyzm stylu widoczny jest szczególnie w tkaninach, obiciach i dywanach. Bez wahania zestawia się kratkę z kropkami, proste pasy z zawijasami marokańskiej koniczyny. Ta ostatnia to zresztą najbardziej charakterystyczny dla stylu wzór, mogą ją mieć np. tapeta lub dywan w stylu Hampton.
>>>Zobacz także: „Robiąc remont, nie trzeba wywracać życia do góry nogami”
Kuchnia w stylu Hampton
Jest duża, komfortowa i bardzo jasna, a to za sprawą okien, ale i kolorów. Kuchenne meble w stylu Hampton są dość masywne (najczęściej mają klasyczną formę), ale dzięki białemu lub szaremu wykończeniu nie przytłaczają wnętrza. Choć zazwyczaj dom w stylu Hampton ma osobną jadalnię, kuchnia również powinna mieć miejsce, w którym można zjeść posiłek. Nie musi to być stół, wystarczy blat kuchennej wyspy i kilka drewnianych krzeseł (krzesła w stylu Hampton często są wykonane z giętego drewna i mają tapicerowane siedziska, ale mogą być też proste, przykryte pokrowcami z tkaniny).
Sypialnia w stylu Hampton
Głównym meblem jest w niej oczywiście łóżko – szerokie, wysokie i z ozdobnym, najczęściej tapicerowanym wezgłowiem. Ustawione na miękkim dywanie, płasko tkanym lub z wysokim runem (np. typu shaggy ). Hasłem przewodnim sypialni w stylu Hampton jest komfort. Stąd meble uzupełniające – szezlong albo ławka w nogach łóżka, fotel do czytania czy toaletka z wygodnym, wyściełanym krzesłem lub taboretem.
Podobnie jak w salonie dynamikę wystroju buduje się, mieszając desenie. Ściany bardzo często są wykończone wzorzystymi tapetami. Również dywan w stylu Hampton rzadko bywa jednolity. Do tego trzeba dodać – iście amerykańską – górę ozdobnych poduszek na łóżku (a są one obowiązkowym elementem wyposażenia wnętrza w stylu Hampton ). Elementów jest sporo, więc warto je dobierać ostrożnie, bo nadmiar stworzy chaos zamiast wrażenia dokładnie przemyślanej aranżacji.
Ważną cechą wykonanych z tkanin dodatków w stylu Hampton jest ich bardzo zróżnicowana faktura. Pojawiają się więc połączenia lejących zasłon z supełkowymi pledami i luźno tkanymi poszewkami na poduchy.
Dzięki tej różnorodności przy dość ograniczonej palecie kolorystycznej można uzyskać wnętrza ciepłe i przyjazne, ale pozbawione aranżacyjnej monotonii.
>>> Zobacz także: Sypialnia – aranżacje i zasady
Łazienka w stylu Hampton
W niej najlepiej widoczne są nadmorskie inspiracje stylu. Meble to wciąż bezpieczna klasyka utrzymana w jasnych, pastelowych odcieniach, uzupełniona o marmurowe blaty i elegancką armaturę. Styl w łazience buduje się głównie za pomocą dodatków , a te są najczęściej marynistyczne. Pasują tu muszle, gąbki, rozgwiazdy, kotwice, liny – naturalne lub jako motyw na kafelkach (nielicznych, bo większość ścian powinna być pokryta farbą lub drewnianą boazerią) albo na zdjęciach, obrazach czy ręcznikach. Dobrze wyglądają tu również drewniane pojemniki, wiklinowe lub rattanowe kosze.
Łazienka, podobnie jak reszta wnętrz, pełna jest światła. Sufit z wbudowanymi halogenami może tworzyć podstawowe oświetlenie, ale zamiast nowoczesnych „oczek” wybiera się oprawy o większej średnicy, kojarzące się z bulajami statków, i najczęściej białe jak sufit. Obowiązkowo jednak oświetlenie uzupełniają kinkiety o klasycznym wzornictwie lub w stylu retro i ze szklanymi lub materiałowymi abażurami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN