Sypialnia – aranżacje i zasady. Jak dobrze urządzić sypialnię?

Kobieta śpi w łóżku
Fot. Adam Kuylenstierna / EyeEm / Getty Images

Przytulna sypialnia - jak urządzić ją urządzić? Jakie wybrać kolory do sypialni? Jaka aranżacja sypialni będzie najlepsza, by czuć się w niej komfortowo i dobrze wypoczywać? Oto krótki poradnik.

  • Duża czy mała sypialnia?
  • Gdzie i jak urządzić sypialnię?
  • Dobre kolory do sypialni
  • Urządzamy sypialnię wygodną

Zobacz też: 

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną do spania?

Sypialnia jest w domu pomieszczeniem szczególnym. A to dlatego, że aranżacja sypialni jest najbardziej osobista – sypialnię urządzamy przecież tylko dla siebie. Nie musimy więc robić niczego na pokaz, dekoracja sypialni ma odzwierciedlać nasze upodobania. Możemy więc swobodnie i według gustu wybierać zarówno kolory do sypialni , jak i jej wystrój. Więc jak urządzić sypialnię najlepiej, by była naszym ulubionym miejscem w domu oraz by była piękna?

Aż 24 procent Polaków cierpi na bezsenność, trudności z zasypianiem, budzi się w ciągu nocy - świadczą o tym wyniki badań infuture hatalska foresight institute przeprowadzone w 2018 roku. Co zatem zrobić, by czuć się w naszej sypialni jak najlepiej i ograniczyć problemy ze snem? Jak urządzić swoją idealną sypialnię?

Poniżej znajdziecie podstawowe porady, na co zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni.

Zobacz film: Seks jest wszędzie, ale coraz rzadziej w naszych sypialniach? Źródło: Dzień Dobry TVN

Duża czy mała sypialnia?

Optymalna przestrzeń małżeńskiej sypialni to 15-16m2. Są jednak sytuacje, gdy sypialnia powinna być większa, np. gdy chcemy wystrój sypialni uzupełnić o szafę garderobianą albo sypialnia znajduje się pod skosami dachu. W takim przypadku do wykorzystania mamy tylko część powierzchni, nad którą skos znajduje się na wysokości większej niż 150 cm. Oczywiście niższe partie też można wykorzystać (np. na schowki czy wezgłowie łóżka), ale ważne jest, by zachować dostateczną przestrzeń komunikacyjną w sypialni .

Modne sypialnie nowoczesne często powstają jako tzw. master bedroom . Taka sypialnia jest połączona z łazienką, a często także z garderobą (może to być przechodnie pomieszczenie, swoista „śluza” między sypialnią a łazienką). Taka elegancka sypialnia to właściwie wydzielona część prywatna dla właścicieli domu czy mieszkania, do której nikt postronny nie ma wstępu. Architekci coraz częściej zalecają taki jasny podział powierzchni mieszkalnej. Tego typu aranżacja sypialni w przestrzeni mieszkalnej to z reguły także lepsze wyciszenie wnętrza.

Gdzie i jak urządzić sypialnię?

Właściciele domów są w uprzywilejowanej pozycji, bo już w fazie projektowania mogą zadbać, by sypialnia znalazła się po właściwej stronie świata. Ale i w mieszkaniach mamy pewną możliwość manewru. Choć jesteśmy coraz mniej zależni od światła słonecznego (spędzamy wiele czasu w sztucznym oświetleniu), to nasze organizmy wciąż są zestrojone ze słonecznym zegarem. Jeśli sypialnia ma okna wychodzące na wschód lub południowy-wschód, będziemy budzić się ze słońcem, a to wpływa na nasze samopoczucie.

Najlepiej, gdy sypialnia znajdzie się w najcichszym miejscu domu, z dala od hałasu okolicznych dróg czy sąsiedztwa (szkół, przedszkoli, sklepów). Ważne jest też, by można było sypialnię zaciemnić. Dotyczy to nie tylko okien (z zasłonami lub roletami), ale i drzwi wewnętrznych – najlepiej, gdy będą one pełne.

Dobre kolory do sypialni

Wybór koloru do sypialni w dużej mierze zależy od naszych upodobań. Architekci polecają barwy ciepłe, ale hitem od wielu lat jest biała sypialnia . Ściany i meble w tym kolorze mogą być neutralnym tłem dla dekoracyjnych drobiazgów. Modna sypialnia może też być… nie całkiem biała. Do malowania ścian możemy użyć np. odcieni z palety off white , czyli bieli z domieszkami, nadającymi jej np. ciepły walor.

Fot. Vasyl Dolmatov / Getty Images

Jeśli chcemy wprowadzić w wystrój sypialni nieco mocniejszych akcentów, bezpiecznym wyborem będą barwy rozbielone, pastele, kolory ziemi. Oczywiście nie znaczy to, że intensywne kolory są niewskazane. Przeciwnie, można do dekoracji sypialni użyć bardzo mocnych odcieni – czerwieni czy czerni, ale trzeba to robić z umiarem i wyczuciem, tylko wtedy powstanie piękna sypialnia. Wystrój jest bardzo indywidualną kwestią.

Urządzamy sypialnię wygodną

Aranżacja sypialni to również kwestia naszej decyzji. Podstawą jest łóżko. Powinno ono być odpowiednich rozmiarów – o 25 cm dłuższe od wzrostu wyższej ze śpiących w nim osób. Jeśli chodzi o szerokość łóżka, typowe modele dwuosobowe mają od 140 do 200 cm szerokości. Wybierzmy po prostu najszersze, jakie pomieści nasza sypialnia . Trzeba jednak przy tym pamiętać, że wokół łóżka powinniśmy mieć przestrzeń pozwalającą na swobodne chodzenie. Zostawiamy więc minimum 60 cm wolnej przestrzeni od ścian i innych mebli. Optymalna odległość to 100 cm, co pozwala wygodnie słać łóżko, zmieniać pościel, albo wysuwać szufladę na pościel. Podobną przestrzeń powinniśmy pozostawić między łóżkiem i szafą – tak, by móc swobodnie otworzyć drzwiczki i sięgnąć po ubranie, przymierzyć je i obejrzeć się w lustrze.

Szafa i łóżko to nie jedyne wyposażenie, które warto mieć w sypialni. Elegancka sypialnia to także nocne stoliki po obu stronach łóżka, fotel lub szezlong oraz toaletka. Nie zapominajmy też o odpowiednim oświetleniu. Nowoczesna sypialnia często nie ma górnego źródła światła. Można z niego zrezygnować na rzecz kilku lampek, rozmieszczonych w różnych miejscach (przy łóżku, przy toaletce, obok fotela). Wyposażone w niezbyt mocne żarówki (w sypialni lepiej sprawdzą się halogeny czy świetlówki kompaktowe niż LED-y), które dadzą łagodne, rozproszone światło, sprzyjające relaksowi i łagodnie wprowadzające w sen.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie